GeriSeyahat 1700 yıllık mumya görenleri şaşkına çevirdi!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
1700 yıllık mumya görenleri şaşkına çevirdi!

1700 yıllık mumya görenleri şaşkına çevirdi!

Çin’de Tibet’in Qinghai bölgesinde 1700 yıllık mumyalanmış bir insan bulundu. Oldukça iyi durumdaki mumya bedeni, Haixi Etnoloji Müzesi'nde ziyarete açıldı. Qinghai'de geleneksel İpek Yolu'ndaki bir inşaat alanında bulunan mumyanın Çin'de bulunan en iyi ve en eski durumdaki mumya olduğu belirtiliyor.

1.62 metre boyundaki bir erkeğe ait mumyanın, derisinin ve saçlarının çok iyi durumda olduğu görüldü. Yapılan testlerde 40 yaşlarında olduğu tahmin edilen kişinin, yüzünün ‘'sakin'', bulunduğunda ellerinin ise karnının altında çapraz şekilde durduğu öğrenildi.

1700 yıllık mumya görenleri şaşkına çevirdi
Mumyaya DNA testi uygulanarak etnik kökeni belirlenecek. Yapılan açıklamada, mumya bulunduğunda yanında kuru kamışlar, boyanmış keçe kıyafet, bir at toynağı ve koyun kemikleri vardı.

Yetkililer, mumyanın yanında bulunanların bir cenaze objeleri olduğunu ve ölünün mumyalanmasının ardından onunla birliktemyanına gömüldüğünü söyledi. Genellikle kuru ortamlarda bulunan mumyaların daha iyi korunmuş olduğunu ifade eden uzmanlar, bu mumyanın bulunduğu bölgenin de Taklamakan Çölü'ne yakın bir plato olduğunu söyledi.

1700 yıllık mumya görenleri şaşkına çevirdi


False