GeriSeyahat Dünyanın en çok yağış alan bölgesi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Dünyanın en çok yağış alan bölgesi!

Dünyanın en çok yağış alan bölgesi!

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Mawsynram bölgesi, dünyanın en fazla yağış alan bölgesi olarak biliniyor. Hatta Guinnes rekorlar kitabına giren bu bölgeye yılda ortalama 11.871 mm yağmur yağıyor. Bölge aşırı yağmur aldığından yeşil ormanlara ve çok sayıda şelaleye ve suların oyduğu mağaralara sahip. İşte dünyanın en çok yağış alan bölgesi Mawsynram ile ilgili bilgiler…

Dünyanın en fazla yağmur yağan yeri Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Mawsynram bölgesi. Guinnes rekorlar kitabına giren bu bölgeye yılda ortalama 11.871 mm yağmur yağıyor. Bengal Körfezi’nde toplanıp yoğunlaşan nem, Khasi Dağları adı verilen 1500 metreye yakın bu platoda yağmura dönüşüyor.

Dünyanın en çok yağış alan bölgesi

Bu kadar yağmur alan bir bölge doğal olarak yeşil ormanlara ve çok sayıda şelaleye ve suların oyduğu mağaralara sahip.

Dünyanın en çok yağış alan bölgesi

Birkaç km doğudaki Cherrapunji ya da yerel adıyla Sohra bölgesi ise dünyanın ikinci en yağışlı bölgesi unvanını almış. Buraya düşen ortalama yağmur miktarı Mawsynram’dan sadece 100 mm daha eksik.

Dünyanın en çok yağış alan bölgesi

Fakat bugüne kadar kaydedilmiş en yağışlı ay ve yıl rekoru hala Cherrapunji’ye ait. Temmuz 1861’de 9300 mm ile rekor düzeyde yağış alan bölge, Ağustos 1860’dan o tarihe kadar düşen 26.470 mm yağmur ile gelmiş geçmiş en ıslak bölge olarak kitaplarda yerini aldı.

Dünyanın en çok yağış alan bölgesi

Hindistan’ın Meghalaya eyaletine bağlı bu bölgelerde yaşayan halk daima kamıştan örülmüş şemsiyelerle dolaşır. Aşırı yağış nedeniyle tarım imkansızdır bu topraklarda. Ayrıca köprüler ve yollar da sürekli onarım gerektirir.

Bu yüzden geleneksel inşaat malzemeleri yerine, kauçuk ağaçlarının kökleri bambu çubuklara örülerek kurulan düzenekler kullanılıyor. Bambu çürüyüp düşse de, karşı kıyıya kadar tutunan köklerden canlı bir köprü oluşuyor. Tam yerine oturması 10 yıl kadar alsa da bu köprülerin ömrü 500 yıl olabiliyor.

Kolombiya rakip mi?

Dünyanın en yağışlı bölgesi unvanının kendisine ait olduğunu iddia eden başka bir ülke de Kolombiya.

Dünyanın en çok yağış alan bölgesi

Ülkenin kuzeybatısındaki Lloro şehrinde 1952 ve 54’te 13.474 mm yağış kaydedilmiş. Fakat burada eski ölçekler kullanıldığı için resmi kayıtlarda bu ölçüler esas alınmıyor.

And Dağları’nın öte yanında Puerto Lopez adlı bölgede de yıllık ortalama yağış miktarı 12.892 mm’yi buluyor. Fakat burada bazı yıllarda ölçüm yapılmadığı için 30 yıl art arda yağış verilerini toplamış olan diğer bölgelerle karşılaştırmak mümkün olmuyor. Pasifik Okyanusu’ndan sürekli akış halinde olan nem, And Dağları’nın etkisiyle Puerto Lopez’de yılın 320 günü yağmur yağmasına neden oluyor.

Dünyanın en çok yağış alan bölgesi

 Fakat 2014’te Dünya Meteoroloji Örgütü bu tartışmalara nokta koydu. 15-16 Haziran 1995’te kaydettiği 2493 mm yağış ile Cherrapunji iki günlük dünya rekorunu elinde bulunduruyor.

Dünyanın en çok yağış alan bölgesi

Meghalaya Eyaleti’nin bu kadar ıslak olmasının nedeni ise yılın belli döneminde rüzgarla güney ve güneydoğu Asya’ya taşınan muson yağmurları. Temmuz’da doruğa çıkmak kaydıyla, Mayıs’tan Ekim’e kadar süren muson mevsiminde bölgeye yıllık yağış miktarının yüzde 90’ı düşmüş olur. Aralık’tan Şubat’a kadar olan kuru dönemde ise çok az yağış görülür.

Kaynak: BBC

 

False