"Ayşe Aral" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayşe Aral" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayşe Aral

Yetiş Ayşe

20 Şubat 2017

Yurt dışından bize ulaşıp iki ailemizin yüzünü güldüren Müge Hanım çok teşekkürler…

Bir öğrencimizin eğitimine katkıda bulunan Seza Bey’e teşekkürler…

Bir anneyi sevindiren Özlem Hanım harikasınız…

Geçmiş haftalardaki Yetiş Ayşe yazılarını okuyup daha fazla kişiye yardım etmeye çalışan Sema Hanım ne güzel yüreğiniz var sizin…

Arkadaşlarıyla birlikte yardım ekibi oluşturan ve üç aileyi sevindiren Nilüfer Hanım süpersiniz…

Bir annemizi sevindiren Aysel Hanım sağ olun var olun…

Ve yıllardır birlikte çalıştığımız, ülkemizin dört bir yanındaki okullara yardım eden Anıl öğretmene de kocaman teşekkürlerimizi gönderiyoruz….

Bu hafta da bizlerden yardım bekleyenlere duyarsız kalmayacağınızdan eminim dostlar. Tüm talepleri aaral@hurriyet.com.tr adresimize bekliyoruz…Hayvanlar için…
Sevgili dostlar Gamze ve Felix Bildiriyor…
Bu haftaki bölümde size Gamze’nin bildirdiği bir yardım ihtiyacını paylaşmak istiyoruz.
İrtibat için aaral@hurriyet.com.tr ve aralgamze@yahoo.com adreslerine ulaşabilirsiniz.

YUVA ARIYOR!!!
10 güne tedavisi tamamlanacak ve yeni yuvasına gitmeye hazır olacak. 1 yaşında, 15 kg civarında ve erkek... İletişim için; 0212 864 37 64


DİĞER YARDIM TALEPLERİ

Pazara bile gidemiyorum
Haftalardır yazıyorum lütfen bir hayır sever sesimizi duysun artık. İnanın çok zor durumdayım. Eşim vefat etti, liseye giden oğlumla yaşam mücadelesi veriyorum. Bize kimse yardım etmiyor. Maddi durumumuz hiç iyi değil. Evimiz kira, faturaları bile ödemede çok zorlanıyorum. Maddi manevi her türlü desteğe çok ihtiyacım var. Oğlumun servis ücretini bile ödeyemedim, içim acıyor. Lütfen sesimi duyun.

Kardeşlerimin eğitimi için yardım istiyorum
Merhaba Ayşe Abla daha önce de bir talebim yayınlandı ama yardım gelmemişti. Çok zor durumdayız. Babam yok, annem işsiz kaldı, aylardır kardeşlerimin hiçbir okul masrafını karşılayamıyoruz. Sadece eğitimleri için küçük de olsa bir destek istiyorum.

Bebek arabası istiyorum
8 aylık bir bebeğim var. Eşim bizi doğum yaptıktan sonra terk etti. Maddi durumumuz çok kötü. Gelir yok, gider çok. Evlat sahibi olan bilir ne kadar çok gider olduğunu. Bebeğimin ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Bebeğim için bebek arabasına ihtiyacım var, kullanmayan ihtiyacı kalmamış birisinin arabasına talibim.

Bez ve gıda yardımı
Merhaba Ayşe Hanım, Aslı kızım ben yardım isteyecektim benim yazımı da paylaşır mısınız ne olur Allah sizin gibileri başımızdan eksik etmesin. Bu yaşta yazmak gerçekten çok zor, çok çekindim ama ne yapayım… Ben oğlum ve gelinimle yaşıyorum, biraz zor durumdayız ne olur destek olun. 2 yaşında torunum var onun için bez istiyorum, biraz da gıda yardımı istiyorum. Oğlun tek çalışıyor, ben yük oluyormuşum gibi geliyor. Ben de biraz onlara destek olmak istedim, inşallah bu sizin sayenizde olacak.


BURS TALEPLERİ

Burs istiyorum-Gıda Mühendisi
Uludağ Üniversitesi Gıda Mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim. Geçen yıl hazırlık okudum. Dört kardeşiz, anne-babam ayrı onlardan destek görmüyorum, biz normalde büyükannemle yaşıyoruz. Şu an şehir dışında okuduğum için özel bir öğrenci yurdunda kalıyorum. Dedem bize maddi destek oluyor ancak bu yeterli gelmiyor. Bu nedenle bana eğitimim için destek bursu verebilecek birileri olursa çok sevinirim.

