"Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Uğur Yüksel

Uğur Yüksel

Tom Hardy’e rağmen olmamış bir Venom

5 Ekim 2018

Venom: Zehirli Öfke

Yönetmen: Ruben Fleischer / Oyuncular: Tom Hardy, Michelle Williams, Riz Ahmed / 2018-ABD-88’ / MACERA, KOMEDİ, AKSİYON

Marvel aleminin en karanlık, kafa karıştırıcı ve gizemli karakterlerinden Venom’un doğumuna tanık olacağımız “Venom”, Tom Hardy’nin varlığıyla bile ağzımızı sulandıran bir projeydi. Hırslı muhabir Eddie Brock’un uzaylı organizma Venom’la karşılaşmasını ve ruhunu ona teslim edişini anlatan film, 1993 yılında yayımlanan “Venom: Lethal Protector” adlı hikâyeyi temel alıyor. Ruben Fleischer’e teslim edilen Venom’a gelen ilk yorumlar oldukça ağır ve acımasız. Venom kostümü içinde Tom Hardy’i, filmin kötülerinde de Michelle Williams ve Riz Ahmed’i görmek güzel bir hayaldi diyor ve başka bir yönetmenle devam filminin gelmesini bekliyoruz.

Sakar ajanı özleyenlere

Johnny English Tekrar İş Başında
Johnny English Strikes Again
Yönetmen: Spike Lee / Oyuncular: Rowan Atkinson, Olga Kurylenko, Emma Thompson / 2018-ABD-88’ / KOMEDİ, AKSİYON

90’ların popüler televizyon karakteri Bean ile tanıdığımız Rowan Atkinson’ın ilk kez 2003’te hayatımıza giren sakar ajan Johnny English’i bu kez, siber saldırganlara karşı mücadele ediyor. Atkinson’a bu kez Ukraynalı oyuncu ve model Olga Kurylenko ile başkan rolünde izleyeceğimiz Emma Thompson eşlik ediyor. Eleştirmenlerin pek de komik bulmadığı filmi sadece Atkinson’ın mizahına yakın olanlara tavsiye edebiliriz.

Yazının devamı...

Güvercinler kadar özgür

20 Eylül 2018

Reese Witherspoon’lı romantik komedi “Kapımdaki Aşk”, Jennifer Garner’lı gerilim “İntikam Meleği” ve “The Conjuring” serisinin yeni filmi “Dehşetin Yüzü”, haftanın diğer seçenekleri...

Güvercin
Yönetmen: Banu Sıvacı
Oyuncular: Kemal Burak Alper, Ruhi Sarı, Demet Genç
2018-TÜRKİYE/DRAM

Banu Sıvacı’nın dünya prömiyerini Berlinale’de yapan ve Sofya Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan ilk kurmacası “Güvercin”, en büyük tutkusu babasından kalan güvercinler olan Yusuf adlı genç bir adamın, abisinin zoruyla çalışmaya başlaması sonrası yaşadıklarını konu alan etkileyici bir dram.

GARNER İNTİKAM PEŞİNDE

Yazının devamı...

Buraya nasıl düştük!

10 Ağustos 2018

BENİ SATAN CASUS

The Spy Who Dumped Me
Yönetmen: Susanna Fogel / Oyuncular: Mila Kunis, Kate McKinnon, Justin Theroux / 2018- ABD-116’ / KOMEDİ, AKSİYON

Mila Kunis ve Kate McKinnon’ı buluşturan bu eğlenceli film, 30’lu yaşlarında iki en yakın arkadaş Audrey ve Morgan’ın kendilerini uluslararası bir komplo içinde bulmalarını ve peşlerinde onları öldürmek isteyen suikastçılar eşliğinde Avrupa’ya doğru çıktıkları çılgın yolculuğu anlatıyor.

BİR YAZARIN 6 GÜNÜ

Yazının devamı...

Ethan Hunt’a veda vakti

26 Temmuz 2018

Oyuncuların performansıyla öne çıkan Richard Linklater bağımsızı “Sıkı Dostlar”, Fransız komedisi “Madame” ve çizgi roman uyarlaması “Dev Avcısı”, haftanın diğer seçenekleri...

Mission: Impossible – Yansımalar
(Mission: Impossible - Fallout)
Yönetmen: Christopher McQuarrie
Oyuncular: Tom Cruise, Henry Cavill, Ving Rhames ile Simon Peg
2018- ABD-1474’/AKSİYON, MACERA

Ethan Hunt’ın 1996’da başlayan beyazperde yolculuğu sona eriyor. Hunt’ın birlikte çalıştığı IMF ekibi ve tanıdık birkaç dostu için oldukça sıkıntılı zamanlara tanık oluyoruz bu kez. Berlin’deki görevin ters gitmesi sonucunda Hunt, CIA ile ters düşüyor ve denetimsizliği sebebiyle kara listeye giriyor. Sona doğru yaklaşan hikâyesinde Hunt ve ekibi, bir yandan CIA ile kedi fare oyunu oynarken bir yandan da CIA’in bile başa çıkamadığı bir kötülüğe karşı mücadele ediyorlar. En son 2015’te izlediğimiz “Mission: Impossible - Rogue Nation” ile yönetmen koltuğuna yerleşen Christopher McQuarrie’nin yazıp yönettiği ve Tom Cruise’u Hunt rolünde son kez izleyeceğimiz film, serinin hayranları kadar aksiyon tutkunlarını da mutlu edecek görünüyor.

