"Nur Hande Başpınar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nur Hande Başpınar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nur Hande Başpınar

Nur Hande Başpınar

CHP'nin 'Şero'su evine döndü

17 Mart 2018

Bu paylaşımların amacı kimi zaman duyarlılık sağlamak olsa da, genellikle vahim bir durumu normalleştiriyor ve maruz bıraktığı kişiye ummadığı, kendini güvende hissettiği bir anda, bir telefondan ya da bilgisayardan sızarak şiddet uyguluyor. Böyle anlarda yaşanan kalp çarpıntısına, üzüntüye, öfkeye artık hepimiz aşinayız. Günümüzde şiddetin bu türünden korunmaksa neredeyse imkânsız. Neyse ki aynı mecra kimi zaman büyük dertlere deva olup ilham veriyor, güzellikleri, iyi yürekleri, gündelik hayattan neşe veren kareleri de bizimle buluşturuyor. Bu neşe veren görüntülerde ilk sırada ise başrol kedilerde.
Kentimizin ünlü kedilerinden biri bu hafta sosyal medyada çok konuşuldu. CHP Genel Merkezi’nin kedisi Şero, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Çankaya Belediyesi tarafından tedaviye alındı. @CankayaBelediye, Şero’nun görüntülerini, “Geçirdiği karaciğer rahatsızlığı nedeniyle hayranlarını üzen sosyal medyanın en ünlü kedisi Şero’yu tedavisinden sonra yuvasına kavuşturduk. @SeroChp” notuyla paylaşırken, hayvanseverlerin yorumlarıysa gecikmedi:

KORKUTTUN BİZİ

@birgulfazli Dünya güzeli.
@mersin6665 Sırf bu yüzden bile bütün oylar size...
@EbruSunshine Geçmiş olsun yün yumağına, keşke bütün kediler Şero gibi şanslı olsalar.

Yazının devamı...

Kentin hafıza bekçileri

4 Mart 2018

Çamlıdere’nin Bayındır Köyü’nde 1929 yılında doğan Hasan Çakır, videoda, “89 yaşındayım, çalışıyorum. Mühim olan üretmek. Tüketici değil, üretici olacaksın” çağrısında bulunuyor. Bu işe askerden geldikten sonra başladığını belirten Çakır, “Bundan 30-40 sene önce tamirat çoktu. Artık tamirat kalktı. O zamanlar bir pantolon 15 sene giyilirdi. Üzerimdeki pantolon 23 senelik” diyor.

EVERYDAY FURYASININ BAŞKENT DURAĞI

Yeni içerikleriyle güzel insanların ve güzel mekânların hikâyelerini anlatacağının müjdesini veren Everyday Ankara, son olarak kentlinin yakından tanıdığı, yüzde 70 zihinsel engelli ressam Muhammed Yalçın’ın hikâyesini bir videoyla takipçileriyle paylaştı. 2011 yılında gittiği bir okulda resim yeteneği keşfedilen Muhammed’in, o zamandan beri fırçayı elinden bırakmadığını belirten Everyday Ankara, çektiği belgeselde şunları söylüyor: “Ancak ressam olarak sadece tuval değil, evinin duvarlarını da kullanıyor. Atölye haline getirdiği evinde resim yapmaya devam ediyor. Art brut (ham sanat) akımını çağrıştıran resimleriyle pek çok sergi açan Muhammed’in çok sayıda ziyaretçisi bulunuyor. Muhammed ve ailesi evlerinin müze veya resim atölyesi olmasını istiyor.”
Afrika kıtasında çalışan iki Amerikalı gazetecinin sosyal medyada açtığı Everyday Africa hesabıyla başlayan ve dünyanın dört bir yanına yayılan ‘Everyday’ furyasının Başkent’teki renkli durağı Everyday Ankara’yı, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesapları üzerinden takip edebilirsiniz.

Yazının devamı...