Burs istiyorum-Halkla İlişkiler
Üsküdar Üniversitesi Halkla İlişkiler birinci sınıf öğrencisiyim. %75 burslu okuyorum. Dört kardeşiz. Babam emekli, annem ev hanımı. Ailemin bana verdiği maddi destek yeterli gelmiyor. Eğitimim, ulaşımım ve yemek ihtiyacıma yardımcı olacak hayırseverlerin sesimi duymasını istiyorum.

Burs istiyorum-Tarla Bitkileri
Adnan Menderes Üniversitesi ziraat fakültesi tarla bitkileri bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Annem ve babam işten çıkarıldı, 3 kardeşiz ve üçümüz de eğitim görüyoruz. Ailem para yetiştirmekte zorlanıyor. Kış olduğundan çiftçilik de yapamadığımız için zor durumdayım. Sizlerden burs konusunda yardım bekliyorum.

Burs istiyorum-Liseli
Lise son sınıfa gidiyorum, üniversiteye hazırlanıyorum. Ablam üniversiteye gidiyor. Babamın düzenli işi yok, evi annem geçindiriyor. Anneme daha fazla yük olmamak için okul ihtiyaçlarımı ve harçlığımı karşılayabilmek adına yardım sever okurlarınızdan cüzi miktar burs istiyorum.

Yurt ücretime destek istiyorum-Uluslararası İlişkiler
Çankırı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 2.sınıfım. Biz 10 kardeşiz. 7 kardeşim ilkokul öğrencisi. Babam bir çiftçi maaşıyla bize bakamıyor. Ben bağırsak hastasıyım çalışamıyorum. Bir ablam da engelli çalışamıyor. Sizlere kaç kezdir yazma mecburiyetinde bulunuyorum. Her defasında yazarken bile bir mahcubiyetle yazıyorum. Desteğinize çok ihtiyacım var. Her ay yurt ücretim için burs desteğinizi istiyorum. Başarı durumumda çok iyi. Okulda yüksek onur öğrencisiyim.

Burs istiyorum-Ziraat Fakültesi
Ben 2. sınıf Aydın Adanan Menderes Ziraat Fakültesi öğrencisiyim. 3 kız kardeşsiz babam serbest meslekle uğraşıyor kış ayında olduğumuzdan dolayı 4 aydır çalışmıyor. Bu yüzden çok zorlanıyor hem beni hem kız kardeşimi okutmak için elinden gelini yapıyor ama şartlar izin vermiyor. Ben de başka bir şehirde okuyorum bana para gönderiyor yurt masrafım yol param ve yemek parası derken yetiştiremiyorum ben de oralar da çok zorlanıyorum. Aydın'da ulaşımda çok pahalı yurt yemekleri falan çok kötü bu dönem birde bazı derslerde malzeme ve kitap almam gerekiyor babam çalışmadığı için ondan da istemekten çekiniyorum bu yüzden de sizlerden yardım bekliyorum.

 

OKULLARA YARDIM TALEPLERİ

KORULU İLKOKULU KORULU KÖYÜ GERGER / ADIYAMAN
Toplam 12 öğrencim var.Umarım bir nebze de olsa materyal eksiklerimizi düzeltebiliriz.
İHTİYAÇLARIMIZ :
*İlk okuma-yazma setleri
*İlkokul seviyesinde okuma kitapları-hikayeler
(Not:Gönderim yaparken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan yayınların gönderilmemesini rica ediyoruz.Yasaklı yayınlar internetten bir arama motorunda arama yaptırarak öğrenilebilir.)
*Kırtasiye malzemeleri
*Okul çantaları
*Eğitici oyuncaklar
*Türk Büyükleri poster seti
*Eğitici levhalar
*Harita takımları,yerküre
*Projeksiyon,projeksiyon perdesi/panosu
*Yazıcı
*Bilgisayar
*Hoparlör
Okul Açık Adresi :Korulu İlkokulu Korulu Köyü Gerger /Adıyaman
Okul Web Adresi :http://koruluilkokulu02.meb.k12.tr/tema/index.php

