GeriSeyahat Türkiye'de leylek zamanı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Türkiye'de leylek zamanı

Türkiye'de leylek zamanı

Yuvalarını, vadi boyunca uzanan ardıç ağaçlarının üzerine kuran leylekler, kendilerini fotoğraflamak isteyenler için muazzam görüntüler sunuyorlar. Türkiye'de böyle bir görüntüye ulaşılabilecek en güzel yer olarak da Konya'nın Leylekler Vadisi gösteriliyor.

Türkiye'nin en büyük leylek kolonilerinden birine ev sahipliği yapan Beyşehir Gölü kıyısındaki Leylekler Vadisi'nde, ardıç ağaçlarının üzerindeki yuvalarına konup, zaman zaman gökyüzünde kanat çırpan leylekler, ilginç ve görülmeye değer bir manzara oluşturuyor. Ardıç ağaçlarının heybeti ve güzelliğiyle bütünleşen leylekler, vadiyi fotoğrafseverlerin uğrak noktalarından biri haline getiriyor.

Türkiyede leylek zamanı

Her yıl yüzlerce kuş fotoğrafçısının ziyaret ettiği bölgenin en güzel görüntülerini leylekler oluşturuyor. İlkbaharda gelişleri yöre halkı tarafından sevinçle karşılanan leylekler, baharın müjdeleyicileri kabul ediliyor. Göçmen kuşlar, küçük gruplar halinde, her yıl aynı yuvalarına binlerce kilometre uzaktan geliyorlar. Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, barındırdığı diğer kuş türleri ile yöre ile özdeşleşen leyleklere de sonbaharın soğuk günlerine kadar ev sahipliği yapıyor.

Türkiyede leylek zamanı

Leylekler, ardıç ağaçlarının üzerinde kurulu yuvalarının bakımlarını yaptıktan sonra, yeni yavrularını büyütüp göçe hazırlık aşamasına getirinceye kadar hummalı bir çalışma yürütüyor. Çalılarla ve buldukları kumaş parçalarıyla yuvalarını tamir eden kuşlar, bazen mahallelinin balkonlarına kuruması için astığı çamaşırları da yuvalarına taşıyabiliyor. Göl ve çevresindeki sulak alanlardan topladıkları avlarla yavrularını besleyen leyleklerin, sürekli yuvalarla göl arasında kanat çırptıkları görülüyor. Kuşların bu çabasını ilgiyle izleyen mahalleliler, büyüyen yavru leyleklerin yakında anne babaları ile uçuş talimlerine başlayacağını ve göç zamanına kadar bu eğitimlerin devam edeceğini belirtiyor.

Türkiyede leylek zamanı

Leylekler Vadisi'nde kuşların, yılın en uzun günlerinde sabahın erken saatlerinde başlayan yavruları doyurma telaşı, güneşin Anamas Dağı'nın arkasında kaybolmasına ve ortalığın akşam kızıllığına boyanmasına kadar devam ediyor.

False