Siyah-beyaz formalı gri adamlar

Beşiktaş hücumda çok etkisiz kalırken İrfan ve Fred dikkatli olsa Fenerbahçe daha farklı kazanabilirdi.

Haberin Devamı

Dün saat 17 sularında Beşiktaş’ın özeti şöyleydi kısaca: Takımın yarısının sağlığı belirsiz. Yarısının da pozisyonu muğlak! Rosier, Masuaku, Rashica, Tayyip ve Emrecan sakat. Colley’nin sağlık durumu hakkında tevatür çoktu, saat 6’da gördük ki kadroda yok. Aboubakar’la ilgili de benzer biçimde söylentiler vardı, kulübede başladı. Ghezzal iyileşti ama maç kondisyonu eksik. Bailly 11’de ama kaç dakika sahada kalacağını veya ne kadar sarsak iş yapacağını kestiremiyorsunuz. Necip’in, Onur’un, Tayfur’un, Bahtiyar’ın pozisyonları hep belirsiz. Muleka başlayacak ama kanatta. Kulübün renkleri siyah-beyaz ama ben 30 yıldır bu kadar gri oyuncunun bir arada olduğu bir Beşiktaş kadrosu hatırlamıyorum doğrusu! Mert Günok ve Gedson dışında ‘sürekli ilk 11 oyuncusu’ diye tabir edebileceğin futbolcu kalmadı neredeyse. Ki Gedson da sakatlanıp çıktı dün.

Haberin Devamı

4'E YAKIN GOL BEKLENTİSİ

Rıza Çalımbay elinde bu kadar fazla gri oyuncu varken tercihini yetenekten ziyade mücadele ağırlıklı bir 11’den yana kullandı. Maça kişisel olarak güvendiği beş yerliyle çıktı, ikinci yarının başında 6 oldu bu sayı. Müsabakanın büyük bölümünde Fenerbahçe proaktif, Beşiktaş reaktif olan taraftı. Fenerbahçe oyunu uzun dakikalar domine etti, hücuma kalabalık geldi. Siyah-beyazlılarsa Fenerbahçelilerin tamamlayamadığı hücumlarda özellikle Mert Günok’la sıkça uzun top tercih etti. Bu uzun top oyunu Trabzonspor’un Kadıköy’den galibiyetle çıkmasını sağlamıştı, çünkü Fenerbahçe’nin önde baskısını yok etmişti. Çalımbay’ın da niyeti benzerdi dün. Ancak pek muvaffak olduklarını söylemek güç: Fenerbahçe 4’e yakın bir gol beklentisi (xG) üretti. Şutlarda 20’ye 4, kornerlerde 6’ya 1, tabelada da 3-1 üstünlükle çıktı Dolmabahçe’den. İrfan ve Fred biraz daha dikkatli olsalar tabelayı artırmaları işten değildi.

'ÜLEF' LİGİ GİBİ

15 hafta sonunda ligde 40 puan barajına iki takım birden ulaştı. Arkalarındaysa 30 puanı bulabilen dahi yok. Bu da 65 yıllık lig tarihinde bir ilk. 2000’lerde basketboldaki Efes-Ülker dominasyonunu anlatmak için kullanılan ‘ÜlEf Ligi’ tabirini hatırlatan bir sezon yaşıyoruz sanki Süper Lig’de.

Yazarın Tüm Yazıları