KİRİŞ İLKOKULU-ORTAOKULU BOZALAN KÖYÜ KİRİŞ MEZRASI CİZRE/ŞIRNAK
Okulumuz 130 öğrencili bir okuldur. Okulumuz tek katlı ikili öğretim yapılan fiziki yoksunlukları olan bir okul ve biraz olsun şartları eşitleme adına projeksiyon cihazı kurarak, öğrencilerimizin etkileşimli tahtalardan faydalanan arkadaşları ile yarışlarının daha adilane olmasını istiyoruz. Ayrıca okulumuzun girişine bir Atatürk Köşesi oluşturmak istiyoruz. Bu konularda bize, okulumuza destek verebilirseniz çok mutlu oluruz. Şimdiden duyarlı insanlara çok teşekkür ederim...

İHTİYAÇLARIMIZ
*İlk okuma-yazma setleri
*İlkokul ve ortaokul seviyesinde okuma kitapları,hikayeler
*Teog Hazırlık Kaynakları
(Not:Gönderim yaparken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan yayınların gönderilmemesini rica ediyoruz.Yasaklı yayınlar internetten bir arama motorunda arama yaptırarak öğrenilebilir.)
*Kırtasiye Malzemeleri
*Harita Takımları,yer küre
*Fen Bilgisi Seti
*İskelet Modeli
*Matematik Seti
*Zeka Oyunları
*Beden Eğitimi derslerimiz için spor malzemeleri(Voleybol,futbol,hentbol topları,Badminton raket ve topu)
*Anasınıfımız için eğitici oyuncaklar,peluşlar,minderler
*Kyocero marka Fatih projesi fotokopi makinesi uyumlu toner
*Projeksiyon
Okul Sabit Telefon Numarası :0505 996 03 12
Okul Açık Adresi:Kiriş İlkokulu-Ortaokulu Bozalan Köyü Kiriş Mezrası Cizre/Şırnak
Okul Web Adresi:
*Kiriş İlkokulu :http://cizrekirisio.meb.k12.tr/tema/index.php
*Kiriş Ortaokulu :http://cizrekirisoo.meb.k12.tr/tema/index.php

SELAHADDİN EYYÜBİ İLKOKULU ADAKLI/BİNGÖL
Okulumuz Bingöl'ün Adaklı ilçesinde tek katli 4 yıllık bir okul. Okulumuzda kayıtlı 64 öğrenci var. Eğitim materyalleri olarak yardım bulamadık, şöyle ki ailelerin ekonomik durumları kötü olduğundan destek olamıyorlar ve öğrenciler en basit bir görsel sanat etkinliğine malzeme alamıyor bu tüm okul için geçerli. Okulumuzun özel eğitim sınıfımız özel eğitime uygun değil, hiçbir eğitim materyalimiz yok. Sınıf içinde hazırlanan materyalleri kullanıyoruz. Ailelerin materyalleri alma durumları olmadığı için yardımlarınızı bekliyoruz. Okulumuz ilçede fakat köy okulu gibi. Öğretmenler olarak okulumuzun içerisine resimler yaparak en azından içimizdeki mutluluğu söyleyemesek de göstermek istiyoruz ve renkli duvar boyaları istiyoruz. Km olarak uzakta olabiliriz ama aynı topraklardayız ve biz de varız. Öğrencilerimizin belki sosyal hayatlarını değiştiremiyoruz ama duygusal olarak yanlarında olmaya çalışıyoruz. Vesile olduğunuz için Allah sizden razı olsun inşallah güzel şeyler olur teşekkür ederiz .

İHTİYAÇLARIMIZ
*İlk okuma-yazma setleri
*İlkokul seviyesinde okuma kitapları
(Not:Gönderim yaparken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan yayınların gönderilmemesini rica ediyoruz.Yasaklı yayınlar internetten bir arama motorunda arama yaptırarak öğrenilebilir.)
*Kırtasiye Malzemeleri (Renkli kartonlar,el işi kağıtları,simli ve simsiz evalar,pritt ve yapıştırıcılar,sönil,bant,renkli simler,pastel boyalar,keçeli boyalar,kuru boyalar,tahta kalemleri,oyun hamurları,parmak boyaları)
*A4 Kağıdı
*Eğitsel oyunlar
*Eğitici oyuncaklar
*Özel eğitim materyalleri
*Prokjeksiyon
*Bilgisayar
Okul Sabit Telefon Numarası :0426 611 21 41 / 0553 295 82 23
Okul Açık Adresi :Selahaddin Eyyübi İlkokulu Afet Konutları Mahallesi Tepe Üstü Küme Evler Adaklı/Bingöl
Okul Web Adresi :http://adakliselehaddineyyubi.meb.k12.tr/tema/index.php