Sosyal medyada 7. Cadde anketi

25 Şubat 2018

Boyoz arayan bir vatandaşla Çankaya Belediyesi’nin diyaloğu gülümsetti. Ankara’ya gelen ve kentte ilk kez bu mevsimde güneşli bir hava gördüğünü söyleyen Haluk Levent’in tweet’inden kısa bir süre sonra yağmur, ardından da paylaşıma yorum yağdı.
@AnkaraBeyfendi’nin ‘Bahçelievler 7. Cadde ile ilgili sizin görüşünüz nedir?’ diye sorduğu ankete bin 452 kişi katıldı. Katılımcıların yüzde 81’i ‘Trafiğe kapatılmalı’ derken, yüzde 19 ise ‘Trafiğe açık olmalı’ yanıtını verdi. Sosyal medya kullanıcılarının yorumları ise şunlar oldu:
@CemHosnam Kapatıp ne yapacaksınız? O kadar araba nereye park edecek acaba? Alt yapısını yapmadan trafiği kapatmak sadece Ankaralı insanlara eziyet olur...
@glpelen Bence kapatmaya gerek yok insanlar yayalara gayet saygılı ve öncelik yayalara veriliyor. Bahçeli’yi Yenidoğan ile karıştırmayalım lütfen :D

NOSTALJİK TRAMVAY

@72ufuksen Ankara’da hiç bir şey olmaz insanlarda önce saygı olmalı. İnsanı trafik değil trafikteki insan ilişkileri yıpratıyor. Bir tek Ankara’da gördüm trafiğin sağdan aktığını
@BasriOrtac Aslında Taksim Meydanı gibi, Sıhhiye’den Kızılay’a kadar trafiğe kapatacaksın.

Yazının devamı...

'Retweet'in gücü adına

18 Şubat 2018

Bu meretin nasıl kullanılacağı, neresinde durulacağıyla ilgili tartışmalar uzun zamandır bitmek bilmiyor. Kentte her yürüyen merdivene hemen her dakika bir kavga, itiş kakış, en iyi ihtimalle birkaç söylenme düşüyor. Sosyal medya da yürüyen merdiven çatışmalarından nasibini alıyor.
Kimi yolu kapatanlara öfkeli, kimi “Yürüyeceksen normal merdivenden çık kardeşim” ekolünden, kimiyse “Yürüyen merdiven statik yüklere göre tasarlanmıştır, dinamik yüklere göre değil. Yürürsen zırt pırt bozulur” diyor.
Hâl böyleyken, alternatif Ankara hayatının takipçisi @lavarlaa, geçtiğimiz günlerde Twitter hesabından fazla iyimser bir soru sordu: “RT gücüyle Ankaralılara yürüyen merdivenin sağında beklemek gerektiğini öğretebilir miyiz dersiniz?” Sosyal medya sakinlerinin yanıtlarıysa gecikmedi...

YÜRÜYEREK ÇIKMAK İSTEYEN BİNMESİN

@kkeserdilara Bugün Bahçeli metrosunda bi kız yürüyen merdivenin solunda durulması gerektiğini savunuyodu. Gerekçesi de yürüyen merdivenden yürüyerek çıkmak isteyen binmesin, normal merdiven kullansın.
@gulsenyb Kesinlikle hayır! Hatta bir de Kızılay Meydanı’nda karşıdan karşıya geçerken sağdan yürümek gerektiğini de öğretmek imkansız!
@ahmtysrkarakas Denemekten zarar çıkmaz.

Yazının devamı...

'AHBAP'tan bebelere balon

11 Şubat 2018

@Ahbap_Ankara, etkinliği, “Kızılay sokaklarında geleceğimize ışık tutacak çocuklarımıza balonlar dağıttık. Balonlarımıza umut dolu notlar ekledik. ‘Hayat bayram olsa’ şarkılarıyla Kızılay sokaklarını şenlendirdik” notuyla Twitter hesabından duyurdu.
@ahbapank_insan ise, “Kızılay’ın çeşitli yerlerinde umut ve mutluluk dağıtmaya başladık. Hadi siz de çocuklarımızı alıp gelin balonlarını verelim” çağrısında bulundu. Balonların yanı sıra, umut dolu yazılar hazırlandı. Son yılların meşhur tabiriyle ‘Dünya bir dakikalığına güzelleşti.’

