Icardi karşısında bu kadar hata yapılırsa sonuç bu

Mert’in kırmızı kart görmesi, Beşiktaş için hem maçın hem de şampiyonluk şansının bittiği an oldu.

Haberin Devamı

Kâğıt üzerinde ağır basan Galatasaray karşısında Burak Yılmaz, solda Bahtiyar ve orta sahada Tayfur ile maça başladı. Belli ki yerli kuralına takılan bir kadro. Okan Buruk ise Manchester United maçındaki orta saha ikilisi Kaan Ayhan ve Torreira’ya yer verdi. Beşiktaş için ligde şampiyonluk adına devam ya da tamam anlamına gelen derbi aynı zamanda Burak Yılmaz için de fırsat maçıydı.

Maçın 7. dakikasında her iki kalede yaşanan pozisyonlarla birlikte artan bir tempo ve gol pozisyonları izledik. Galatasaray’ın peş peşe kaçırdığı gollere ve Beşiktaş’ın direkten dönen bir topuna şahit olduk. Aynı pozisyon içerisinde Colley inanılmaz iki hatayı üst üste yapınca İcardi affetmedi ve Galatasaray 1-0 öne geçti. Hemen akabinde Amir’in hatalı pasında Amartey’in hatasıyla pekişen pozisyonda İcardi’nin Mert’le karşı karşıya kaldığı an ve Mert’in kırmızı kart görmesi, Beşiktaş için hem maçın hem de şampiyonluk şansının bittiği an oldu.

Haberin Devamı

28’DEN SONRA İŞKENCEYE DÖNÜŞTÜ 

Beşiktaş defansında Amartey ve Colley gibi çok hata yapan oyuncular varken, Galatasaray’ın hücum hattında herhangi bir oyuncu oynatmasına gerek dahi yoktu! Hele hele siz bu hataları İcardi gibi bir oyuncu varken yapıyorsanız affedilmez sonuçlar doğrur. 28. dakikadan sonra maç Beşiktaş için işkenceye dönüştü ve tek kaleye döndü.

Tete, Bahtiyar’ın kanadından Zaha da Rosier’in kulvarından istedikleri gibi geldiler. Ve ilk yarının bitmesi için Beşiktaş taraftarları ve futbolcular adeta dua ettiler. İlk yarı itibari ile Galatasaray adına 8’i isabetli 14 şut izlerken, Beşiktaş’ın sadece 1 şutu vardı. Rakip ceza sahasında topla buluşma sayıları ise 20’ye 0’dı. Ki bu rakamlar ilk yarının fotoğrafının en önemli göstergesiydi.

RASHİCA VE GEDSON VERİMSİZDİ

İkinci yarıda oyuna giren Oxlade-Chamberlain Beşiktaş’a biraz hareket getirdi. Bu maç özelinde Rashica ve Gedson çok verimsiz kaldılar. Galatasaray’ın nasıl olsa rahat yeneriz düşüncesi içerisinde olduğu, konsantrasyon kaybının yaşadığı anlarda Rosier’in sağdan getirdiği ve Oxlade-Chamberlain‘e attığı nefis golle Beşiktaş beraberliği yakaladı. Bu dakikadan sonra Galatasaray’ın baskısı arttı.

Haberin Devamı

Maç boyunca her türlü defansif hatayı yapan Beşiktaş’ta, hatalar zincirine Amir de katıldı ve en sonunda topa elle müdahale ederek penaltıya sebep oldu ve bunun devamında da ikinci gol geldi. 10 kişi kalmış bir takım olarak Beşiktaş’ın bu kadar baskı yapan Galatasaray’a karşı ceza sahası içinde geride oyun kurması anlaşılır gibi değildi.

KALECi MERT’E ÇIKAN KIRMIZI KART DOĞRU

Bu sezon beşinci maçına çıkan Halil Umut Meler geçen seneden beri derbilerin alternatifsiz hakemi olmasının olumsuz yansımaları bu maçta maalesef çok göze battı. ‘Benim alternatifim yok, vazgeçilmezim’ dediğin an, kaybetmeye başladığını andır. Meler gibi belli bir seviyeye gelmiş hakem için her derbi bir şeyler alıp götürür kredisini azaltır. Ama ortada şöyle de gerçek var ki; alternatifsiz olmak Meler‘in suçu değil. Bu maçta Meler gösterdiği ve göstermediği sarı kartlar ile belki çok konuşulmayacak ama çıkması gereken bazı sarı kartlar çıksaydı, her iki takımdan bazı oyuncular ikinci sarı karttan atılacaktı. Şimdi gelelim derbinin en çok konuşulan pozisyonlarına...

Haberin Devamı

Icardi karşısında bu kadar hata yapılırsa sonuç bu

GHEZZAL-İCARDİ POZİSYONU HÜCUM FAUL DEĞİLDİ

DAKiKA 28: Mert Günok’un kırmızı kartı VAR’daki Abdulkadir Bitigen’in uyarısıyla geldi. Bu pozisyonda kaleci Mert, ceza sahası dışında doğal konumda olmayan koluyla topa dokunarak İcardi’nin avantajını yitirmesine neden olmasından dolayı bariz gol şansını engellediği için kırmızı kart gösterilmesi doğruydu.

DAKiKA 56: Ghezzal-İcardi pozisyonunda görüntülere göre Ghezzal, İcardi’nin arkasından ayağının altından topa vuruyor zaten. Ghezzal‘ın topa vurmasıyla topun yukarıya doğru yönlenmesi gözüküyor dolayısıyla penaltı değil. Ama burada neden hücum faul verildi anlamadım, oyunun devam etmesi daha doğru olurdu.

 

Haberin Devamı

MELER’İN HATASINI VAR’DAKİ BİTİGEN DÜZELTTİ

DAKiKA 62: Amir-Torreira pozisyonunda Halil Umut Meler VAR’a bırakmadan penaltı vermek istedi fakat kararı hatalıydı. Bu hatasını da VAR düzelterek penaltıyı iptal ettirdi. Bu pozisyonda Amir topa müdahale ediyor. Zaten topun gidişi ve sürati, Torreira’nın ayağının altıyla müdahalesi olmuş olsa o denli süratli olmazdı. Bu pozisyonda Halil Umut Meler, Torreira’ya baksaydı zaten bir şeyleri daha net anlardı. 

DAKiKA 80: Amir, Torreira’nın kafasından gelen topu doğal konumda olmayan eliyle müdahale ettiği için Meler penaltı verdi, karar doğru. 62. dakikadaki Amir-Torreira pozisyonunda yapmadığını burada yaparak futbolcuya bakması pozisyonu penaltı olarak değerlendirmesinde yardımcı oldu. Bu pozisyonda yeni talimatlara göre Amir’e sarı kart gerekli değil.

Haberin Devamı

Yazarın Tüm Yazıları