Top Gear efsanesi amfibik araçlar artık hayal değil - Seyahat Haberleri
GeriSeyahat Top Gear efsanesi amfibik araçlar artık hayal değil
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Top Gear efsanesi amfibik araçlar artık hayal değil

Top Gear efsanesi amfibik araçlar artık hayal değil

Motosikletler eğlencelidir tabii ki jet skiler de.. Her ikisi de sizin olsun isteyebilirsiniz. Peki her ikisi bir arada olursa nasıl olur? Tasarımcılar bu iki eğlenceyi bir araya getirdiler. Motosikletler ve jet skiler benzer karakteristik özellikteler. Tek birine ödeyeceğiz bedel ile ikisine birden sahip olabilirsiniz. Amfibik araçlar hem karada hem de denizde kullanılıyor. İşte karşınızda en güzel alternatifler...

İki tekerlekli amfibik araçta, iki çok eğlenceli unsur bir araya getirildi. Biski ismi verilen yeni tekne gövdesi benzeri araç ile, ister karada ister denizde keyif yapabilirsiniz. Bir saniye içinde motosikletiniz bir jet skiye dönüşebilecek.

Top Gear efsanesi amfibik araçlar artık hayal değil

İki silindirli motosiklet motoru kullanan araçta, bir su jeti ile bağlantı yapılmış. Denizde gitmek istediğinizde tekerlekler gövde içinde toparlanıyor ve katlanıyor. Biski amfibik motosiklet karada iken 130 km/s hıza ulaşabilirken, denizde ise 37 mil (60 km/s) hız yapıyor.

Geçtiğimiz aylarda Amerika’da tanıtımı yapılan ve yeni bir model olan üç tekerlekli Triski modeli ise, turbo şarjlı olacak. Ön bölümü iki tekerlekli modele benzerken, arkada çift tekerlek bulunacak ve 135 HP güç üretebilecek.

Top Gear efsanesi amfibik araçlar artık hayal değil

ATV araçların denizlerde kullanıldığını çok kişi hatırlayacaktır. Quadski amfibik araçları uzun yıllardır bilmekteyiz, ancak bu araç dört tekerlekli ve karayollarında kullanımına izin verilmiyor. Çünkü bir otomobil olarak gerekli güvenlik ekipmanlarına sahip değil. Yeni amfibik araçlar iki tekerlekli Biski ve üç tekerlekli Triski, caddelerde kullanılabilmesi için kolayca sertifika alabilecek durumdalar.

Araçların detaylı özellikleri, fiyatları ve kesin performansları henüz açıklanmıyor. Tasarımcılar bu yeni konsept amfibik araçları doğrudan kendileri üretmeyi düşünmüyorlar. Yeni araçların üretimi için görüşmelerin devam ettiği biliniyor. Ticari olarak pazarda yer alması ise 12 ila 18 ay arası bir süreç alacak.

Top Gear efsanesi amfibik araçlar artık hayal değil

On yıldan fazla bir süredir üretilen Quadski amfibik araçları, ancak Top Gear hikayelerinde görebiliyorduk . Biski ve Triski amfibik araçlarının standart modellerini, kısa bir süre sonra caddelerde görebileceğiz. Yeni amfibik araçların karayollarında kullanılması için, belgelendirme süreçlerinin daha kolay ve daha kısa olması bu hayallerin gerçekleşmesini hızlandıracaktır.

 

Top Gear efsanesi amfibik araçlar artık hayal değil

False