"Mesude Erşan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mesude Erşan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mesude Erşan

Akneye C vitamini freni

Her derde deva C vitamini sivilcelerle savaşımızda da en önemli müttefikimiz

Sivilcenin (akne) uğramadığı yüz var mı? Her 100 kişiden 80’i hayatının bir döneminde az veya çok sivilceyle savaşmak zorunda kalıyor. Tek bir sivilce dahi, can sıkmaya yetiyor da artıyor. Akne tedavisinde kullanılan yöntemlerin C vitaminiyle takviyesi, sorunla baş etmeyi kolaylaştırıyor. Çünkü askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, akne gibi cilt sorunlarında iyileştirici etki yapıyor.
Cilt hastalıkları uzmanı Dr. Müge Çelebi’nin verdiği bilgiye göre, C vitaminin antioksidan özelliği var. Dolasıyla yaraların iyileşmesini sağlıyor, kolajen sentezini artırıyor ve yapısını kuvvetlendiriyor, bağışıklık sistemini harekete geçiriyor. Ayrıca güneşin verdiği hasarları önlemenin yanı sıra leke ve çatlak tedavisinde de kullanılıyor. Akne tedavisinde C vitamini, sistemik (besin olarak) ya da topikal (cilt üstü uygulama) olarak iki farklı şekilde de kullanılabiliyor. C vitamini içeren serum ve kremler var. Dr. Çelebi, “Akne tedavisine başlarken genellikle birkaç yöntemi bir arada kullanıyoruz. C vitaminini de bu kombine tedavilere katıyoruz. C vitamini diğer tedavilerin etkisini hızlandırıyor. Daha nadir de olsa tek başına da yetebiliyor” diyor.

HER ERGENİN BAŞINA GELİR Mİ

Hemen herkes özellikle ergenlik döneminde hafif ve az da olsa sivilce sorunu yaşıyor. Hatta ortalama olarak, toplumun yüzde 80’inin hayatının herhangi bir döneminde sivilce (akne) sorunu yaşayacağı söylenebilir. Dr. Çelebi, “Sivilce sorunu mutlaka ve sadece ergenlikte görülmüyor. Ancak özellikle ergenlikte hormonal aktivitenin artması sivilceyi tetikliyor. İz bırakmaya meyilli sivilcelerin tedavi edilmesinde yarar var. Ayrıca sivilcelerin kurcalanma eğilimi varsa tedavi etmek istiyoruz” diyor.

ERKEKLERDE İZ KALMA RİSKİ

Sadece yüzde değil tüm sivilceli alanlarda iz kalabilir. Genetik eğilim (anne-babada olması) sivilce şiddetini ve aknelerin iz bırakmasını belirleyen en önemli etken. Ayrıca bağışıklık sisteminin sivilceye yanıtı, kişiden kişiye değişiyor. Bazı insanlar sivilce ve neden olan bakterileri yok etmeye çalışırken, bağışıklık sistemleri kendi dokularına da hasar veriyor ve şiddetli izlere neden oluyor. Ayrıca sivilcelerle oynanması, daha şiddetli enfeksiyon kapmasına yol açarsa iz kalma riski de yükseliyor. Erkeklerde akne, testosteron seviyesi daha yüksek olduğu için daha şiddetli olma eğiliminde. Buna bağlı olarak iz kalma potansiyeli daha fazla.
Akneyle baş etmede basit cilt temizliği ve cilt bakımı önlemleri yeterli değilse, öncelikle kurutucu ve / veya antibiyotikli kremler kullanılıyor. Ancak sivilce çok şiddetli, yaygın, iz bırakmaya meyilli ya da çok hafif olduğu halde kişinin sosyal hayatını etkiliyorsa, ağızdan antibiyotik veya A vitamini tedavileri eklemek gerekebiliyor.

