Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Borsada ne oldu neler olabilir?

Salih NEFTÇİ

Bugünkü yazıyı pazartesiden duyurmuştuk.

Gerçekten de son günlerde uluslararası piyasalarda ve iç siyasette bazı olumlu gelişmeler vardı.

Ama bizim borsa ‘‘başka.’’ Uzun bir tatil döneminden sonra borsanın gerçekten de hızlı bir yükseliş trendini kaldırıp kaldıramayacağı belli değildi. Çok riskli bir tahmin yapmaktansa, yazıyı iki gün geciktirip Borsa psikolojisinin bir yükselişe hazır olup olmadığını görmek daha temkinli olacaktı.

Pazartesi günü bu köşede borsada beklentilerimize çok dolaylı değindik.

Ama...

PROFESYONELLERE

YÖNELİK TAHMİN

Bu köşede vatandaşı yanıltmamaya dikkat ediyoruz. Temkinli gidiyoruz. Ama piyasa profesyonellerine yönelik olan başka bir yayınımızda durum farklı.

Riskleri açıkça belirttikten sonra profesyonellere çok daha cesurca tahminlerde bulunmanız mümkün. Mümkün bir yana, profesyoneller zaten sizden bunu bekliyor. Pazartesi günü de böyle oldu.

Profesyonellere yönelik olan borsa tahminimiz çok daha açıktı. Borsada yükselme olasılığını kendilerine pazartesi sabahı, ‘‘Yeni bir ne bulursan al dönemi’’ manşetiyle duyurduk.

Borsada yeni ve hızlı bir yükseliş trendinin başlamasını bekliyorduk.

Pazartesi günü borsa yüzde 5.88 yukarı gitti.

Evet. Borsada ciddi bir yükselme olasılığı var. Ama önce önemli bir riskten söz edeceğiz.

ÖNEMLİ RİSK

Piyasalardaki olumlu gelişmelerin arkasında ciddi riskler var.

Nitekim önemli bir risk, pazartesi günü ve dün hemen kendisini hissettirdi.

Likiditenin hızla artması repo faizlerinde bir düşüşü gündeme getirdi. Bu çok tehlikeli. Çok tehlikeli, çünkü artık ortada yeni bir unsur var. Faizden vergi alınıyor.

Repo faizleri 10 puan gerilediği an, vergiyi düşün, büyük yatırımcı ‘‘dışarıdaki’’ enstrümanlardan daha çok para kazanmaya başlar. Hem de devalüasyon riski olmadan. Bu dövize talep getirir. Dövize gelen talep de psikolojiyi olumsuz etkiler.

Faize gelen vergiden dolayı Merkez Bankası'nın likidite konusunda artık çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Repo faizlerinin hızla düşmesi çok tehlikeli olacaktır. Önce bunu duyuralım.

SONUÇ

Bu ve diğer riskleri bu köşede ele almaya devam edeceğiz.

Şimdi gelelim borsayla ilgili beklentilerimize.

Büyük bir yanlış yapılmaz. Beklenmedik önemli bir şok yaşanmaz ve Wall Street yükselişini sürdürürse, İMKB kâğıtlarının önümüzdeki haftalarda iyi prim yapması olasılığını yüksek görüyoruz.

Turkcell sendikasyonu, İş Bankası road showları ve bunların arkasından da Türk Telekom'un piyasaya sürülme çalışmaları gerek içeride, gerek dışarıda Türkiye hisse senetleri konusunda olumlu bir hava yaratacağa benziyor.

İçeride erken seçimin 1999'a atılmış olması yüksek bir olasılık. Ayrıca enflasyon da eylüle kadar sürecek bir düşüş trendinde.

Merkez Bankası faize vergiyi unutmaz, likidite ile ilgili bir yanlış yapmazsa, yabancı borsalar çözmezse...

Kâr realizasyonları, günlük korkular bir yana, borsada ibre yukarı.

Detaylar sonraki yazılarda.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI