GeriSeyahat Çin'de 700 yıllık kadın mumyası bulundu!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Çin'de 700 yıllık kadın mumyası bulundu!

Çin'de 700 yıllık kadın mumyası bulundu!

Çin'in doğusunda yapılan yol çalışmaları sırasında 700 yıllık bir kadın mumyası bulundu. Cildinin bozulmadığı görülen mumyanın parmağındaki yüzük dikkat çekti. İşte Çin'de bulunan 700 yıllık kadın mumya hakkındaki gerçekler...

Çin'in doğusunda yer alan Taizhou kentinde yapılan yol çalışması sırasında 700 yıllık bir kadın mumyası bulundu. 1368-1644 yılları arasında hüküm süren Ming Hanedanlığı'na mensup olduğu düşünülen kadın mumyası çok önemli simgeler taşıyor.

Çinde 700 yıllık kadın mumyası bulundu

Cildi, saçları, yüzü ve hatta kirpikleri bile oldukça iyi durumda olan, 1 metre 50 santimetre boya sahip kadın, tabutun içinde kahverengi bir sıvıya batırılmış olarak bulundu.

 

 

700 yıllık mumyanın parmağındaki yüzük de dikkat çekti. Geleneksel hanedanlık kostümü giymiş olan kadının tabutunda, kemikler, seramikler, eski yazılar ve başka kalıntılar da bulundu. Bölgede 1979-2008 yılları arasında beş mumya daha keşfedilmişti.

Çinde 700 yıllık kadın mumyası bulundu

Taizhou Müzesi Müdürü Wang Weiyin, mumyanın giysilerinin neredeyse tamamının ipekten yapılmış, çok az da pamuk kullanılmış olduğunu belirtti.

 

 

Genelde ipek ve pamuğun korunmasının çok zor olduğunu belirten Weiyin, bu mumyalama tekniğinin sadece çok önemli cenazelerde kullanıldığını söyledi.

Çinde 700 yıllık kadın mumyası bulundu

False