RÖVEŞATA ATIP MEŞHUR OLAYIM

Etkinliğe Twitter’dan da destek gecikmedi. Sosyal medyada büyük ilgi toplayan balona röveşata atan genci hatırlatan @ATA_KAN_006, “Ne güzel ya rövaşata atan yok” derken, @melik0m, “Atayım da meşhur olam diyen oldu” yanıtını verdi. Diğer yorumlarsa şunlar oldu:
@tprkcgn Dün yıllar sonra Kızılay’da şöyle bir gezelim dedik. İlk dakikadan elimize balon tutuşturdular. Balonu veren arkadaşın gülümseyen yüzü günümüzü aydınlattı. İyi ki karşılaşmışız. Oysa gülen yüzlere ne çok ihtiyacımız varmış sokakta. Teşekkürler #AHBAP
@Ahmetyldrm3406 Harikasınız güzel yürekli ahbaplar.

Yazının devamı...

Ayaz tarafından bıçaklandım

28 Ocak 2018

Beş dakikalık mesafede burnu düşen, soğuktan yumruk yiyen Twitter kullanıcıları veryansın etti. Kimi, “Kısır eden soğuk var, içlik giyiniz” uyarısında bulundu, kimiyse Ankara ayazı tarafından baldırından bıçaklandığını iddia etti. Buz tutan parmaklar klavye başında çözüldü.
@zordeplasman, “Ankara’da o kadar manasız bir soğuk var ki kelimelerle ifade edemiyorum. Hava insanı dövüyor. Temiz bir dayak yesem canım bu kadar acımazdı” derken, ilginç benzetmeler birbiri ardına geldi:
@anesteziici Sadece 2 dakika bakkala gidip geldim ama sanırım Aşk-ı Memnu finaldeki Firdevs Hanım’a dönüştüm. Bu kadar soğuk olma Ankara.
@drbensu Ankara Türkiye’nin karanlık, soğuk ve evin en arkasında kalan pimapen kaplı balkonudur.
@TwiitAnkara Kutupları merak eden Ankara’ya gelsin.
@ztrkbusraa 5 dakikalık mesafede burnum düştü bu nasıl Ankara soğuk bey?
@zeyirya Canım Ankara’m tamam soğuk olma demiyorum kış ayındasın tabii ki soğukların olacak ama suratımıza yumruk atar gibi havalar da ayıp yani.

Yazının devamı...

Senden habersiz ölenler olmasın

21 Ocak 2018

Sosyal içerik platformu emoji.com.tr’de, Durmuş Bayram’ın kaleme aldığı ‘Başkent Ankara’nın Nevi Şahsına Münhasır 16 İnsanı ve Şaşırtan Hikayeleri’ başlıklı paylaşımda, bir mahallenin değil tüm kentin aşina olduğu bu insanlar bir araya getirilmiş. Kentin gündelik hallerinin izini süren Everyday Ankara’nın fotoğraflarına kısa notlar düşen Bayram, “Ankara’nın simgesi simit, Atakule, Kızılay gibi şeyler değil; Simitçi Murat Amca, Ressam Muhammed Yalçın, Kuğulu Park’taki çaycı abi gibi harbi insanlardır” diyor.
Listedeki ilk isim, Tarihi Ulus Hali’nde balıkçılık yapan Müslüm Baba. İsmiyle müsemma, Müslüm Gürses’e benzerliğiyle dikkat çekiyor ve Müslüm Baba şarkıları söylüyor. İkinci sırada rastalı evsiz abi var. Fotoğrafa, “Kızılay’da bir süre takılan hemen herkesin görüp zihnine kazıdığı uzun saçlı, rastalı evsiz ağabeyimiz. Kendisi hakkında türlü tevatürler dolaşsa da doğrusu bu yazıyı yazan kişi olarak benim detaylı bir malumatım yok. Yalnız isminin Orhan olduğu ve eski boksör olduğu söyleniyor” notu düşülmüş.

