GeriSeyahat En iyi 10 Yunan adası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
En iyi 10 Yunan adası

En iyi 10 Yunan adası

Plajları, masmavi denizi, bembeyaz evleriyle eşsiz mimarisi ve gece hayatıyla ünlü Yunan adalarında şu an olmayı kim istemez ki? Dünyanın dört bir tarafından turist akınına uğrayan adalar üstelik Türkiye’ye bir-iki saatlik uzaklıkta. Peki, hangilerine niçin gitmeliyiz?

ALANINDA UZMAN İSİMLERDEN OLUŞAN BÜYÜK JÜRİ SEÇTİ

Saffet Emre Tonguç/ Hürriyet Seyahat Yazarı 
Ayhan Sicimoğlu/ Hürriyet Seyahat Yazarı
Ertuğrul Özkök/ Hürriyet yazarı
Mehmet Yılmaz/ Hürriyet yazarı
Bahar Akıncı/ Seyahat yazarı
Ahmet Zeki Apalı/ TUREB başkanı
Özlem Avcıoğlu/ Seyahat yazarı
Fatih Çekirge/ Hürriyet yazarı
Mehmet Yaşin/ Hürriyet Seyahat yazarı

1. RÜYA ADA SANTORİNİ 

En iyi 10 Yunan adası

Yamaç üzerindeki bembeyaz ve renkli çatılı evleriyle, daha adaya tekne yanaşmadan sizi panoramik manzarasıyla etkiler. Son yıllarda balayı için dünyanın her yerinden çiftler buraya geliyor. Bahar Akıncı, “Hep ama hep bir numara ve öyle kalmaya da devam edecek. Mikonos’un telaşından fersah fersah uzak, bir rüya adası” diyor.

2. EN KUTSALI PATMOS

En iyi 10 Yunan adası

Yunan adaları arasında en kutsal olanı burası... Bodrum’u andıran küçük evleri, koyları... Hora bölgesiyse  Hıristiyanların yedi hac bölgesinden biri. Yuhanna İncili de burada yazılmış. Ayrıca UNESCO ‘Evrensel Miras Anıtı’ listesinde yer alıyor. Ayhan Sicimoğlu, “Ege’nin İstanbul’dan sonraki Ortodoks başkenti burası” diyor.

3. EĞLENCENİN KALBİ MİKONOS

En iyi 10 Yunan adası

Bakmayın siz ada nüfusunun 10 bin civarında olduğuna. Havalar ısındı mı buraya Avrupa jet sosyetesi dahil büyük bir turist akını olur. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren renkli gece hayatı ve renkli partileriyle Ege’de eğlencenin kalbi burada atıyor. Türk turistlerin de uğrak yeri.

Mikonos Seyahatinizi Planlayın 

4. ORTAÇAĞA YOLCULUK RODOS

En iyi 10 Yunan adası

Tarih ve doğa tutkunuysanız Rodos’a mutlaka gitmelisiniz. Ünlü Oniki Adalar’ın en büyüğünde Avrupa’nın çok iyi korunmuş ortaçağ kentlerinden birini bulacaksınız. Rodos’un tarihi kale içi, Lindos Akropolü, Apollo Tapınağı ve Hükümet Sarayı gibi... Merkezdeki tertemiz Eli Plajı’nda mutlaka yüzün.

5. TAM BİR NEOKLASİK SİMİ

En iyi 10 Yunan adası

Küçük ama tarihi olan ada, Bozburun’a sadece 6.5 km uzaklıkta, bu yüzden halk Türkçe biliyor. Eşsiz bir limana sahip Simi’de Panormitis Manastırı’nı mutlaka görün.  Yabancı Damat dizisinin bazı bölümlerinin de çekildiği ada için Saffet Emre Tonguç, “Müthiş güzelliklere sahip neoklasik bir ada” diyor.

6. GİZLİ SIĞINAK PAROS

En iyi 10 Yunan adası

Üzüm bağları, zeytin ağaçları, arnavutkaldırımlı yolları ve bembeyaz boyalı evleriyle huzur kelimesinin tam karşılığı... Üstelik Mikonos’taki gibi ne kaçırdım derdi yok ve oldukça ucuz. Oldukça sakin bir yer ama eğlence imkânı da bolca var. Ayrıca bu küçük ada İtalyan sosyetesinin de gizli sığınağı. 

7. COHEN’İN ADASI HYDRA

En iyi 10 Yunan adası

Şarkıcı ve şair Leonard Cohen’in adası... Burada unutulmaz  şarkılarını yazmış ve büyük aşkı Marianne ile tanışmış. Hydra’da motorlu taşıt kullanmak yasak. Ulaşım eşek ve bisikletle sağlanıyor. Kendinizi 1960’lı yıllara yolculuk etmiş sanacaksınız. Hediyelik eşya dükkânları ve restoranlarına uğramalısınız.  

8. BARLARI MEŞHUR KOS 

En iyi 10 Yunan adası

Üzüm bağları, zeytin ağaçları, uzun ve temiz kumsallarıyla başka bir cennet. ‘Tıbbın babası’ olarak anılan Hipokrat’ın memleketi... Hipokrat Meydanı’ndaki koca ağacın altında Hipokrat’ın ders verdiği söyleniyor.  14. yüzyılda inşa edilmiş çarşıyı da mutlaka gezin. Unutmadan, ada barlarıyla ünlü. 

9. CENNETTEN BİR KÖŞE SKIATHOS

En iyi 10 Yunan adası

‘Mamma Mia’ filminin çekildiği ada diğerlerine göre oldukça yeşil. Dik uçurumları, tepede bulunan kilisesi, ormanları, kalesi, koyları ve sakin plajlarıyla adeta bir cennet. Hepsi balıkçı kasabası olan, lezzetli Ege yemeklerini çatlayana kadar yiyeceğiniz dört tane köyü var. Hepsine mutlaka uğrayın.  

10. ETKİLEYİCİ MAVİ ZAKİNTOS

En iyi 10 Yunan adası

Dünyaca ünlü Navagio Koyu ve Blue Caves’le kartpostallık bir görüntüye sahip. Bembeyaz kumsalındaki gemi batığıyla herkesin yüzmek isteyeceği harika bir yer. Kaya atlayışı yapabileceğiniz doğa sporları, küçük balıkçı köyleri, takıcıları, butikleri, ucuz tavernalarıyla unutulmaz bir ada.

Gidello Öneriyor: Yunanistan Turları

False