GeriSeyahat Güzelliğin formülü bulundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Güzelliğin formülü bulundu

Güzelliğin formülü bulundu

Toronto Üniversitesi uzmanları ‘en orantılı yüz’ün formülünün çıkardı. Buna göre iki gözbebeği arasındaki uzaklık, yüz genişliğinin yüzde 46’sı olmalı…Hesaba göre kadınlarda Jessica Alba kubursuz ve orantılı yüze sahip.

Jessica Alba / Foto Galeri

 

Liz Hurley / Foto Galeri

 

Shania Twain/ Foto Galeri

 

 

 Size ‘Bayan Ortalama’ olduğunuz söylendiği zaman bunu pek iltifat olarak almayabilirsiniz. Ama bilimadamları bunu değiştirmek için kolları sıvadı.

 

Toronto Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmayla bilimadamları altın orana sahip yüzün boyutlarını hesapladı. Araştırmacılara göre bir kadının güzelliği gözlerinin birbirine ne kadar yakın olduğu ya da gözleriyle ağzı arasındaki mesafeye göre belirlenebiliyor.

 

Yüzün genişlik oranı hesaplarken; bir gözbebeğinden diğerine olan uzaklık yüzün genişliğinin, yani bir kulağın iç köşesinden diğer kulağın iç köşesine olan mesafenin yüzde 46’sı olmalı.

 

Yüzün uzunluk oranı hesaplanırken ise; gözün orta noktasından ağzın orta noktasına olan uzaklık yüzün uzunluğunun, yani saçın başlama noktasından çeneye kadar olan mesafenin yüzde 36’sı..

 

Profesör Kang Lee, "Dolgun dudakların ya da büyük gözlerin kadınları çekici yaptığını biliyorduk. Bizim çalışmamız yüzün yapısının çekicilikte bir rol oynadığını ortaya koydu. Tabii saç kesiminin de payı var. Saç kesimi yüzün oranını değiştirebiliyor" dedi.

 

 

JESSICA ALBA ORTALAMA KADIN

 

 Sonuca göre ideal olan boyutlar ortalama kadın profiline uyuyor. Ünlüler arasında ortalama ölçülere uyanlar ise Jessica Alba, Liz Hurley ve Shania Twain.

 

Öte yandan görünen o ki ünlü ressam Leonardo Da Vinci'nin meşhur tablosu Mona Lisa'yı çizerken kullandığı altın oran, çoğunluğun güzel olarak kabul ettiği bir oran değilmiş.

 

Diğer araştırmalar ise erkeklerin moda olan zayıf kadınlardan ziyade biraz kıvrımları olan kadınları tercih ettiğini ve uzun bacaklı kadınlardan düşünüldüğü kadar hoşlanmadığını ortaya koymuştu.

 

DİĞER HABERLER

   

  

 

 

 

 

False