FAKÜLTENİN MÜTEMMİM CÜZÜ

Üçüncü isim, Sakarya Caddesi’ndeki oyuncak satıcısı. Ziya Gökalp, Sakarya ve Atatürk Bulvarı çevresinde oyuncak satan bu simayı pek çok Ankaralı anımsayacaktır. Dördüncü sırada, İtfaiye Meydanı’ndaki dükkanında birbirinden ilginç ürünleri bulabileceğiniz Necmettin Düz, namıdiğer Neco bulunuyor.
Beşinci isim, kentlinin yakından tanıdığı Muhammed Yalçın. Muhammed, yüzde 70 zihinsel engelli. Resimle tanıştıktan sonra tuvaller yetmemiş Muhammed’e. Altındağ’daki evinin duvarlarını da çalışmalarıyla buluşturmuş.
Altıncı sırada, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin önünde 1988’den bu yana simit satarak geçimini sağlayan, üniversitenin simge isimlerinden Murat Haydar Selimoğlu yer alıyor. Fakültenin mütemmim cüzü olarak anılan simitçi Murat amca, geçtiğimiz yıl hayatını kaybetmişti.

Yazının devamı...

Bir Ankara cımbızcısı

7 Ocak 2018

Geçtiğimiz aylarda sosyal medyaya ‘Merhaba’ diyen çiçeği burnunda cımbızcının paylaştığı kareler arasında, Büklüm Sokak’ta Aziz Nesin’in yaşadığı evin fotoğrafı da yer alıyor.
@ankaracimbizi, fotoğrafı, “Büklüm Sokak’taki bu apartmanda Aziz Nesin yaşamıştır. Halen eşyalı kiralık verilir ve gelir vakfa gider. Sağdaki ağacın altındaki daire” notuyla paylaşmış. Bir diğer karede ise Güvenpark’taki muz ağaçları yer alıyor. Fotoğrafa, “Bozkırın göbeğinde muz ağaçları. Arkada Kızılay binası görülüyor, misafir oldukları her halinden belli olan muz ağaçlarıysa Güvenpark’ta. 1970’ler” notu düşülmüş.
Takipçilerini insanlığın geçer akçe olduğu zamanlara ışınlayan Ankara Cımbızcısı’nın paylaştığı, ‘Kayıp dolma kalem’ başlıklı, 1950 yılına ait gazete kupüründe ise, Çankaya’da altın dolma kalemini kaybeden bir vatandaşın satırları yer alıyor. ‘Tavuk sahiplerinin nazarı dikkatine’ başlıklı bir diğer kupürde ise şunlar belirtilmiş:

SEN SUÇLUSUN GAZOZCU ŞERİF

“Yenişehir’de caddelerde başıboş tavukların dolaştığı görülmektedir. Bu kabil başıboş görülen hayvanların toplattırılacağı ve zuhur edecek sahipleri hakkında kanunî takibat yapılacağı ilan olunur.”
8 Haziran 1935 tarihli Ulus Gazetesi’nde yer alan Ankara Belediye Reisliği ilanında ise, cezalandırılan esnaf listelenmiş. Kupürü paylaşan cımbızcı, “Çocuk Sarayı Caddesi’nde bozuk gazoz çıkaran Gazozcu Şerif, en çok sen suçlusun” derken, @AnkaraApartman, Çocuk Sarayı Caddesi’nin şimdiki Anafartalar Caddesi olduğu bilgisini vermiş.

Yazının devamı...