"Nur Hande Başpınar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nur Hande Başpınar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nur Hande Başpınar

Nur Hande Başpınar

‘K I Z I L A Y 2077’

11 Aralık 2018

'CyberPunk 2077’ adlı oyuna gönderme yapılan ve ‘K I Z I L A Y 2077’ notu düşülen fotoğrafta, Ziya Gökalp Caddesi’nde sıraya girmiş otobüs bekleyen Ankaralılar görülüyor. Ekşi Sözlük ve Onedio gibi pek çok sitenin ‘Ankara’da medeni bir şekilde otobüs sırası bekleyen insanlar’ başlığıyla yer verdiği fotoğrafa yorumlarsa gecikmedi. Twitter kullanıcılarından @ornekoyuncu “‘Ankara’da medeni’ kısmından sonrasını okumadım” derken, @ozgeilgaz84’ün yorumu, “Kızılay-Çayyolu metrosuna bekleriz efendim. Teyzeler yer kapmak için nasıl Hulk’a dönüşüyor kendiniz görün” oldu. 
Ankara’nın en çok İstanbul’a dönüşünü seven ‘Megakent’liler durur mu, yapıştırdı cevabı. @darkreshiram, “Onlar iş çıkışı metrobüse binmemiş de ondan” tespitinde, @busracandik ise, “Ankara’da medeni şekilde otobüs sırası beklemek kolay. Gelin de iş çıkışı Mecidiyeköy’de 34AS metrobüsü bekleyin bakalım medeni olabilecek misiniz” çağrısında bulundu. Twitter ahalisinin diğer yorumları şunlar oldu:

GÜÇLÜ OLAN KAZANIR

@MuhammedMYavas Siz bir de o medeni insanları arkadan biri ön tarafa geçmeye çalışınca ya da biri dışarıdan girip önden binmeye çalışınca görün.
@idilsakinci O durağın bizim durak olduğunu bilmesem ben bile inanacağım. Nerdeyse her saat üçe döner o kuyruk ve istisnasız kavga çıkar.
@ebru62341823 330 Tuzluçayır otobüsü. Fotoğrafın çekildiği anda ben de sıradaydım valla o sıra gerçek arkadaşlar. Ayrıca sırayı bozanı dövüyoruz biz.
@jimmu_tenno Ankara’da otobüse binme sırası... Güzel muhabbet ama bir de gelin Sincan’ı görün sabahları. 510 durağında yerdeki adamın yüzüne tekme atmalı kavgaya denk geldim ben.

Yazının devamı...

Küçük şeyler

31 Mart 2018

Fotoğrafta, Kızılay’da plastik bantla sarılan bir ağacın yaralandığını fark eden yaşlı adamın, ağacın zarar görmemesi için dalları peçetelerle sardığı görülüyor. Fotoğrafı çeken ve Twitter hesabında paylaşan @Elyfsss, paylaşımına şu notu düşmüş:
“Otobüs durağında bekliyordu, önce karşıya geçti sonra ceketini yavaşça ağacın dibine koydu. Belediyenin ağaca sardığı plastik bant ağacı yaralamış. Cebinden peçetelerini mendillerini çıkarıp bantın ağaca değdiği yerlere koydu özenle. Dünyayı böyle güzellikler kurtaracak.”
Fotoğrafa gelen yorumlardan bazılarıysa şunlar oldu:
@sinemalperguniz Gerçek misin sen ya! Güzel yürekli insan. Melek yürekli insan!
@theoffspring23 Yazılan güzel şeylere ilaveten üzüldüğüm bir noktayı belirtmek isterim. Bizler doğadan o kadar uzak, toprağa, yeşile o kadar yabancıyız ki belediyenin sardığı plastik bantın ağacı yaraladığını, o yarayı nasıl onaracağımızı bilmiyoruz.
@o_ercan Bir ağacın yara almasına gönlü razı olmayan bir nesilden, insanlar yaralanırken, ölürken cep telefonuyla kayıt yapma derdinde olan bir garip nesle doğru gidiyoruz maalesef..
@funkadelichen Olay yerinin Ankara olması tesadüf değil.

Yazının devamı...

Sosyal medyayı sallayan radar

25 Mart 2018

İnternette, moda tabirle ‘sosyal medyayı sallayan’ son oluşum, mevlit bulma grupları oldu. Facebook’ta geçen temmuz ayında kurulan Mevlüd Bulma Grubu, bugün 40 binden fazla üyeye ev sahipliği yapıyor. Gruba katılırken, ‘Pazar günleri sık köfte kokusu duyar mısınız?’ ve ‘Yemek bulunca yer dayak bulunca kaçar mısınız?’ sorularını yanıtlamanız gerekiyor. Grup yöneticisi, sistemin işleyişini şöyle anlatıyor:
“Etrafınızda gördüğünüz mevlitleri paylaşarak (menü de verirseniz iyi olur) katkıda bulanabileceğiniz grup. Mahallenizde, sağda, solda mevlit görünce gruba konum atıyorsunuz, menüyü beğenen bedava yemeği kaçırmıyor.”
Grubun favorisi içinde köfte bulunan menüler. Tercih edilmeyen ise lokma paylaşımları. Gerekçe, üç tane lokma verilmesi ve kuyruğun çok uzun olması.
Grup üyeleri ise, “Gelecek sezonda bu grubun bir telefon uygulaması olmalı. Menü filtreleme, yakın lokasyonlardaki mevlitleri gösterme, saatleri ile ilgili bildirimler vs ne varsa olmalı” görüşünde.