YAĞ BAZLI KOZMETİK SORUNU

Sivilceleri kurcalamamak, koparmamak, kaşımamak, sıkmamak çok önemli. Çünkü sivilcenin daha şiddetli enfeksiyon kapmasına yol açabilirsiniz. Sivilce sadece derideki kirden kaynaklanmıyor. Bu nedenle yüzü tahriş ederek temizlemek uygun değil. Keseleme-lifleme gibi uygulamalar ve deriyi aşırı kurutarak cildin koruyucu tabakasını tahrip eden ve pH’ını değiştiren bakımlardan uzak durulmalı. Yağ bazlı kozmetikler gözenekleri tıkayarak aknede alevlenmelere neden olabilir. Doğrudan gün ışığı ve güneş banyosu sanılanın aksine sivilceyi geçici olarak iyileştirip sonrasında alevlendiriyor. Güneşe çıkarken yağsız bir koruyucu uygulamak önemli. Ayrıca sıcak kompresler ve çok sıcak ortamlar da sivilceyi kötüleştirebiliyor. Kesin bir diyet önerisi yok ama sivilceyi artırdığı gözlenen ve özellikle kolesterol düzeyini yükselten gıdalardan kaçınmanın olumlu etkisi biliniyor. Sigara tüketimi, serbest radikal oluşumunu tetikleyeceği için sivilceyi kötüleştirebilir.

BUNLAR DA SİVİLCE MİTLERİ

* Sivilce karaciğer hastalığından kaynaklanır. Yanlış, böyle bir ilişki yok.
* Sivilce diyetten kaynaklanır. Yanlış, diyetle sivilcenin ilişkisi kesin olarak saptanmadı. Çikolata, kızartma, kuruyemiş sivilce yapar diye bir kural yok. Sivilce yaptığını gözlenen bir yiyecek varsa kaçınmakta fayda var. Bilimsel olarak da kan kolesterol düzeyini yükselten yiyecekler sivilceyi artırabilir.
* Sivilce kirden kaynaklanır. Yanlış, akne derinin kirli olmasından kaynaklanmadığı gibi aşırı ve sık sık deriyi temizlemek de sivilceyi geçirmez.
* Bronzlaşmak sivilceye iyi gelir. Yanlış, güneş banyosu sivilceyi geçirmez. Kısa bir süre azalmış gibi görünmesine neden olur ve sonrasında genelikle artırır.
* Yüz temizleme ürünü ne kadar kötü kokuyorsa, sivilce üzerinde etkisi o kadar kuvvetlidir. Yanlış. Doğru teknolojilerle üretilmiş ve klinik olarak etkisi kanıtlanmış, güzel kokulu kozmetik ürünler de iyileştirici etkiyi gösterir.
* Sivilce sadece ergenlik döneminde görülür. Yanlış, her yaşta görülebilir.
* Stres sivilce yapar. Hafif stresler sivilceyle ilgili değil. Ama ağır stres durumları hormonları etkileyerek sivilceyi artırabilir.

ŞİFA KÜTÜPHANESİ
Sağlıklı beslenme = Kilo kaybı

Diyetisyen Güneş Aksüs, ‘Bana Diyet Deme’ kitabında, aslında sağlıklı beslenmenin ipuçlarını veriyor. Diyet yapmaktan bıkan, nefret eden, korkanlara doğru beslenmenin rotasını çiziyor. Kafa karışıklığına gerek yok, sağlıklı beslenince zaten kilo veriyorsunuz. Okuyan Us Yayınevi, 18 lira.

UZUN LAFIN KISASI

YANLIŞ: Büyük kardeşler küçükleri kıskanır. Sonradan gelen kardeşin, anne-babanın ve yakınların bütün ilgisini çektiğini ve zamanını aldığını düşünür.
DOĞRU: Aslında küçük kardeşler de büyükleri kıskanır. Küçük kardeş de gelişimsel olarak daha ileride olan büyük kardeşin aile içinde çoktan edindiği prestiji ve başarabildiklerini kıskanır.

SAĞLIĞIM İÇİN
Yonca Lodi (Şarkıcı)


MUTLAKA YAPARIM: Spor yapıyorum. Uykuma dikkat ediyorum. İşimi yapmak da beni mutlu hissettiriyor ve sağlıklı olmamı sağlıyor.
ASLA YAPMAM: Asla sigara içmem.
MUTLAKA YAPACAĞIM: Daha fazla spor yapmak istiyorum ama maalesef zaman bulamıyorum. Bol bol yüzmek istiyorum.

TAMAMLAYICI TIP
Nasıra sirke

Yaz kapıda, kapalı ayakkabılardan nihayet kurtuluyoruz. Nasır sorununuz varsa kurtulmanın tam zamanı. Fransız Marie France Müller’in ‘Gençlik ve Sağlık İksiri Sirke’ kitabında yer alan, doğal ve kolay uygulanır bir reçeteyi aynen aktarıyorum. Elma sirkesi emdirilmiş ekmeği, gece boyunca nasırlı bölgenin üzerinde tutun. Müller, “Sabaha iz bile kalmayacaktır” diyor.
X