GeriHakan ÜNSAL Harika bir maç
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harika bir maç

Böylesine önemli ve takımı derinden etkileyecek oyuncuların olmadığı haftalarda kazanmak ya da kaybetmemek, yarıştaki iddiayı daha güçlü dillendirmeni sağlar.

BURSASPOR’un Şenol Hoca ile yakaladığı müthiş oyun temposu ve Hamza Hoca ile değişimi yaşayan Galatasaray arasındaki maçın senaryosunun, bol pozisyonlu, heyecanlı ve zevkli bir hikayeye sahip olacağı, günler öncesinden belliydi. Tam anlamı ile karşılığını bulan bir maç oldu. Bursaspor adına Volkan, Galatasaray adına ise Sneijder başrolde idi. Maçın daha ilk yarım saati geçtiğinde, 2 maça sığacak pozisyonlar olmuştu. Bu pozisyonların oluşmasında, dönmesine çok sevinilen Chedjou ile Koray’ın ciddi hataları vardı. Ezberlenmiş hücum organizasyonları yapan bir takım olan Bursaspor’a karşı, bekleyerek yada durarak defans yaparsan, işin ya şansa yada beceriksizliğe kalmıştır. Zaten bu beceriksizliği de Bakambu fazlası ile cömertçe sahneye koydu.
Galatasaray’ın yediği gol de dahil verdiği pozisyonların 2 sebebi var. Birincisi, orta alanda yada çıkarken kaptırılan toplar. İkincisi, stoperlerin arasına ve arkasına atılan toplara yapılan koşulara verilmeyen cevaplar. Bursalı oyuncular, orta alanda o kadar rahattılar ki Galatasaray yarı alanına geçtiklerinde yapmaları gereken sadece o kolay pası atmaktı.

KAYBETMEMEK DE GÜÇLENDİRİR


GALATASARAY, her açıdan çok kritik bir dönemden geçiyor. Mali sıkıntılar yüzünden yapılamayan transferlere, sakatlar yada her hafta eklenen eksikler ile Hamza Hoca ciddi bir sınav veriyor. Bir hafta stoperlerin olmuyor, bir başka hafta takımın aklı cezalı oluyor yada en golcün sakatlanıyor. Böylesine önemli ve takımı derinden etkileyecek oyuncuların olmadığı haftalarda kazanmak yada kaybetmemek, yarıştaki iddiayı daha güçlü dillendirmeni sağlar.


AKIL OLMAYINCA

- GALATASARAY’ın en büyük eksiği organizatörü idi. Selçuk’un, Galatasaray oyun sistemi içindeki etkisi ve rolü, sadece olmayışı ile ilgili değil. Selçuk olmadığında,
- Defans çok bocalıyor.
- Oyun kurgulanamıyor.
- Sahada bir lider olmuyor.
- Takımın kimyası bozuluyor.


DOĞRU PAS,YANLIŞ ADAM...


GALATASARAY’ın en büyük şansı ise verdiği pozisyonlarda, topun çoğunlukla yanlış adamla buluşmuş olmasıydı. Bakambu, maçın yıldızı olma, hatta kariyerinin en iyi maçı fırsatını kaçırdı. Topun, bu yanlış oyuncu ile olan randevusu, hatalara rağmen Galatasaray’ı maçta tuttu. Fakat, top ne zaman Volkan ile olması gereken yerde buluştu iş bitti. Bakambu’nun yakaladığı pozisyonlar, Volkan’ın ayağına gelse, maç erken kopardı. Galatasaray’ın hücum üçlüsü, Olcan-Sneijder-Telles ile Bursaspor’un hücumcuları, Volkan-Belluschi-Bakambu arasında, üretkenlik açısından dağlar kadar fark vardı. Volkan ile Bakambu adeta şov yaparken, Olcan ve Telles vasatı aşamadılar.
G.Saray neden beklenenden uzaktı?
1-Defans’ın göbeği kabul gününde olduğu için.
2-Orta saha oyuna ağırlığını koyamadığı için.
3-Kenar oyuncuları,sadece 1 sefer iş yaptığı için.
4-Asker savaşmadığı,Komutan görevde olmadığı için.
Sonuç olarak, kaybedilen 2 puan, daha doğrusu kazanılan 1 puan, rakibin Bursaspor olması, G.Saray’ın önemli eksiklerinin bulunması ve zamanlaması itibarıyla yarışta G.Saray’ı çok etkilemeyecek. Fakat, her iki takım da stada para verip gelen, evinde vakit ayırıp seyreden herkese beklentilerinin karşılığını verdi.


BURSASPOR, OLCAN VE BURAK...

OLCAN’ı, maç boyunca Umut’a yaptığı güzel orta haricinde görmedik. Üstelik Bursaspor gibi açık oynayan ve hızlı oyunculara alan tanıyan bir takım karşısında bile. Chedjou, oyunuyla “Gelmeseydi de olurdu” dedirtti. Tecrübeli stoperin yaptığı duruş hatalarını, genç takım oyuncuları bile yapmıyor artık. Bursaspor’un oyun karakteri, Burak Yılmaz’ın çok fazla öne çıkabileceği, fazlası ile etkili olacağı maçtı. İşte, bazen fazla istemek bazen de isteği kırmamak, telafisi zor sonuçlara sebep oluyor.

False