ERKEN GİTMEK ÖNERİLMİYOR

Mevlüd Bulma Grubu’nu geçen ay ise, Mevlüd Bulma Grubu Ankara izledi. Grup yöneticisi, oluşumu şöyle anlatıyor:
“Arkadaşlar grubumuz şöyle çalışıyor. Mevlit radarını açıyor mevlidi buluyorsunuz sonra yerini, menüyü, varsa tatlıyı ve köfteliyse kaç köfte olduğu gibi detayları güzel bir fotoğrafla paylaşıyorsunuz. Sonra hep birlikte gidip keyfini çıkarıyoruz. Nice mutlu mevlitlere.

Yazının devamı...

CHP'nin 'Şero'su evine döndü

17 Mart 2018

Bu paylaşımların amacı kimi zaman duyarlılık sağlamak olsa da, genellikle vahim bir durumu normalleştiriyor ve maruz bıraktığı kişiye ummadığı, kendini güvende hissettiği bir anda, bir telefondan ya da bilgisayardan sızarak şiddet uyguluyor. Böyle anlarda yaşanan kalp çarpıntısına, üzüntüye, öfkeye artık hepimiz aşinayız. Günümüzde şiddetin bu türünden korunmaksa neredeyse imkânsız. Neyse ki aynı mecra kimi zaman büyük dertlere deva olup ilham veriyor, güzellikleri, iyi yürekleri, gündelik hayattan neşe veren kareleri de bizimle buluşturuyor. Bu neşe veren görüntülerde ilk sırada ise başrol kedilerde.
Kentimizin ünlü kedilerinden biri bu hafta sosyal medyada çok konuşuldu. CHP Genel Merkezi’nin kedisi Şero, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Çankaya Belediyesi tarafından tedaviye alındı. @CankayaBelediye, Şero’nun görüntülerini, “Geçirdiği karaciğer rahatsızlığı nedeniyle hayranlarını üzen sosyal medyanın en ünlü kedisi Şero’yu tedavisinden sonra yuvasına kavuşturduk. @SeroChp” notuyla paylaşırken, hayvanseverlerin yorumlarıysa gecikmedi:

KORKUTTUN BİZİ

@birgulfazli Dünya güzeli.
@mersin6665 Sırf bu yüzden bile bütün oylar size...
@EbruSunshine Geçmiş olsun yün yumağına, keşke bütün kediler Şero gibi şanslı olsalar.

Yazının devamı...

Kentin hafıza bekçileri

4 Mart 2018

Çamlıdere’nin Bayındır Köyü’nde 1929 yılında doğan Hasan Çakır, videoda, “89 yaşındayım, çalışıyorum. Mühim olan üretmek. Tüketici değil, üretici olacaksın” çağrısında bulunuyor. Bu işe askerden geldikten sonra başladığını belirten Çakır, “Bundan 30-40 sene önce tamirat çoktu. Artık tamirat kalktı. O zamanlar bir pantolon 15 sene giyilirdi. Üzerimdeki pantolon 23 senelik” diyor.

EVERYDAY FURYASININ BAŞKENT DURAĞI

Yeni içerikleriyle güzel insanların ve güzel mekânların hikâyelerini anlatacağının müjdesini veren Everyday Ankara, son olarak kentlinin yakından tanıdığı, yüzde 70 zihinsel engelli ressam Muhammed Yalçın’ın hikâyesini bir videoyla takipçileriyle paylaştı. 2011 yılında gittiği bir okulda resim yeteneği keşfedilen Muhammed’in, o zamandan beri fırçayı elinden bırakmadığını belirten Everyday Ankara, çektiği belgeselde şunları söylüyor: “Ancak ressam olarak sadece tuval değil, evinin duvarlarını da kullanıyor. Atölye haline getirdiği evinde resim yapmaya devam ediyor. Art brut (ham sanat) akımını çağrıştıran resimleriyle pek çok sergi açan Muhammed’in çok sayıda ziyaretçisi bulunuyor. Muhammed ve ailesi evlerinin müze veya resim atölyesi olmasını istiyor.”
Afrika kıtasında çalışan iki Amerikalı gazetecinin sosyal medyada açtığı Everyday Africa hesabıyla başlayan ve dünyanın dört bir yanına yayılan ‘Everyday’ furyasının Başkent’teki renkli durağı Everyday Ankara’yı, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yazının devamı...