BU DOSTLUK BİTMEZ

Yazının devamı...

Frankenstein’ı yaratan aşk acısı mıydı?

13 Temmuz 2018

Mary Shelley
Yönetmen: Haifaa Al Mansour
Oyuncular: Elle Fanning, Bel Powley, Douglas Booth, Maisie Williams
2017-İNGİLTERE, LÜKSEMBURG, ABD-120’/DRAM, BİYOGRAFİ, AŞK

Suudi Arabistan’ın ilk kadın yönetmeni de olan, 2012 festivallerinin gözdelerinden “Wadjda” ile çok konuşulan Haifaa Al Mansour’un Frankenstein’ın yazarı Mary Shelley’nin hayatını anlattığı filmi, kuşağının ünlü oyuncularını bir araya getiren biyografik bir drama. Shelley’nin yazma tutkusununun yanı sıra, edebiyat dünyasının en etkileyici kahramanlarından birini yaratırken gerçek hayatta yaşadığı trajik aşk hikâyesine de odaklanan film, eleştirmenlerin çok sevdiği bir film olmadı ne yazık ki ve yazara sadece estetik kaygılarla bakıp onun felsefik ve politik dünyasını anlatamadığı konusunda eleştirildi.

TATİL ONUN DA HAKKI

Otel Transilvanya 3: Yaz Tatili

Yazının devamı...

Meksika sınırında karanlık hikâyelere devam

28 Haziran 2018

Sıcaklardan bunalıp sinemaya komedi için koşanlara ‘Karavan’, ‘Yakalandın’ ve ‘Fakir: Bir Hint Fakirinin Olağanüstü Yolculuğu’ filmleri vizyondaki yerini alırken, aksiyon arayanlara ‘Kaçış Planı 2: Hades’, korku tutkunlarına da ‘Doğmamış’, haftanın diğer seçenekleri:

Sicario: Day of the Soldado
Yönetmen: Stefano Sollima
Oyuncular: Josh Brolin, Benicio Del Toro, Catherine Keener
2015-ABD, İTALYA-122’/AKSİYON, SUÇ, DRAM

2015’te Denis Villeneuve’nin yönettiği ve Emily Blunt’ın başrolünde olduğu “Sicario”, aynı adlı üçle-menin de ilk halkasıydı. İtalyan yönetmen Stefano Sollima’nın yönettiği ve Josh Brolin ile Benicio Del Toro’nun başrolünde olduğu devam filmi, her ne kadar bağımsız bir hikâye anlatıyor olsa da ilkinde olduğu gibi ABD ve Meksika sınırındaki devlet-kartel savaşında safların birbirine karıştığı or-tamı yeniden yaratıyor. Senaryoda ilk filmin de yaratıcısı Taylor Sheridan’ı koruyan film, ilkini arat-mayan tempoda karanlık bir suç hikâyesine doğru açılıyor. Haftanın en iyisi.

BU KARAVANIN 40 YIL HATIRI VAR

Karavan

Yazının devamı...

Bayram tatiline film önerileri

15 Haziran 2018


VİZYONDAN
KENDİ HİKÂYENİN YAZARI OL

Atölye
(The Workshop)
Yönetmen: Laurent Cantet
Oyuncular: Marina Fois, Matthieu Lucci, Florian Beaujean

Yazının devamı...

Nuri Bilge Ceylan yeniden kasabada

1 Haziran 2018

Gerçek bir hikâyeden yola çıkan ve Shailene Woodley ile Sam Claflin’i buluşturan “Sürükleniş”, felaket filmlerinden hoşlananlara “Kasırgada Vurgun” ve komedi arayanlara da “Kitap Kulübü”, haftanın diğer seçenekleri...

Ahlat Ağacı
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan / Oyuncular: Aydın Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar / 2018-TÜRKİYE, MAKEDONYA, FRANSA, ALMANYA-188’ / DRAM

Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde övgüyle karşılanan son filmi “Ahlat Ağacı”, üniversiteyi bitirdikten sonra yazdığı kitabı bastıracak parayı bulma adına memleketine dönen, ailesiyle ve geçmişte tanıdığı insanlarla yüzleşme sürecine giren Sinan adlı genç bir adamın yaşadıklarını anlatıyor. Aydın Doğu Demirkol’u başrolde ve ilk sinema filminde izleyeceğimiz film, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü, Serkan Keskin, Ahmet Rifat Şungar gibi isimlerden oluşan kadrosuyla da merak uyandırıyor.

BİR KİTAP OKUDUM HAYATIM DEĞİŞTİ

Kitap Kulübü

Yazının devamı...
Uğur YÜKSEL Kimdir?

.