 

CUMHURİYET ORTAOKULU MERKEZ/BATMAN
Okulumuz gelir durumu düşük bir mahallede bulunmaktadır. Okul kütüphanemizi öğrencilerimizin yanı sıra velilerimize de açtık. Onlar da yararlanabiliyor. Ancak kütüphanemizde yeterli sayıda kitabımız yok. Biz bu durumu öğrencilerimiz ve velilerimizle aşmak istiyoruz. Bu yüzden de desteklerinizi bekliyoruz. Güzel haberlerinizi bekliyoruz. Yardımlarınızı okul sitemizde de yayınlayacağız inşallah.
İHTİYAÇLARIMIZ
*Ortaokul seviyesinde okuma kitapları
*Coğrafya,tarih,gezi dergileri
*Teog Hazırlık Kaynakları
(Not:Gönderim yaparken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan yayınların gönderilmemesini rica ediyoruz.Yasaklı yayınlar internetten bir arama motorunda arama yaptırarak öğrenilebilir.)
*Kırtasiye
*Dış Cephe Boya Malzemeleri
Okul Sabit Telefon Numarası :0488 212 86 78 -0505 309 91 24
Okul Açık Adresi :Cumhuriyet Ortaokulu Cumhuriyet Mahallesi Aydınlar Caddesi No :25 Merkez/Batman
Okul Web Adresi :http://batmancumhuriyetoo.meb.k12.tr/tema/index.php

 

 

 

 

Yazının devamı...

Yetiş Ayşe

13 Şubat 2017

Bir annenin çığlığına sessiz kalamayan Ebru Hanım harikasınız… Gıda desteğinde bulunan Gökçe Hanım çok teşekkürler… Hızır gibi yetişen Serap Hanım iyi ki varsınız… Yetiş Ayşe’ye her zaman yardımcı olan Korhan Bey’e sonsuz teşekkürler… Pınar Hanım çok teşekkürler… İki ailemizin yardımına koşan Özlem Hanım süpersiniz… Yardım ekibiyle birlikte bu sefer de Yetiş Ayşe’ye koşan Şeyda Hanım harikasınız… Yine seve seve yardıma koşan Ozan Bey ne zarifsiniz… Gıda taleplerine duyarsız kalamayan Özdem Hanım’a çok teşekkür ederiz…

Bütçeniz doğrultusunda bir öğrenciye burs verebilir ya da bir aileye gıda yardımı yaparak yardımcı olabilirsiniz. Tüm talepler için aaral@hurriyet.com.tr adresimiz.

Bu haftaya gelen acil bir yardım isteği ile başlıyoruz. Ameliyat olacak kızımız için yardımcı olmak isteyen tüm dostları, doktorlarımızı ve hastaneleri göreve çağırıyoruz. 

KARACİĞER AMELİYATI OLACAK KIZIMIZA ÇOK ACİL YARDIM

Ayşe Hanım merhaba, ben Gıda Yüksek Mühendisi Gözde. Sizi ve birlikte çalıştığınız kişileri çok acil olan bir konu ile ilgili rahatsız ediyorum, daha önce hiç böyle bir yardım talebinde bulunmadım, nasıl yönlenebileceğimi de bilememekteyim açıkçası, öncelikle umarım kusuruma bakmazsınız. Ailemin ve benim çok yakinen tanığı, geçimini tarım işleri ile uğraşarak sağlamaya çalışan bir aile dostumuzun 23 yaşındaki üniversite mezunu kızı küçüklüğünden gelen bir karaciğer sorunu ile yaşamakta, bu sorun kızımızın yaşı ilerledikçe çok daha tehlikeli bir hal almıştır.

Kızımızın bu sorununu çözmek için hastane hastane dolaşılmış, en sonunda birçok doktor tarafından gerçekleşmesi gereken ameliyatı Türkiye'de sadece 3-4 kişinin yapabileceği belirtilmiştir. Bu kişilerden (diğerleri zaten yurt dışında yaşamaktadır), A… Hastanesi Öğretim üyesi Prof Dr. ile anlaşılmış, kendisi …. Üniversitesi Hastanesinde 70.000 TL karşılığında ameliyat edebileceğini belirtmiştir.

Aile kendi imkânları ile ücretin ancak 20.000’lik kısmını toparlayabilmiş, diğer geri kalan ücreti ise maalesef ve maalesef hala muallâkta kalmıştır. Aile parayı henüz toparlayamadığı için, kızımız maalesef hastaneye yatamayarak ameliyat olamamaktadır. Kızımızın sağlığı maalesef kötüye gitmekte olup, maalesef zaman aleyhimize işlemektedir. Kızımıza yardım etmek isteyenlere tüm bilgileri ve raporları sunabiliriz. Şimdiden yardımlarınız için çok ama çok teşekkür ederim.

HAYVANLAR İÇİN…

Sevgili dostlar Gamze ve Felix Bildiriyor…

Bildiğiniz gibi Gamze benim kuzenim, daha önceki haftalarda yazmıştım. Kendisi bir hayvan eğitmeni. Felix ise dünya tatlısı köpeği. Gamze yardıma muhtaç olan hayvanlar için çabalıyor.

Bu haftaki bölümde size Gamze’nin bildirdiği bir yardım ihtiyacını paylaşmak istiyoruz.

İrtibat için aaral@hurriyet.com.tr ve  aralgamze@yahoo.com adreslerine ulaşabilirsiniz.

YUVA ARIYOR!

Odin, 2 yaşında, Golden Retriever, tuvalet eğitimi var. Ona bakabilecek, gün içerisinde evde yaşayan birisinin olduğu bir aileye sahiplendirilecek. 25 yaş üzeri, sözleşme kabul eden kişiler arayabilir. 0532 694 97 10

DİĞER YARDIM TALEPLERİ

 Pazara bile gidemiyorum

Haftalardır yazıyorum lütfen bir hayır sever sesimizi duysun artık. İnanın çok zor durumdayım. Eşim vefat etti, liseye giden oğlumla yaşam mücadelesi veriyorum. Bize kimse yardım etmiyor. Maddi durumumuz hiç iyi değil. Evimiz kira, faturaları bile ödemede çok zorlanıyorum. Maddi manevi her türlü desteğe çok ihtiyacım var. Oğlumun servis ücretini bile ödeyemedim, içim acıyor. Lütfen sesimi duyun.

Oğlumun kalbinde delik var
Ayşe Hanım, babasız büyütmeye çalıştığım 4 çocuğum var. 34 yaşında çaresiz bir anneyim, evimiz kira.  Oğullarım 14 ve 7 yaşlarında, kızlarım 10 ve 5 yaşında. Kronik astım hastasıyım, yıllardır tedavi görüyorum kapalı ortamda krize giriyorum. 7 yaşındaki oğlumun raporu var, kalbi delik. Sosyal güvencem ve maaşım yok. Çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Allah rızası için sesimi duyun. Bana yardım elinizi uzatın.

Annem için pijama takımı
Annem 22 Şubat’ta hastaneye yatacak, ameliyat olacak. Yokluk yüzünden giyecek kıyafeti yok hastanede. Sizden ricam penye gecelik-sabahlık ya da pijama takımı istiyorum. Annem 60 yaşında, 120 kiloda. Ona hediye etmek istiyorum, yardımcı olursanız minnettar kalırım Allahım annelerimizi başımızdan eksik etmesin.

Yakacak ve kıyafet yardımı
Ayşe Hanım bir yanıt alamadığım için mahcup bir şekilde yeniden yazmak istedim. Ben eşimle 7 yıldır ayrıyım, 12 yaşında bir oğlum var. Onunla yaşıyorum. Kiradayım. Oğlum 6.sınıfta okuyor. Ben para filan istemiyorum sadece kömür gıda ve oğluma kıyafet yardımı istiyorum. Kullanılmış da olabilir. Umarım bir yardım sever sesimi duyar şimdiden teşekkür ederim.

Bebeğimi emziriyorum ama açım
Dolabımda yemin ederim hiçbir şey yok yemeye. Ne bulup yaparsam  ilk öncelikle çocuklarımı yediririm, eşimle ben yeri gelince aç kalıyoruz, bebeğimi  emziriyorum ve aç kalıyorum. Yardımlarınızı  bekliyorum  Allah şimdiden razı olsun.

Gıda için erzak yardımı istiyorum
Ablacım eşim asgari ücretle çalışıyordu ama kaza geçirdi ve ameliyat oldu o yüzden şimdi çalışamıyor. 6 yaşında kızımız var, evimiz kira. Eşim çalışamadığı için borç harç birikti, pazara bile çıkamaz hale geldik. Ablam bize gıda yardımı yapacak yardım sever var mı?

Bebek arabası istiyorum
8 aylık bir bebeğim var. Eşim bizi doğum yaptıktan sonra terk etti. Maddi durumumuz çok kötü. Gelir yok, gider çok. Evlat sahibi olan bilir ne kadar çok gider olduğunu. Bebeğimin ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Bebeğim için bebek arabasına ihtiyacım var, kullanmayan  ve artık ihtiyacı kalmamış birisinin arabasına talibim.

Gıda yardımı
38 yaşındayım, evliyim. 13 ve 9 yaşlarında kızlarım var. Bu hayattan çok çektim, eşimin kendisine hayrı yok bir işe giriyor çalışıyor bir kaç hafta sonra işten çıkıyor. Sorunca da beni çıkardılar diyor, evine bile bir ekmek getiremez oldu. Ben yoklukla baş etmeye dayanıyorum ama çocuklarım büyüdü artık, bir şey istediklerinde başımı eğiyorum sessizce ağlıyorum. Ayşe Hanım sizden gıda yardımı istiyorum teşekkürler.

Bez ve gıda yardımı
Merhaba Ayşe Hanım, Aslı kızım ben yardım isteyecektim benim yazımı da paylaşır mısınız ne olur Allah sizin gibileri başımızdan eksik etmesin. Bu yaşta yazmak gerçekten çok zor, çok çekindim ama ne yapayım… Ben oğlum ve gelinimle yaşıyorum, biraz zor durumdayız ne olur destek olun. 2 yaşında torunum var onun için bez istiyorum, biraz da gıda yardımı istiyorum. Oğlun tek çalışıyor, ben yük oluyormuşum gibi geliyor. Ben de biraz onlara destek olmak istedim, inşallah bu sizin sayenizde olacak. 

BURS TALEPLERİ

Burs istiyorum-Liseli

Lise son sınıfa gidiyorum, üniversiteye hazırlanıyorum. Ablam üniversiteye gidiyor. Babamın düzenli işi yok, evi annem geçindiriyor. Anneme daha fazla yük olmamak için okul ihtiyaçlarımı ve harçlığımı karşılayabilmek adına yardım sever okurlarınızdan cüzi miktar burs istiyorum.

Yurt parama destek

Hemşirelik son sınıf öğrencisiyim. 5 kardeşiz, üçüz kız kardeşlerim lise 3 öğrencisi, küçük erkek kardeşim ise ilkokul ikinci sınıfa gitmekte. Babam felç geçirdi, fiziksel olarak hasar kaldığı için çalışamıyor. Evde tek çalışan kişi babam olduğundan bu dönemde maddi sıkıntı çekmekteyiz. Yurt ücretini ödeyemiyorum, ailemden de para isteyemiyorum. Yurt ücretimi ödemem için yardımda bulunursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Yurt ücretime destek istiyorum-Uluslararası İlişkiler

Çankırı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 2.sınıfım. Biz 10 kardeşiz. 7 kardeşim ilkokul öğrencisi. Babam bir çiftçi maaşıyla bize bakamıyor. Ben bağırsak hastasıyım çalışamıyorum. Bir ablam da engelli çalışamıyor. Sizlere kaç kezdir yazma mecburiyetinde bulunuyorum. Her defasında yazarken bile bir mahcubiyetle yazıyorum. Desteğinize çok ihtiyacım var. Her ay yurt ücretim için burs desteğinizi istiyorum. Başarı durumumda çok iyi. Okulda yüksek onur öğrencisiyim.

Burs istiyorum- Bilgisayar Mühendisliği
Merhaba ben Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğinde 3.sınıfı okuyorum. Babam 3 aydır işsiz, 2 kardeşiz. Ailem bana para gönderemiyor, ben de sadece devlet bursuyla hem okuyup hem yurdumun ücretini ödüyorum ve maalesef kalan parayla okul ihtiyaçlarını karşılayamıyorum çok zorlanıyorum bu yüzden sizden yardım bekliyorum.

