GeriSeyahat Bu ülkelerde bunları yapmak bedava!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Bu ülkelerde bunları yapmak bedava!

Bu ülkelerde bunları yapmak bedava!

Başka ülkeleri ziyaret edenler, kendi ülkelerinde parayla satın aldıkları şeylerin bazı ülkelerde bedava olduğunu görünce şaşırır. Anket sitesi Quora.com ilgin bir araştırmaya imza attı. "Sizin ülkenizde bedava olup da başka yerlere gittiğinizde satın almanız gereken şeyler nelerdir?" sorusuna gelen cevaplar sadece bedava şeyleri sergilemekle kalmayıp, o ülkelerin kültürüne dair ipuçları da sunuyor.

1- Kuzey Hindistan ve Pakistan

Bu bölgelerdeki hemen her bakkal ve manav, yöreye özgü köri ve acı soslarda bolca kullanılan acı biber ve kişnişi bedava verir. Pakistan’da ne zaman sebze almak için manava gitseniz size bir avuç bedava acı biber ve kişniş verilir.

Bu ülkelerde bunları yapmak bedava2- Hindistan

Sadece nesneler bedava olmaz. Hindistan’da insanlar hiç ücret ödemeden bolca nasihat alabilir. Hindistanlılar bu durumu şöyle açıklıyor: “Başka ülkelerde evlilik planlama hizmetleri vardır. Bizde ise amcalar, halalar, dayılar, teyzeler ücretsiz nasihat verir. Diğer ülkelerde danışmanlar vardır. Bizde her şeye burnunu sokan komşular.”

Bu ülkelerde bunları yapmak bedava


Ayrıca sosyete kuzenler seyahat acentalarının, şık arkadaşlar moda danışmanlarının yerini alır. Nasihat veren sadece aile ve arkadaş çevresi de değildir. “Diğer ülkelerde danışmanlara para ödersiniz, ama Hindistan’da çayhanelerde, düğünlerde, hatta otobüs ve trenlerde tanımadığınız insanlar bile size nasihat eder” diyor yerel halk.

3- ABD

Hazır yemekler Amerika’da ortaya çıkıp başka yerlere yayılmış olabilir, ama bu yemeklerle verilen yan ürünler diğer ülkelerde ABD’de olduğu gibi bolca ve bedava verilmiyor. İngiltere’de McDonalds’dan yemek alırken ketçap paketleri için 50 kuruş ödenirken Amerika’da ketçaba para almadıkları gibi, istediğiniz kadar alma hakkınız bulunuyor.

Bu ülkelerde bunları yapmak bedava


4- Singapur

Başka tür katkı maddeleri de Singapur’da bedava. Hazır gıda restoranlarının hepsinde istediğiniz kadar sos alabilirsiniz. Öyle ki McDonald’s acı sever Singapur pazarı için özel “sarımsaklı acı sos” üretiyor.


5- Avustralya

Avustralya’da açık hava yaşantısını destekleyen ve teşvik eden birçok şeyi bedava bulabilirsiniz. Çoğu milli parkta ve halka yönelik parklarda ızgara yapmak için bedava ızgara aletleri vardır. Siz etinizi getirip bir düğmeye basar ve işinize bakarsınız. 20 dakika sonra ızgara otomatik olarak söner, istiyorsanız tekrar basarsınız düğmeye. Burada kullananlardan tek istenen şey aletin temiz bırakılması ve çoğu insanın bu kurallara uyduğu söyleniyor.

Bu ülkelerde bunları yapmak bedava


Avustralya’nın Kuzey Bölgesi’nde yaşayanları aşırı sıcaklarda serinletecek su kaydırakları da bedava. Bu bölgelerdeki sular timsahlarla dolu olduğu için halk ücretsiz su kaydıraklarını kullanabiliyor.6- Slovakya

Bazı ülkelerde musluk suyu bedava olabilir, ama gerçek maden suyu pahalıdır. Slovakya’da ise öyle değil; çünkü burada her yerde doğal kaynaklar var. Her bölgede belli maden suyu kaynakları vardır ve halk bunlardan bedava yararlanabilir. Slovakya’daki her maden suyunun kendine özgü bir tadı vardır. Bazıları daha kükürtlü, bazıları ise manganez ve demir bakımından zengindir. Marketlerden de su alınabilir, ama çoğu insan kendisine yakın bir kaynağa gidip şişelerini doldurabiliyor.

Bu ülkelerde bunları yapmak bedava


7- Norveç

Bu İskandinav ülkesinde doğayı koruyan ve onu insanların bedava kullanımına sunan özel kanunlar bulunuyor. Bunlar, insanlara en yakın binadan 150 metre uzaktan başlamak üzere yolları, nehirleri, gölleri kullanma, buralarda yabani meyve, çiçek, mantar toplama hakkı verir. Norveç’te topraklar ‘iç’ (innmark) ve ‘dış’ (utmark) diye ikiye ayrılır. İç alanlar ekilen ve bahçe, tarla, park ya da yol gibi aktif olarak kullanılan bölgeleri kapsarken dağlar, ormanlar, çayırlar, bataklıklar, sahiller, göller ve nehirler dış bölgeler kapsamına girer ve kullanımı serbesttir, birinin özel mülkiyeti olsa bile.

False