Sosyal medyada 7. Cadde anketi

25 Şubat 2018

Boyoz arayan bir vatandaşla Çankaya Belediyesi’nin diyaloğu gülümsetti. Ankara’ya gelen ve kentte ilk kez bu mevsimde güneşli bir hava gördüğünü söyleyen Haluk Levent’in tweet’inden kısa bir süre sonra yağmur, ardından da paylaşıma yorum yağdı.
@AnkaraBeyfendi’nin ‘Bahçelievler 7. Cadde ile ilgili sizin görüşünüz nedir?’ diye sorduğu ankete bin 452 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 81’i ‘Trafiğe kapatılmalı’ derken, yüzde 19 ise ‘Trafiğe açık olmalı’ yanıtını verdi. Sosyal medya kullanıcılarının yorumları ise şunlar oldu:
@CemHosnam Kapatıp ne yapacaksınız? O kadar araba nereye park edecek acaba? Alt yapısını yapmadan trafiği kapatmak sadece Ankaralı insanlara eziyet olur...
@glpelen Bence kapatmaya gerek yok insanlar yayalara gayet saygılı ve öncelik yayalara veriliyor. Bahçeli’yi Yenidoğan ile karıştırmayalım lütfen :D

NOSTALJİK TRAMVAY

@72ufuksen Ankara’da hiç bir şey olmaz insanlarda önce saygı olmalı. İnsanı trafik değil trafikteki insan ilişkileri yıpratıyor. Bir tek Ankara’da gördüm trafiğin sağdan aktığını
@BasriOrtac Aslında Taksim Meydanı gibi, Sıhhiye’den Kızılay’a kadar trafiğe kapatacaksın.

Yazının devamı...

'Retweet'in gücü adına

18 Şubat 2018

Bu meretin nasıl kullanılacağı, neresinde durulacağıyla ilgili tartışmalar uzun zamandır bitmek bilmiyor. Kentte her yürüyen merdivene hemen her dakika bir kavga, itiş kakış, en iyi ihtimalle birkaç söylenme düşüyor. Sosyal medya da yürüyen merdiven çatışmalarından nasibini alıyor.
Kimi yolu kapatanlara öfkeli, kimi “Yürüyeceksen normal merdivenden çık kardeşim” ekolünden, kimiyse “Yürüyen merdiven statik yüklere göre tasarlanmıştır, dinamik yüklere göre değil. Yürürsen zırt pırt bozulur” diyor.
Hâl böyleyken, alternatif Ankara hayatının takipçisi @lavarlaa, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından fazla iyimser bir soru sordu: “RT gücüyle Ankaralılara yürüyen merdivenin sağında beklemek gerektiğini öğretebilir miyiz dersiniz?” Sosyal medya sakinlerinin yanıtlarıysa gecikmedi...

YÜRÜYEREK ÇIKMAK İSTEYEN BİNMESİN

@kkeserdilara Bugün Bahçeli metrosunda bi kız yürüyen merdivenin solunda durulması gerektiğini savunuyodu. Gerekçesi de yürüyen merdivenden yürüyerek çıkmak isteyen binmesin, normal merdiven kullansın.
@gulsenyb Kesinlikle hayır! Hatta bir de Kızılay Meydanı’nda karşıdan karşıya geçerken sağdan yürümek gerektiğini de öğretmek imkansız!
@ahmtysrkarakas Denemekten zarar çıkmaz.

Yazının devamı...

'AHBAP'tan bebelere balon

11 Şubat 2018

@Ahbap_Ankara, etkinliği, “Kızılay sokaklarında geleceğimize ışık tutacak çocuklarımıza balonlar dağıttık. Balonlarımıza umut dolu notlar ekledik. ‘Hayat bayram olsa’ şarkılarıyla Kızılay sokaklarını şenlendirdik” notuyla Twitter hesabından duyurdu.
@ahbapank_insan ise, “Kızılay’ın çeşitli yerlerinde umut ve mutluluk dağıtmaya başladık. Hadi siz de çocuklarımızı alıp gelin balonlarını verelim” çağrısında bulundu. Balonların yanı sıra, umut dolu yazılar hazırlandı. Son yılların meşhur tabiriyle ‘Dünya bir dakikalığına güzelleşti.’

RÖVEŞATA ATIP MEŞHUR OLAYIM

Etkinliğe Twitter’dan da destek gecikmedi. Sosyal medyada büyük ilgi toplayan balona röveşata atan genci hatırlatan @ATA_KAN_006, “Ne güzel ya rövaşata atan yok” derken, @melik0m, “Atayım da meşhur olam diyen oldu” yanıtını verdi. Diğer yorumlarsa şunlar oldu:
@tprkcgn Dün yıllar sonra Kızılay’da şöyle bir gezelim dedik. İlk dakikadan elimize balon tutuşturdular. Balonu veren arkadaşın gülümseyen yüzü günümüzü aydınlattı. İyi ki karşılaşmışız. Oysa gülen yüzlere ne çok ihtiyacımız varmış sokakta. Teşekkürler #AHBAP
@Ahmetyldrm3406 Harikasınız güzel yürekli ahbaplar.

Yazının devamı...