"Nur Hande Başpınar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nur Hande Başpınar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nur Hande Başpınar

Nur Hande Başpınar

Dalga mı geçiyorsun, düşler mi kuruyorsun

23 Nisan 2017

Eğitim ve bilişim camiasından internet gönüllüleri tarafından gerçekleştirilen ‘Hayalimdeki Robot’ adlı projede katılımcılar, 30-45 saniyelik videolarla hayal ettikleri robotları anlattı. 23 Nisan’ın Çocuk Bayramı olarak kabul edildiği 1927 yılına atfen bin 927 çocuğa ulaşması hedeflenen oluşum, beklenenin üzerinde bir ilgiyle karşılaştı ve 3 binden fazla çocuğun hayallerine ev sahipliği yaptı.
Yaşama iyilik ve şefkatle dolu bir tohum atıldığında, çoğu zaman peşi sıra başka güzellikler de geliyor. Oluşumu duyan pek çok kişi, ücretsiz eğitimler düzenlemek, robot parçaları göndermek, projeye destek vermek için gönüllü oldu. 

TÜM DİLLERİ KONUŞABİLSİN

www.hayalimdekirobot.com internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından takip edebileceğiniz projeye dahil olan katılımcılar, birbirinden renkli hayaller kurdu. Çizimleriyle, maketleriyle kamera karşısına geçen çocuklar, hayallerindeki robotu anlattı. Bu sınırsız dünyayı, ‘Hayalimdeki Robot’ youtube kanalından inceleyebilirsiniz. Birçok yetişkinin aksine dünyayı nasıl güzelleştirebileceğinin farkında olan çocukların, hayallerindeki robotta olmasını istediği özelliklerden bazıları ise şunlar:
“Güneş enerjisiyle çalışsın. Çöpleri temizlesin ve geri dönüşüm yapabilsin. Engellilere, hamilelere ve yaşlılara yardım etsin. Hayvanlarla konuşabilsin. Annemle babamın işlerini yapsın, böylece ailem bana daha çok vakit ayırabilir. Apartmanda oturduğum için hiç arkadaşım yok, bana arkadaşlık yapsın. Dünyadaki bütün dilleri konuşabilsin. Origami yapabilsin. Uçabilsin. Kendi icatları olsun. Kayıp eşyaları bulsun. Sesimi analiz edip, sadece benim komutlarımı dinlesin. Güvenlik için yüz tarama sistemi olsun. Arama kurtarma çalışmalarında kullanılabilsin.”

GELECEK HAREKETİ

Bugün, projeye katılan her çocuğa katılım belgeleri ve çeşitli kitaplar gönderiliyor. Ankaralı, Manisalı, Konyalı, Şırnaklı çocuklar, hayallerine değer verilmesinin bir nişanesi olarak saklayacak bu belgeleri. Sponsorların sağladığı imkanlarla, çeşitli hediyeler de çocuklara ulaştırılacak.

Yazının devamı...

Mutluyum boşanıyorum

16 Nisan 2017

Bir vatandaş boşanma davasına süslediği ve üzerine ‘Mutluyum boşanıyorum’ yazdırdığı otomobiliyle gidince, twitter kullanıcıları aldı sazı eline. Yorumlarda yer alan kelimeleri tek tek incelesek, sanıyorum en çok kullanılanı ‘Adam’ olmuştur. Pek çok kişi fotoğrafı, “Ankara Adliyesi’ndeki boşanma davasına süslediği arabayla gelen adam” notuyla paylaştı. @hasanyenice sordu, “Adamın canına tak etmese böyle yaparmıydı.” @serdar_kart “Adamı nasıl bezdirdiyse” yorumu yaparken, @sansursuzprof “Adam gibi adam köşemizde bugün” dedi. Bu kişinin kadın olma ihtimalini gören sayılı sosyal medya kullanıcılarından olan @BurakSerda “Belki kadındır” yorumu yaparken, @nurkoyunncu “Belki ‘kadınlıkta bugün’dür” dedi. Bu ihtimal dile getirildiği anda, “Bir kadın fotoğraftaki arabayı kullanıyor olamaz” sesleri yükseldi. Şehrin kimini gülümsetecek, kimini üzecek, belki öfkelendirecek bir hali, döndü dolaştı yine ‘Kadın yapamaz’a geldi. 

SIRADAN BİR GÜN

Konuyla ilgili diğer yorumlarsa şunlar oldu:
@efe48_35 Nasıl bıktıysa evlilikten ne travma yaşadıysa.
@onizozsoy Çok mantıklı.
@mercanmercan99 Ben de kurban kesmiştim ;)

Yazının devamı...

Askıda ne var

9 Nisan 2017

Bu tip oluşumlara dahil olan gönüllüler, iyiliği, paylaşmayı, yardımseverliği coşkuyla kucaklıyor. Dünyayı, insanı, doğayı, hayvanları yürekten seven ve onlara mümkün olduğunca az zarar vermek için çabalayan bu güzel ruhların yüzündeki, gönlündeki ışıltıyı görmemek imkansız.
‘Mutluluğu bir tıkla askıya bırakıp bir tıkla askıdan alabilirsiniz’ diyen Askıda Ne Var da bunlardan biri. 2012 yılında doğan Askıda Ne Var, üniversite öğrencilerine yemek, kıyafet, tiyatro ve konser bileti, kitap, yurtdışı staj gibi ürünler ile hizmetlerin ücretsiz sunulmasını sağlayan bir sosyal girişim. Oluşuma katılan gönüllü kişiler üniversite öğrencileri için askıya yemek bırakabilirken, markalar ise kendi ürün veya hizmetlerini askıya bırakarak öğrencilere destek sağlıyor.

PAYLAŞMAK GÜZELDİR

Eski bir gelenek olan ‘Askıda ekmek’ uygulamasından esinlenen oluşum, gençlerin paylaşım kültürü kazanmasını, istedikleri kitabı okuyabilmelerini, daha fazla sosyal aktiviteye katılabilmelerini, kendilerini mümkün olan en iyi şekilde geliştirebilmelerini sağlamak için çabalıyor. “Paylaşmak güzeldir” diyen ‘Askıda Ne Var’ kendini şu satırlarla anlatıyor:
“Bir üniversite öğrencisinin ekonomik sıkıntılarından dolayı çalışmak zorunda kalmasını istemiyoruz. Üniversiteli gençler, kendilerini en çok geliştirebilecekleri dönemde sadece hayatlarını devam ettirmek için çalışmak yerine bol bol şiir okumalı, iyilik peşinde koşmalı, tiyatro ve konsere gitmeli, yurtdışında staj yapabilmeli ki mezun olduklarında hem ülkeye hem de dünyaya daha fazla fayda sağlayabilsinler.”

MUTLULUK 15 TL

www.askidanevar.com internet sitesine üye olduktan sonra askıda yemek bırakmak istediğiniz ili, restoranı ve menüyü seçip, yemek ısmarladığınız öğrenciye bir not yazabiliyor, ödemenizi kredi kartıyla yapabiliyorsunuz. Pek çok şehir ve restoran arasından seçim yapabileceğiniz menülerin fiyatı ise 10-15 TL arasında değişiyor. Sitede, tiyatro, konser ve sinema biletlerinin yanı sıra kitap, dergi, çanta, tişört, hatta diş taşı temizliği bile yer alıyor. Askıdaki ürün ve hizmetlerden faydalanmak isteyen kullanıcıların ise üye olduktan sonra Öğrenci Üyeliği’ne tıklayarak öğrenci bilgilerini sisteme eklemesi gerekiyor.

Yazının devamı...

Aradığınız cesaret bu sayfalarda

2 Nisan 2017

kosukadini.com internet sitesinde, “Başkalarının ne dediği değil de, bizim ne düşündüğümüz ve istediğimiz önemli. Erkek egemen bir toplumda, ‘Kadın olarak koşmak’ için aradığınız cesareti bu sayfalarda bulabileceğinizi umuyorum” diyen Koşu Kadını, 15 Nisan’da Çayyolu’nda düzenleyeceği Kadınlar Koşusu’yla üçüncü yaşını kutlayacak.

İSTEMEK YETER

Ankara merkezli amatör koşu deneyimlerini paylaşan Koşu Kadını, bu üç yılda pek çok etkinlik yaptı. Daha çok kadına spor yapmaya başlamakta hiçbir zaman geç kalmadığını anlatmak için çabaladı, koşmaya başlayacaklara kaynak olması amacıyla okuduklarını ve deneyimlerini paylaştı, farklı kadınların hikayelerini kaleme aldı. Yapabildiklerinin yanı sıra yapamadıklarını da açık yüreklilikle anlatırken, “Biz kadınlar her şeyi başarabiliriz. Yeter ki içimizde biraz heyecan, istek olsun” demekten hiçbir zaman vazgeçmedi. Koşu Kadını’nın internet sitesini ziyaret ederek, ‘Hangi nabız ne ifade eder, ne zaman esneme yapmalı, koşuda doğru nefes, kış koşularında devamlılık ve kıyafet seçimi, tipik koşucu sakatlıkları ve belirtileri’ gibi pek çok konuda bilgi edinebileceğiniz gibi, aradığınız motivasyonu ve cesareti de bulabilirsiniz. Sporda, sanatta, sokakta, okulda, iş hayatında ufak bir kız kardeşlik ağı örüldüğünde, son dönemlerde sosyal medyadaki ünlü söylemle, ‘Dünya bir dakikalığına güzelleşiyor.’

Yazının devamı...

Kentin ezelî notası 'La'

26 Mart 2017

Kentteki etkinliklerden ve mekanlardan haberdar olabileceğiniz oluşumlardan biri de La Ankara. Facebook’ta 8 bin 500’den fazla kişinin takip ettiği oluşum, Ankara’da ev ve ev arkadaşı bulmanın inceliklerini masaya yatırıyor, kentle ilgili birbirinden ilginç testleriyle dikkat çekiyor.
10 Soruda Osmanlıspor, 10 Soruda Gençlerbirliği, 10 Soruda Ankaragücü, Kızılay’ı Ne Kadar İyi Biliyorsun, Ankaralı Gezgin, Eğlenceli Ankara ve 10 Soruda Beypazarı başlıklı testlerdeki sorulardan bazıları ise şöyle:

SÜRREALİST ANKARA HEYKELLERİ

“-Aşağıdaki sürrealist Ankara heykellerinden hangisi diğerlerinden farklı bir yere yerleştirilmiştir?
Goril. Dinozor. Transformers.
-Eğlenmek için aşağıdaki üçlemelerden hangisi tercih edilir?
Ulus, Cebeci, Çankaya. Gazino, Bağlum, Subayevleri. Aşağı Eğlence, Yukarı Eğlence, Kasalar

Yazının devamı...

Aidiyeti sevmeyen konargöçer kitaplar

19 Mart 2017

“Merhaba. Ben özgür bir kitabım. Herhangi birinin kitaplığına ait değilim. Okundukça elden ele dolaşmayı severim. Sen de beni okuduktan sonra şehrin başka bir noktasına bırakırsan sevinirim. Eğer aynı kitabı okuyan insanlarla tanışmak istersen web sitesinde kitap numaram ile bana ayrılan bölüme yorum yapabilirsin.”
Tebrikler, dünyada kitapların özgür kalması gerektiği düşüncesi ile hareket eden bir kitap özgürlük hareketi olan ‘Bookcrossing’i Türkiye’de hayata geçiren ‘Okusan Seversin’ adlı oluşumun bir parçası oldunuz. www.okusanseversin.org internet sitesinden ve sosyal medya hesaplarından inceleyebileceğiniz proje, kitap okumaktan keyif alan ve olabildiğince çok kişinin bu keyfi yaşamasını arzu eden kitap tutkunları tarafından hayata geçiriliyor. 

EMEKLİLİĞİN TADINI ÇIKARSIN

Şehrin farklı noktalarına bırakılan ‘özgür kitaplar’ sokağa karışıyor, birden çok evi, kitaplığı dolaşıp çok sayıda okurla buluşuyor ve ‘Okusan seversin’ mesajı veriyor. Yaşlanana kadar bir kitaplığa ait olmaktan hoşlanmayan kitaplardan biriyle yolunuz kesişirse, oluşumun büyüyüp serpilebilmesi için, okuduktan sonra özgür kitabı şehrin herhangi bir noktasına bırakıp yeni bir okura ulaşmasını sağlamayı unutmayın. Dilerseniz internet sitesine üye olup, özgür bırakmak istediğiniz kitapları sisteme dahil edebilirsiniz. Kitaplıktan kitaplığa, elden ele dolaşırken yaşlanmış bir özgür kitabı ise, yeni bir kitabı özgür bırakmak şartıyla sahiplenebilir, kitaplığınızda emekliliğin tadını çıkarmasını sağlayabilirsiniz.
Herkes okusun, özgür kitaplar yorgun ve bıkkın kentlinin yüzünü güldürsün, cep telefonları bir süre ait olduğu yerde, cepte dursun. Aidiyeti sevmeyen, konargöçer kitapları okusak seveceğiz...

