Dünya Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk yurtdışı ziyaretini gerçekleştirdiği KKTC’de Kıbrıslı Türklere güvence verdi. Rumlara ise bir an önce barış çağrısı yaptı. KKTC ziyaretini yeni satın alınan ve Cuma günü Türkiye’ye teslim edilen TUR adlı özel uçağı ile gerçekleştiren Erdoğan Ercan Havalimanı’nda karşılamaya gelen Kıbrıslı Türklere, “Ana ile yavrunun buluşması ne kadar anlamlıysa, buradaki buluşma da o kadar anlamlı” dedi. Erdoğan’ı Ercan Havalimanı’nda KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu karşıladı. Erdoğan havalimanında yaptığı konuşmasının ardından KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın kabrini ziyaret etti.

ERDOĞAN'IN KKTC ZİYARETİNDEN KARELER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ayağının tozuyla yaptığı açıklamalardan satır başları şu şekilde:

"Sizleri duygusal, duygusal olduğu kadar da anlamlı bu konuşmada en kalbi duygularıma selamlıyorum. Ana le yavrunun buluşması ne kadar anlamlıysa buradaki buluşmamız da o kadar anlamlıdır. Yarın da inşallah Azerbaycan yolculuğumuz var.

Şimdi KKTC’de bugün gerek Sayın Cumhurbaşkanı ile gerek ana muhalefet lideriyle hepsiyle yapacağımız görüşmelerde Kuzey Kıbrıs’ın bugüne kadar samimi dik duruşunu dertleşeceğiz. Hiçbir zaman Kuzey Kıbrıs’ı unutmamız söz konusu olamaz.
'GÜNEY KIBRIS BARIŞ MESAJINI ALACAKTIR'
Öyle sanıyorum iki ay içinde Türkiye’den denizin altından su Kuzey Kıbrıs’a ulaşıyor. Su ile birlikte ardından da yine denizin altından elektrik de buraya ulaşmış olacak. Güney Kıbrıs’ın da ihtiyacı olduğunda eminim onlar da bu attığımız adımlardan barışın mesajını alacaklardır. Garantör ülke oalrak Türkiye nasıl görevini yapıyorsa Yunanistan da görevini yapmalıdır."


ANADOLU’DAN SU VE ELEKTRİK
Kırmızı-beyaz Türk bayrağının renklerine boyanan özel uçağı ile saat 13.10’da Ercan Havalimanı’na inen Erdoğan’ı büyük bir kalabalık karşıladı. Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu eşlik etti. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve devlet erkanının karşıladığı Erdoğan, daha sonra havaalanının otoparkında toplanan kalabalığa seslendi. Erdoğan, deniz altına askılı boru sistemiyle KKTC’ye su getirilmesi projesinin bu yıl içinde tamamlanacağını ve Türkiye’den elektrik de getirileceğini söyledi. Erdoğan Kıbrıs sorunuyla ilgili BM merkezinde ve Ada’da bu ay içinde görüşmelerin yoğunlaşacağını hatırlattı ve Türkiye’nin yanında olduğu Kıbrıslı Türklerin daha güçlü olacağını vurguladı.

Erdoğan ve beraberindekiler daha sonra, başkent Lefkoşa’da KKTC’nin liderleri Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş’ın mezarlarını ziyaret etti. Ardından Cumhurbaşkanlığı binasında askeri törenle karşılandı.

KKTC GÜNDEMİ YOĞUN
Erdoğan KKTC’deki temaslarında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile başbaşa görüşmesinin ardından Kıbrıs Türk siyasileri ile buluşacak. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Bakanlar Kurulu üyelerini takdim edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği’ne geçerek, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber ve siyasi parti liderleriyle görüşecek. Erdoğan onuruna verilen akşam yemeğinin ardından Ada’dan ayrılacak.

PROTESTO ÇADIRI TOPLANDI
Bu arada, Erdoğan’ın gelişi öncesinde bir grup sendikacı protesto eylemi gerçekleştirmek istedi. Başkent Lefkoşa’da protesto çadırı kurmak isteyen gruba polis müdahale etti. Polis, “Protesto çadırı yere değdiği an el koyarız” uyarısı yaptı. Eylemciler çadırı yere değdirmeden bir süre ellerinin üzerinde taşıdı. KKTC polisi daha sonra çadırı yere indirerek el koydu ve grubu dağıttı. Erdoğan’ın geçeceği kavşaklarda eylem hazırlığı yapan küçük grupları dağıtan polis, iki kişiyi gözaltına aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTCde Erdoğan'ın uçağı kırmızı beyaza boyandı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle