GeriEğitim Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nden özel okullara soruşturma açıklaması: Dernek öğrenci başvurusu veya kaydı yapmıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği’nden özel okullara soruşturma açıklaması: Dernek öğrenci başvurusu veya kaydı yapmıyor

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Yönetim Kurulu, özel okullara ‘alternatif yerleştirme modeli’ soruşturması ile ilgili açıklama yaparak, “Dernek veya oluşturulan komisyon öğrenci kaydı yapmıyor ve başvuru almıyor. Özel okullar öğrenci kayıtlarını ve başvuruları kendileri alıyorlar” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, TEOG yerleştirmeleri kapsamında farklı bir puanlama ile öğrenci kaydı yaptıkları ve ‘alternatif yerleştirme sistemi’ oluşturdukları gerekçesiyle özel okullara soruşturma açıldı. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği de 26 Ağustos Salı günü Bakanlık yetkilileriyle görüşerek, tüm işlemlerin MEB izni alınarak ve bilgi verilerek yapıldığını açıkladı. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği tarafından yapılan açıklamada, tüm kayıt işlemlerinin Bakanlık’la görüşmeler yapılarak yürütüldüğü belirtildi. Yapılan soruşturma ile özel okulların ‘alternatif bir model oluşturmaya çalıştığı gibi bir durum olup olmadığının’ araştırıldığı ifade edildi. Açıklamada dernek veya oluşturulan komisyon tarafından özel okullara herhangi bir başvuru ya da öğrenci kaydı yapılmadığı vurgulandı. Dernek yönetim kurulu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“22 Ağustos’tan bu yana Sayın Bakanımızın izni ve Bakanlığımızın bilgisi dahilinde, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) modeli çerçevesinde gerçekleştirilen merkezi sınavlardan bir kısmının puanları ve 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanını kullanarak öğrenci alımı yapan özel okullarda maarif müfettişleri tarafından inceleme yapılıyor.

Yapılan incelemelerden ve 26 Ağustos’ta Bakanlığımızla yapılan görüşmeden, Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği web sayfasında okulların boş kontenjanları ve taban puanları ile ilgili bilgilendirme yapılması ve bu özel okulların kullanacakları sınav puanı hesaplaması ile ilgili hesaplama robotu koyulmasından ve kayıtları konusunda bağımsız hareket eden bu okulların gazetelere verdikleri kayıt ilanlarından, Derneğin veya Özel Okullar Kayıt Komisyonunun, tercih topladığı, merkezi yerleştirme yaptığı, TEOG’a alternatif bir model oluşturmaya çalıştığı gibi bir durum olup olmadığının araştırıldığı anlaşılıyor. TEOG sistemi çerçevesinde gerçekleştirilen merkezi sınavların bir kısmının sonuçları ile 8’inci sınıf yıl sonu başarı puanını kullanarak kendi kayıtlarını gerçekleştirecek okullar, Sayın Bakanımızın izni ile çalışmalarına başlamış ve tüm aşamalarında Bakanlığımıza bilgi arz etmiş, son olarak da hangi sınavların kullanılarak puanların hesaplanacağı ve hangi okulların bu şekilde kayıt yapacağı bilgisi 20 Şubat 2014 tarihinde Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’ne yazılı olarak bildirildi. Bu okullar kendi aralarında maddi kaynak oluşturmak, kayıt ilan ve reklamlarını yapmak, Kanun ve yönetmeliklere uygun hareket konusunda danışmanlık almak için 80 özel okul, Özel Okullara Kayıt Komisyonu kurdu. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği de bu Komisyona, okullara, velilere, öğrencilere hizmet vermek bilgilendirmek, teknik destek vermek aşamasında hareket ediyor.
- Tüm iş ve işlemler Bakanlığımıza bilgi verilerek ve izin alarak yapılıyor.
- Dernek ve Komisyon sadece yardım ve kolaylaştırma anlamında destektir.
- Her okul kendisi tek ve bağımsız olarak öğrenci seçme ve kaydı yapıyor.
- Hiçbir şekilde Dernek ve Komisyon başvuru almamakta ve merkezi yerleştirme yapmıyor.
- Sadece Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi çerçevesinde yapılan sınav sonuçları ve okul başarı puanları kullanılıyor.
- Dernek veya Komisyon ya da bu okullar alternatif bir sistem yaratmaya çalışmamakta aksine Bakanlığın sistemi içinde bulunmaya ve sistemi desteklemeye çalışıyor.
Bu bilgiler 26 Ağustos 2014 tarihinde Bakanlığımıza da iletildi. Özel Okullar 3. Kayıt dönemini de tamamlamış olduğundan 01 Eylül 2014 tarihinden itibaren serbest kayıt dönemine geçecekler. Bu tarihten itibaren okulların ne şekilde kayıt yapacağı ilgili okullardan öğrenilebilir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle