Kırmızı kart hatalıydı

Arda Kardeşler’in Djiku’ya gösterdiği 2. sarı kart ‘uzaydan bile görülmeli’ tabirine uymuyor. Dolayısıyla kırmızı kart yanlıştı.

Haberin Devamı

Arda Kardeşler’in sezonun ilk yarısında F.Bahçe-G.Saray maçını baz alarak bu maça hazırlanmaması gerektiğini aynı yönetim düşüncesi ile sahaya çıkmaması gerektiğini hafta içinde belirtmiştim. Kardeşler’in derbiden önceki son maçı yine bu stattaki G.Saray-Sivas mücadelesiydi. Ve o müsabakada Galatasaray adına verilmeyen bir penaltı ve hatalı bir gol iptali vardı. Aslında algoritmik verilere göre tuşa bastığınızda bu maça atanmasının yapay zeka tarafından ihtimali yoktu. Ama bu maça Türk hakem olarak atanacak hiçbir alternatif olmadığından şahsi fikrim manuel görevlendirildi.

BAŞKA ATILANLAR DA OLABİLİRDİ

Evet seviyesi çok zor bir mücadeleydi. Bu tür maçları hatasız yönetmek kolay değil fakat FIFA hakemi Arda Kardeşler bu maçta gerek faul ve fena hareketler konusunda gerekse göstermesi gereken sarı kartları göstermeyip vermemesi daha doğru olacak kartları vererek disiplin cezalarında çokça hatalar yaptı. Sarı kart değerlendirmeleri yerinde ve doğru olsaydı ikinci sarı karttan kırmızı kart ile oyun dışı kalacak futbolcular olacaktı.

Haberin Devamı

KIRMIZININ ETKİSİNDE KALDI

21. dakikadaki majör pozisyonda Alexander Djiku’nun 2. sarı kartı hatalıydı. 2. sarı kart ‘uzaydan bile görülmeli’ tabirine uymuyor. Ne kontrolsüz bir hareket ne de umut vadeden bir pozisyon içeriyordu sarı kart için. Hatta kimilerine göre faul bile tartışılır.

Arda Kardeşler’in aslında en büyük handikapı; bu pozisyonunun etkisinde kalıp Galatasaray’ın aleyhine 4-5 hatalı karar vermesi oldu.

Derbinin kader pozisyonunda yaptığı hata sonrası maçın skoru ise Kardeşler’in hakem şansı oldu.

Kardeşler’in derbi maçın son dakikalarda hem Fenerbahçe hem de Galatasaray’ın beklenti içinde olduğu King-Torreira ve Kerem-Ferdi pozisyonlarında devam kararı doğruydu.

10 KiŞi iLE NASIL OYNANIRI GÖSTERDi 3 PUANI DA ALDI

Bir tarafta puan ya da puanları alarak şampiyonluğunu ilan etmek isteyen Galatasaray diğer yanda 3 puan alarak Galatasaray’ın bu hedefini ve hevesini kırarak umutları son haftaya taşımak isteyen Fenerbahçe... Maçın başlangıcı itibari ile Fenerbahçe daha kontrollü bir görüntü çizdi. Fauller neticesinde sık sık kesilen oyun ve gelen sarı kartlar akabinde 21. dakikada Djiku’nun 2. sarı kartıyla Fenerbahçe 10 kişi kaldı. Bu dakikadan sonra dengelerin değiştiği düşüncesi içinde olan taraftar Galatasaray adına umduğunu bulamadı. Fenerbahçe ikinci bölgeye çekilerek kaptığı toplar ve ani geçişlerle tehlikeler yarattı.

Haberin Devamı

AZ FUTBOL VE AZ POZiSYON

İlk yarıya baktığımızda sezonun ilk maçına benzer bir görüntü vardı. Oyunun fauller ile durduğu, az futbol, az pozisyon ama sert ve gerilimli, hakem kararlarının da etkili olduğu bir ilk yarıydı. Bu bölümde Galatasaray’ın Barış Alper ile Fenerbahçe’nin Fred ve Batshuayi ile bulduğu pozisyonlar vardı. İlk yarı bittiğinde dikkat çeken en önemli istatistik Galatasaray’ın 1, Fenerbahçe’nin 8 şutu olması ama her iki takım da hiçbir isabetinin bulunmamasıydı. Maç da 21 şutla bitti ancak sadece 1 isabet vardı. Ki o da Çağlar’ın golüydü.

2 KiŞiLiK OYNADILAR

İkinci yarıda da ilk devreye benzer bir tablo vardı. Kaybedecek bir şeyi olmamasına rağmen Fenerbahçe, Galatasaray gibi bir takımın sahasında 10 kişi ile nasıl oynanması gerektiğinin bir örneğini verdi. Duran toptan Muslera’ının hatası sonucu Çağlar’ın golü ile sarı lacivertliler 1-0 öne geçti. Golden sonra G.Saray her ne kadar beraberlik için F.Bahçe’inin üzerine gelse de 90 dakikaya baktığımızda Torreira’nın auta giden şutu dışında ‘bunu da nasıl kaçırdı’ denecek bir pozisyonu yoktu, ‘Livakovic şu topu da çıkardı’ diyeceğimiz bir sekans da yaşanmadı.

Haberin Devamı

‘Beraberlik yeter’ düşüncesinin verdiği rahatlık sonrası Okan Buruk’un golden sonra gecikmiş müdahaleleri yetersiz kaldı.

Fenerbahçe’de 10 kişi kaldıktan sonra herkes iki kişilik ama özellikle Fred, Osayi ve Ferdi adeta 4 kişilik oynadılar. Hemen hemen 80 dakika 10 kişi oynayarak rakibine üstünlük kuran F.Bahçe haklı bir galibiyet ile umutlarını son haftaya taşıdı. G.Saray ise belki 1 puan çıkarmış olsa güle oynaya gideceği Konya’ya daha stresli bir havada gitmek zorunda kalacak.

Neticede son hafta itibariyle Galatasaray, Konya’dan 1 puan dahi çıkarsa şampiyonluğunu ilan edecek. Fenerbahçe de şampiyonluk için İstanbulspor’u yenip Konya galibiyetini bekleyecek.

 

Yazarın Tüm Yazıları