Dünya Haberleri

DÜNYA

  Polonya, Macron’un o sözleri çin Fransa’ya nota verdi

  AA
  26.08.2017 - 11:45 | Son Güncelleme:

  Polonya’nın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Polonya’ya ilişkin açıklamaları nedeniyle Fransa’ya nota verdiği bildirildi.

  POLONYA Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Fransa’nın Varşova Büyükelçiliği Maslahatgüzarının Bakanlığa çağırıldığı belirtilerek, “Polonya Devlet Başkanı Sözcüsü Marek Megierowski tarafından ‘Macron’un kibirli sözleri’ dolayısıyla Polonya hükümetinin memnuniyetsizliği maslahatgüzara bildirildi” ifadesi kullanıldı.
  Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, Bulgaristan ziyaretinde, “Varşova hükümeti kendini Avrupa’dan uzaklaştırıyor” şeklindeki sözleri tepkiyle karşılanmış, Polonya Başbakanı Beata Szydlo da Emmanuel Macron’un siyasette tecrübesiz olduğunu belirterek, “(Macron’un) Kibirli açıklamaları siyasetteki tecrübesizliği olarak görülebilir” değerlendirmesinde bulunmuştu.
  Szydlo ayrıca, “Sayın başkana ülkesine konsantre olmasını tavsiye ediyorum. Belki o zaman Polonya’nın vatandaşlarına sunduğu ekonomik sonuçları ve güvenlik seviyesini o da kendi vatandaşlarına sunabilir” demişti.

  ‘MACRON, BÖLGEDE NE OLDUĞUNU BİLMİYOR’

  Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Teodor Melescanu ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Polonya’nın Avrupa’da yalnızlaşmadığını savunmuştu. Waszczykowski, “Bugün önemli bir buluşmanın ev sahipliğini yapıyoruz. Görünen şu ki, Sayın Başkan Macron haberleri takip etmiyor ve Avrupa’nın bu bölgesinde ne olduğunu bilmiyor. Tabii bazen böyle şeyler de olabilir” ifadelerini kullanmıştı.

  Etiketler: FRANSA , Polonya , Nota , Macron
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı