"M.Turgut Topaloğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "M.Turgut Topaloğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
M.Turgut Topaloğlu

M.Turgut Topaloğlu

Biraz anlayışa ihtiyacımız var

9 Temmuz 2018

Ne iş yapar veteriner hekim? Gelen hayvanla en iyi biçimde ilgilenir, doğru teşhisi koymak için gerekli tektikleri yapar, teşhis koyar ve tedavi için kendisine bir rota belirler. Bilimin ışığında, teknolojinin desteğiyle bilgi birikimini en iyi biçimde kullanarak evcil dostunuza yardım etmeye çalışır veteriner hekim.

***

Ancak bu durum kimi hayvan sahibini yeterince memnun etmez. Hayvan sahibi sizden dostuna sevgi gösterisi yapmanızı, övgüyle söz etmenizi, onun maceralarını keyifle dinlemenizi, hatta fotoğraf ve videolarını sıkılmadan izlemenizi bekler. Bunu yapmazsanız mutlu olmaz, hekim değiştirmeye karar verir, gittiği yeni klinikte ise sizin ne kadar ilgisiz olduğunuzdan yakınır durur.
Çocuğunuzu hekime götürdüğünüzde saatlerce çocuğunuzun evdeki şirinliklerini anlatabilir ve fotoğraflarını gösterebilir misiniz? Aracınızı servise götürdüğünüzde servis personeline arabanızla çekilmiş binbir türlü fotoğrafı gösterebilir, yolculuklarınızı bütün gün anlatabilir misiniz? Manava gittiniz ve alışveriş yapıyorsunuz. Aldığınız sebzelerden ne kadar lezzetli yemekler yaptığınızı, yemeklerin tarifini, komşularınızın bayıldığını uzun süre anlatırsanız ‘yeter kardeşim’ diyecektir.

***

Evcil dostlarınıza ne kadar değer verdiğinizi, onların her hareketinin sizi mutlu ettiğini tahmin edebiliyoruz. Bu mutluluğu ailenizle, dostlarınızla, komşularınızla paylaşmanıza sözümüz olamaz.
Sizin bir ya da iki evcil hayvanınız var ancak bizler günde onlarcasına sağlık hizmeti veriyoruz. Her hasta sahibi için özel bir zaman ayırmaya ne vaktimiz ne de enerjimiz yeter. Bu konuda bizi anlayışla karşılayacağınızı ümit ediyoruz. Dostunuzun bakımı ve sağlığı ile ilgili her türlü soruyu bıkmadan, usanmadan cevaplamaya hazırız çünkü bizim sloganımız bilgi vermeyi hasta hakkı olarak gören hekimlik...

Yazının devamı...

Yasak hemşerim!

2 Temmuz 2018

Son yıllardaki en moda yasak alanı siteler. Yeni bir eve taşınıyorsunuz tüm aile mutlu mesut. İki gün sonra apartman görevlisi kapınızı çalıyor. Merakla soruyor: ‘Köpek sesi sizden mi geliyor?’. Evet kardeşim ne olacak’ derken birkaç gün sonra yönetici buralar benden sorulur edasıyla bahçede önünüzü kesiyor. Bu apartmanda kedi köpek beslemek yasak. Nedenini sorduğunuzda yanıt alamıyorsunuz çünkü nedeni yok. Yasak hemşehrim işte o kadar.
Niye mi yasak çünkü yöneticiniz dahil komşularınızdan bazısı hayvanları sevmiyor. Onlar dünyadaki tek yegane varlığın insan olduğuna inanıyor. Başka canlının ise yaşamaya hakkı yok. Bu komşu sadece size eziyet olmakla kalmıyor ne zaman sokağında bir kedi köpek görse hemen telefona sarılıyor. İlgili belediyeye bir telefon ‘gelin bu sahipsiz kedi köpekleri toplayın’.
Bahçedeki kedinin, sokaktaki köpeğin, parktaki kuşun size ne zararı var diye sorsanız biraz vicdanları acır mı hiç sanmıyorum.
Şimdi ne mi yapacaksınız elbette mücadele edeceksiniz. O ufaklık sizin ailenizin bir ferdi. Bu sitede çocuk istemiyoruz deseler evladınızı terk eder misiniz? İşte sorumluluğunu aldığınız o ufaklığı da terk etmeyeceğinizi biliyoruz.
Direnciniz kırılmasın, moralinizi bozmayın. Yasal haklarınızı en iyi biçimde öğrenmeye çalışın. Kanun sizden yanaysa –ki bazı durumlarda aksi olabiliyor- kiminle yaşayacağınıza kendinizin karar vereceğini, ufaklığın sizinle yaşamaya devam edeceğini anlatın. Yeni evinizde kötü bir başlangıç yapmış olsanız da patili dostlar için çok iyi bir adım atmış olursunuz. O onlar da başka canlının varlığını kabul etmeye, saygı göstermeye başlarlar kim bilir...

Yazının devamı...
M.Turgut Topaloğlu Kimdir?

.