"Sevil Mert" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sevil Mert" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sevil Mert

Cennette iki hafta (Endonezya)

14 Mart 2018

Öncelikle en baştan söyleyeyim, Endonezya’yı iki haftada gezip bitirmeniz mümkün değil çünkü Endonezya yaklaşık 8 bininde yaşamın olduğu 18 bin adadan oluşuyor. 
Ben kendi tecrübelerim doğrultusunda Endonezya’ya yaptığım iki haftalık seyahatin tecrübelerini paylaşacağım. Bu iki haftalık planın Endonezya’nın en iyilerini kapsadığını söyleyebilirim. Gidiş ve dönüşün de neredeyse 1 gününüzü alacağını da varsayarak 14-15 günlük Endonezya seyahatimiz hayatımızın en güzel seyahatlerinden biri oldu.

Java Adası - Yogyakarta 3 gün

Java Adası için Endonezya’nın kalbi diyebiliriz. Başkent Jakarta’nın bu adada olmasının yanı sıra nüfusun büyük çoğunluğu bu adada yaşıyor. Jakarta ekonomik uçak bileti de bulabileceğiniz bir nokta, biz de Jakarta’ya uçup oradan iç hat uçuşu ile Yogyakarta’ya geçtik. Jakarta pek çok ülke başkentinin olduğu gibi vakit kaybetmeye değer bir şey sunmuyor, bu nedenle planınıza almanıza gerek yok. Yogyakarta ise tam bir ‘’sırt çantalı’’ cenneti. Yogyakarta’da geçireceğiniz zamanı aşağıdaki şekilde değerlendirebilirsiniz:

Bir gün Borobodur Tapınağı’nda gün doğumu, Prambanan Tapınağı’nda gün batımı planlayın.
Bir gün Yogyakarta şehir içindeki müze ve sarayları gezerek geçirebilirsiniz.

Yazının devamı...

Beyaz Yakalıdan Dünyayı Gezme Tüyoları | Nereden Geliyor Bu Değirmenin Suyu?

1 Ağustos 2017

Beyaz Yakalı Maaşı ile Dünyayı Gezme Tüyoları

 

Haydi size “zengin” olmadan gezmenin tüyolarını vereyim. Sihirli bir formül yok, herkesin isterse uygulayabileceği çok basit önerilerim olacak. Kendinize güzel bir kahve koyun, keyifle okuyun :)

 

           

Size “cimrilik edin, bütün paranızı seyahate harcayın” demiyorum. Ama bilmem kaçıncı ayakkabınızı, birbirine benzeyen yirminci tshirtünüzü almayın diyorum. Her gün dışarıda kahve içtiğinizde ayda neredeyse 300TL sadece kahveye harcadığınızı fark edin istiyorum. Kısacası düzenli para harcadığınız yerlere harcamalarınızı azaltabilirseniz gezi fonunuza önemli bir destek yaratabilirsiniz.

 

Özellikle kadınların bu konuda gidecek çok yolu olduğundan eminim, kendimden biliyorum. Gardrobumdaki beşinci kırmızı spor ayakkabıyı aldığımda aydınlanıp artık yeni ayakkabı almamam gerektiğine kanaat getirmiştim ve son üç senedir yeni ayakkabı almıyorum. Düşünün dolabımda ne kadar çok varmış ki hala idare edebiliyorum.

Yazının devamı...

Beyaz Yakalıdan Dünyayı Gezme Tüyoları | Yılda 14 İş Günü İzin Kullanarak Dünya Nasıl Gezilir?

18 Temmuz 2017

O kadar büyük bir mesele, o kadar çok paraya ihtiyaç var ki ancak büyük ikramiye kazanılırsa dünya gezilebilir sanıyoruz milletçe. Halbuki gerçekler öyle değil. Bundan sonra her Salı, Hürriyet Seyahat’te yayınlanacak olan yazılarımda sizlere piyango kazanmadan dünyayı nasıl gezeceğinize dair tüyolar vereceğim. İşi gücü bırakmadan aksine çok yoğun bir iş temposunun arasında 50’den fazla ülkeyi sadece yıllık izinlerinde gezen ben, sizlere biraz olsun ilham vermeye çalışacağım. Gezdiğim ülkeri görmek isterseniz tıklayın.

O zaman gelelim bu dünyayı gezme konusuna… Hepimiz biliyoruz ki gezmek için zaman ve para olmazsa olmaz, yol arkadaşı ise opsiyonel. Bu yazımda öncelikle zaman konusuna nasıl çözüm bulacağınıza dair önerilerimi paylaşacağım.

YILDA 14 İŞ GÜNÜ İZİN KULLANARAK DÜNYA NASIL GEZİLİR?

Yaklaşık 10 yılda 50’den fazla ülke gezmiş olan bir beyaz yakalı olarak söyleyebilirim ki 14 iş günü izinle yılda 60 günden fazla izin yapmak mümkün. Nasıl mı? Okumaya devam!

Benim gizli formülüm resmi tatilleri takip etmek ve seyahat planımı çok erken yapmak. Her yıl Ocak ayında, hatta bir önceki yıl Aralık ayında yılın resmi tatilleri takvimini önüme koyup hangileri hafta sonu ile birleşiyor, hangilerinin önü ya da arkasına izin kullanırsam uzun bir tatil çıkarabilirim şeklinde kendime bir tablo çıkarıyorum.

KISA TATİLLER

Yazının devamı...
Sevil Mert Kimdir?

Sevil Mert