GeriSeyahat Hafta sonu kaçış rotası: Köstence
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Hafta sonu kaçış rotası: Köstence

Hafta sonu kaçış rotası: Köstence

Doğal güzelliğiyle huzur veren Romanya kenti Köstence, yakın çevresiyle de dinlenmeyi ve eğlenmeyi sevenler için ideal. Üstelik Köstence zengin tarihi dokusu ve saatlerce vakit geçirilecek meydanlarıyla yeni bir keşif vaat ediyor.

Köstence’ye gittiğinizde bazı şeyler çok tanıdık, bazı şeylerse oldukça farklı görünecek. Bir yanda komünizm dönemi yapıları, diğer yandan da Türkiye’yle olan benzerlikler... Bu nedenle kendinizi şehre çok da yabancı hissetmeyeceksiniz. Hissetmeyeceksiniz çünkü neredeyse herkes birkaç cümle de olsa Türkçe biliyor. Buna rağmen yine de bir Avrupa kentinde olduğunuzu insanlar ve sokaklar sürekli size hatırlatacak.

Hafta sonu kaçış rotası: Köstence

Köstence’de, yoğun bir Roman nüfusu yaşıyor. Bu da kenti sokaklarında çalgıcıların müzik yaptığı renkli ve eğlenceli bir hale getiriyor. Şehrin gezilecek çok yeri var. Ulusal Tarih ve Arkeoloji Müzesi, ‘Muzeul De Arta’ Sanat Müzesi, Ulusal Tarih ve Sanat Müzesi, Cenevizlilerden kalma deniz feneri, Publius Ovidius Naso Meydanı, Aslanlı Ev, Mahmudiye Camii, Tuna Nehri, şehrin iki sahili Mamaia ve Mangalia ve daha birçok yer...

Hafta sonu kaçış rotası: Köstence

Köstence’nin sundukları bunlarla da bitmiyor. Mutfağı, doğası, eğlence hayatı güzel bir hafta sonu geçirmek isteyenleri mutlu edecek.

Hafta sonu kaçış rotası: Köstence

Bütün bu gezinin sonunda yorgun düştüğünüzde yolunuz Ovidius Meydanı’na çıkmalı. Latin edebiyatının önemli şairlerinden Publius Ovidius Naso’dan adını alan meydan birçok tarihi yapıya ve müzeye ev sahipliği yapıyor. Eski şehir diye adlandırılan bu bölgede Osmanlı yapıları, kiliseler ve meydana açılan ara sokaklarda şirin butik kafeler bulunuyor. Bu kafelerden birine oturup saatlerce meydanı ve insanları seyredebilirsiniz.

TUNA'YLA BİRLİKTE AKIN

Hafta sonu kaçış rotası: Köstence

Avrupa’nın en uzun ikinci nehri olan Tuna, Almanya’dan doğup Köstence’nin kuzeyinden Karadeniz’e dökülüyor. Köstence’ye yaklaşık bir saat uzaklıkta olan Tulcea şehrine bir saatlik karayolu yolculuğunun ardından ulaşabilirsiniz. Nehir üzerinde tekne turları düzenleniyor. İsterseniz bu tekne turlarında yemeğinizi yerken nehrin doğasını seyredebilir, ya da daha küçük boyutta bir kayık tercih ederek büyük teknelerin giremediği kanallarda ve sazlıkların arasında gezebilirsiniz. Şanslıysanız pelikanları bile görebilirsiniz.

RUMEN GECELERİ

Romanya’nın eğlence merkezi Mamaia. Burada akşam başlayan eğlence, geceyarısından sonra daha da hızlanarak sabah saatlerine kadar sürüyor. Oldukça ucuz ve çeşitli mekân alternatifleri var. Turist yoğunluğu nedeniyle özellikle hafta sonları yer bulmak oldukça zor.

False