Burs istiyorum-Ziraat Fakültesi
Ben 2. ci sınıf Aydın Adanan Menderes Ziraat Fakültesi öğrencisiyim. 3 kız kardeşsiz babam serbest meslekle uğraşıyor kış ayında olduğumuzdan dolayı 4 aydır çalışmıyor. Bu yüzden çok zorlanıyor hem beni hem kız kardeşimi okutmak için elinden gelini yapıyor ama şartlar izin vermiyor. Ben de başka bir şehirde okuyorum bana para gönderiyor yurt masrafım yol param ve yemek parası derken yetiştiremiyorum ben de oralar da çok zorlanıyorum. Aydın'da ulaşımda çok pahalı yurt yemekleri falan çok kötü bu dönem birde bazı derslerde malzeme ve kitap almam gerekiyor babam çalışmadığı için ondan da istemekten çekiniyorum bu yüzden de sizlerden yardım bekliyorum.

Kardeşimin servis ücreti için yardım
Ayşe hanim merhaba, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yazıyorum. Çünkü çok çaresiz olduğumu gördü bir yol araştırdı ve sizi buldu Allah razı olsun ondan da sizden de.19 yaşındayım. 4 kişilik bir aileyiz, bilinçsiz değiliz, hiçbir şey yapmadan bize yardım gelsin diye beklemiyoruz elbette. Eğitime önem veriyoruz kardeşim okuyor, ben sınavlara hazırlanıyorum, annem kurslara gidiyor bir şeyler öğrenmek meslek edinmek için. Babam da aslında çalışıyordu ve güzel geçiniyorduk. Ama çalıştığı şirket battı ve babamın da üstüne pek çok borç bırakıp kaçtılar. Şimdilik yeni bir iş bulmaya çalışıyor. Bizim için en önemlisi kardeşimin okuluna devam edebilmesi. Babamın üzerine kalan borçlardan ve ev kirası ve diğer faturalardan dolayı sömestr tatilinden önceki 2 aylık servis ücretini ödeyemedik. Yeni dönem başlarken ödeyemezsek yeni ayın ücretini de veremezsek okula gidemeyecek. Otobüsle gidilebilecek uzaklıkta değil ve maalesef, otobüs ücretini bile verecek durumda değiliz. Gerisi hallolur ama sadece bu konuda utanarak yardım istiyorum. Sevgiler gönderiyorum.

Burs istiyorum-Adnan Menderes Üniversitesi
Merhaba Adnan Menderes Üniversitesi ziraat fakültesi tarla bitkileri bölümü 3. Sınıf  öğrencisiyim. Annem ve babam işten çıkarıldı, 3 kardeşiz üçümüz de okuyoruz. Ailem bize para yetiştirmekte zorlanıyor. Kışın çiftçilik de yapamadığımız için zor durumdayım. Sizlerden burs yardım bekliyorum.

Burs istiyorum-Rus Dili ve Edebiyatı
Erzurum’da Rus dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık üstü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hiç yıl veya dönem uzatmadım. Seneye son sınıf oluyorum. Devletin KYK yurtlarında kalıyorum, aylık 255 tl ücret ödüyorum. Devlet bursu (400 tl) alıyorum, aldığım paradan 255 tl yurda yatırıyorum, geri kalanı ise okuldan yurda olan yol param. Hafta sonları bir kafede 25 tl ye çalışıyorum fakat derslerim ağır olduğu için her hafta çalışamıyorum, dersler Rusça işlendiği için ekstra çalışma gerektiriyor. Ailem İstanbul’da yaşıyor. 6 kardeşiz. Erzurum aşırı derecede soğuk ve doğru düzgün giysi bile alamıyorum. Zor durumdayım, kaç yere, kaç defa başvurdum kimseden ses seda çıkmıyor maalesef. Yardımseverlerin yardımlarını bekliyorum, teşekkür ederim.

Eğitimime küçük bir katkı istiyorum
Ayşe abla sevgiler selamlar. Ben 2 yıl önce liseyi bitirdim. Annemin onkolojik rahatsızlığı sebebiyle sınavlara hazırlanamadım. Şimdi üniversiteye gitmek için hazırlanıyorum. Maddi durumumuz kötü olduğu için dershaneye gidemiyorum. Sağ olsun bir kırtasiye eski baskı, hatalı baskı olan test kitaplarından verdi. Kendi başıma bir şeyler yapıyorum ama en azından deneme sınavlarına girmem gerekiyor. Bir etüt merkezi sadece soru çözümüne ve deneme sınavlarına katılmam için çok uygun bir fiyat istedi yardımcı olmak adına. Ama kalem bile alamıyorken bunu ödemem mümkün değil. Eğitimime bu küçük katkıyı yaparsanız güzel bir mesleğim olabilir.

