Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kılıçdaroğlu ile benzerlik

AHMET Davutoğlu, kongre konuşmasını uzun bir selamla açtı. İslam coğrafyasını, mekan, akarsu ve ulema/önder adları üzerinden selamlayan Davutoğlu, konuşmasında sık sık “Sayın Cumhurbaşkanımız” diyerek Tayyip Erdoğan’ı andı.

- Sözlerinin daha girişinde kongrenin bir ‘vefa kongresi’ olduğunu vurgulayan, lidere güçlü bağlılık ifadelerini sık sık kullanan Davutoğlu’nun en çok ceket çıkarırken kullandığı sözler akılda kaldı.

- Aşırı sıcak herkes gibi kürsüye ceketle çıkan Davutoğlu’nu da terletti. Ancak Davutoğlu buna uzun süre dayanamadı. Daha önce de Erdoğan, “Müsade ederseniz” diyerek konuşmasının ilerleyen bölümünde cekedini çıkarmıştı. Davutoğlu işte Erdoğan’ın o hareketine atıfla, “Liderinin açtığı yolda yürüyerek kendisinin de cekedini çıkaracağını” ilan etti.

- Davutoğlu, bir noktada ise CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile benzerlik gösterdi. Malum Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde Türkiye’de bir ahlak reformuna ihtiyacı olduğunu söyledi.

- Bunu Başbakan Erdoğan dahil eleştiren iktidar sözcüleri çıkmadı da değil. Ama dün Davutoğlu, ‘9 restorasyon’ başlığından 5’incisini “Ahlak restorasyonu” diye açıkladı. Yolsuzlukla mücadeleyi de bu başlığın altına koydu. Tam da Kılıçdaroğlu’nun söylediği anlamda.

X