KİTAP KURTLARINA SOSYAL KÜTÜPHANE

Her kitap kurdunun okuma ritüelleri farklı. Kimi okurlar altını çizdikleri satırları bir defterde biriktirmekten, okudukları kitapların adı, yazarı, sayfa sayısı gibi bilgileri arşivlemekten hoşlanıyor. Bunları kağıt kalemle yapmanın tadı başka olsa da, bu iş için oluşturulmuş bir sosyal kütüphane de internette hizmet veriyor. www.vikitap.com internet sitesinden inceleyebileceğiniz

Yazının devamı...

Cinsiyetçilik dilde saklı

12 Mart 2017

Gün boyu sıkça karşılaştığım iletilerden bir tanesi “Erkeğin ‘adam’ olduğu yerde kadına her gün 8 Mart’tır” oldu. ‘Kadın’ demekten imtina edenler ‘bayan’a sarıldı, ‘Kadın’ diyebilenler ise sonuna çiçektir ekledi. İyi dilekler, cinsiyetçilik ağına dolandı.
Sosyal medya ahalisinin büyük bir bölümü farkına bile varmadan meramını ‘adamlık’ üzerinden anlatadursun, bu gidişe dur diyen ‘Toplumsal Dil’ ise bilgilendirmeye devam ediyor. instagram hesabı üzerinden takip edebileceğiniz Toplumsal Dil uyarıyor:
“Adam olmak değil, insan olmak. Adamakıllı değil, layığıyla. Erkekliğe sığmayan değil, insanlığa sığmayan. Bilim adamı değil, bilim insanı. İş adamı değil, iş insanı. Sözünün eri değil, sözünü tutan. İnsanoğlu ve âdemoğlu değil, insanlık.”
Düşüncesizce ve kimi zaman iyi niyetle kurduğumuz cümleler, önyargı, ayrımcılık ve yaftalamayla dolu olabiliyor. Sokakta, trafikte, mutlu anlarda, kavga gürültüde, bir futbol maçında, okuduğumuz bir kitapta, gazetede, televizyonda ya da sosyal medyada, cinsiyetçi bir yaklaşıma ve kadın bedeni üzerine kurulu sözlü şiddete rastlamama ihtimalimiz neredeyse yok.
Her şey dilde başlıyor. Dil, bireye ve topluma cüret veriyor. Toplumsal Dil’in de söylediği gibi: “Yerleşmiş bu düşüncesiz, akıl dışı, ruhsuz dili hep birlikte kırmak zorundayız. Dilimizi yeniden inşa etmek, birçok şeyin değişmesi için ilk adım olacak.”


Yazının devamı...

Ankara'da sıradan bir metro yolculuğu

5 Mart 2017

Metroda yaşanan gariplikleri listeleyecek olsak, bu kare, geçtiğimiz aylarda metroda ananas gezdiren ve gerçekleştirdiği performans sanatıyla büyük ilgi toplayan Elif Usta’nın ardından ikinci sırada kendine yer bulacaktır. 

Fotoğrafının twitter’da paylaşılmasıyla yorumlar da birbiri ardına geldi. @iamtetke “Gidiş-geliş 3 saat olunca artık metroda yaşamaya karar verdiğin o an” derken, @garip_insan_ “Ankara’da sıradan bir metro” yorumu yaptı. @bu_kafa_yazilim fotoğrafı “Sincan nedir, nereye denir?” @kinacemrah ise “Ankara’da güzel şeyler de oluyor” notuyla paylaştı. Bu ilginç kareye gelen diğer yorumlar ise şunlar:
SİNCAN METROSU İFTİHARLA SUNAR

@despacioo Gerçekten ancak harikalar diyarında rastlanabilecek bi manzara
@Altunkaynakt Sıradan bir Sincan metrosu #Ankara
@vefaistt Bakayım dedim Keçiören mi Sincan metrosu mu diye Sincan çıktı şaşırmadım

Yazının devamı...