GeriSeyahat Uzungöl'e rakip olacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Uzungöl'e rakip olacak

Uzungöl'e rakip olacak

Trabzon'a en yakın yayla konumundaki Akçaabat'ın bin 600 rakımlı Hıdırnebi Yaylası'nda bulunan doğal göl, genişletilerek Uzungöl'e alternatif olacak.

Trabzon şehir merkezinden 35 kilometre uzaklıktaki Hıdırnebi Yaylası, ormanları, doğal güzellikleri ve bitki örtüsüyle yayla turizminin gelişmesinde önemli yer tutuyor. Hıdırnebi Yaylası, 1998'de hazırlanan Yayla-Kent Projesi ile inşa edilen bungalov tarzı evleri ve sosyal tesisleriyle ziyaretçilerine uzun yıllardır konaklama imkanı sağlıyor. Ayrıca, her yıl temmuz ayında düzenlenen şenliklerle de binlerce insanı ağırlıyor. Şehir merkezine yakınlığı nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin ilk adreslerinden biri olan yayla, doğa yürüyüşü, safari ve fotoğraf meraklılarının da ilgisini çekiyor.

Uzungöle rakip olacak


İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Ayvazoğlu, Hıdırnebi'nin doğal yapısı ve şehre yakınlığıyla her geçen yıl daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını söyledi. Ayvazoğlu, Turizm Master Planı'na dahil edilen yaylanın gelecek yıl başlayacak çalışmalar doğrultusunda turizmden daha fazla pay alacağına inandıklarını belirtti. Bu çalışmalarla mevcut doğal gölün genişletilmesinin sağlanacağını anlatan Ayvazoğlu, "Çevresi ormanlarla kaplı bu gölde yapılacak çalışmalardan sonra Uzungöl büyüklüğünde bir göl turizme kazandırılacak. Projede yer alan macera ve çocuk ormanının da yapılmasıyla yaylada yerli ve yabancı turistlere farklı aktivite imkanı da sunulmuş olacak" dedi. Altyapı planlamaları tamamlanacak yaylada her yıl temmuz ayında düzenlenen şenliklerin de önemli yere sahip olduğunu vurgulayan Ayvazoğlu, şöyle konuştu:

Uzungöle rakip olacak

Uzungöle rakip olacak


"Yaz ayında başlayan ve üç gün süren şenlikler, bölgeye binlerce insanın gelmesine vesile oluyor. Ayrıca yayla içerisindeki ormanda yaban hayvanları izlenerek safari yapılabiliyor. Hıdırnebi, doğal yapısı ve yüksek rakımı nedeniyle yılın her mevsimi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Yaylada bulunan Hıdırnebi Tepesi doğal manzara seyir terası konumunda. Buradan Trabzon şehir merkezi görülebiliyor ve ziyaretçilerine doyumsuz manzaralar sunuyor."

Uzungöle rakip olacakYaylada 15 yıl önce ilk restoranı açan işletmeci Tekin Bakırcı, bu seneki turist sayısından memnun kaldıklarını söyledi. Ağırlıklı olarak Arap turistlerin ziyaret ettiği yaylada öceki yıllara göre daha fazla zaman geçirdiklerini anlatan Bakırcı, "Özellikle yabancı turistlerin gezdikleri yerler arasında mutlaka Hıdırnebi Yaylası vardır. Uzungöl ve Sümela'ya da giderler ama buraya uğramadan geri dönmezler. Son 10 yıldır her yaz mevsiminde buraya gelen yabancı misafirlerimiz oluyor" diye konuştu.

Bakırcı, amaçlarının kaliteyi düşürmeden hizmet verebilmek olduğunu vurgulayarak, "Son yıllarda turistlerin gezebileceği alanların sayısı daha arttı. Bu anlamda yelpaze her yıl genişliyor" ifadesini kullandı.

False