OKULLARA YARDIM TALEPLERİ

ÇALKAYA HACIALİLER İLKOKULU  (ÖZEL EĞİTİM SINIFI ) AKSU /ANTALYA
Okulumuzda kütüphane oluşturma hazırlıklarına başladık. Sizlerden hem okulumuzda oluşturacağımız kütüphane için hem de okulumuzdaki özel eğitim sınıfı için talepte bulunmak istiyoruz.Bu konuda  yardımlarınızı bekliyorum.Teşekkür ederim.
İHTİYAÇLARIMIZ
*İlkokul düzeyinde okuma-hikaye kitapları
 (Not:Gönderim yaparken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan yayınların gönderilmemesini rica ediyoruz.Yasaklı yayınlar internetten bir arama motorunda arama yaptırarak öğrenilebilir.)
*Kütüphanemiz için raflar ve masa,sandalyeler
*Bilgisayar
*Yazıcı
*Kırtasiye Malzemeleri(Defter,kalem,kuru,sulu,pastel boyalar)
*Okul Çantası,su mataraları
*Beden Eğitimi derslerimiz için spor malzemeleri(top,ip,esofman)
*Özel Eğitim Sınıfımız için ;
-Kavram Öğretim Seti
-Hece Seti
-Örüntü Kartları ve boncuklar
-Ses Kartları
-Müzik aletleri Köşesi
-Dikkat Geliştirme Seti
-Neşeli Kule
-Üç Boyutlu Kitap Seti
-Yapboz Tamamlama Kartları
-İnteraktif Kavram Cd Seti
-Nezaket /Görgü  Kuralları Seti
-Ahşap Bloklar
-Jange Oyun Çubukları
-Sayılarla Eşleştirmeli Hafıza Oyunu
-Bir kaç puf
Okul Sabit Telefon Numarası :0 (242) 427 45 70
Okul Açık Adresi : Çalkaya Hacıaliler İlkokulu Hacıaliler Mahallesi  322.Sokak No :2 Aksu /Antalya
Okul Web Adresi :http://hacialilerilkokulu.meb.k12.tr/tema/index.php

 

BURDUR TÜRKİYE ODALAR BORSALAR BİRLİĞİ ORTAOKULU MERKEZ/BURDUR
Çok yetersiz bir laboratuarımız var. Kendi imkanlarımla bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama  öğrencilerimiz bilime, deney yapmaya çok meraklı olmasına rağmen çok yetersiz kalıyor her şey bunun yanında öğrencilerimiz  birçoğunun kısıtlı imkanlarına rağmen okumaya, araştırmaya,öğrenmeye,yeni kitaplar okumaya çok meraklılar. Onların bilgi anlamında ihtiyacını karşılamada imkanlarımız yetersiz kalabiliyor.
İHTİYAÇLARIMIZ
*Kütüphanemiz için ortaokul düzeyinde hikaye kitapları
*İngilizce hikaye kitapları
*Teog kaynakları :6.7.8.sinif test kitapları -yaprak test - soru Bankası
*Bilimsel yayınlar,dergiler
 (Not:Gönderim yaparken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan yayınların gönderilmemesini rica ediyoruz.Yasaklı yayınlar internetten bir arama motorunda arama yaptırarak öğrenilebilir.)
*Kırtasiye Malzemeleri(Pastel boyalar)
*Matematik Seti
*Fen Bilgisi Seti
*Laboratuvar -deney malzemeleri
*Mikroskop
*Dizüstü Bilgisayar(Laptop)
Okul Sabit Telefon Numarası :0 248 233 72 24
Okul Açık Adresi :Türkiye Odalar Borsalar Birliği Ortaokulu Emek Mahallesi Ergenekon Caddesi No :35 Merkez /Burdur
Okul Web Adresi :http://tobbortaokulu.meb.k12.tr/tema/index.php

 

KÖYCEĞİZ ATATÜRK ORTAOKULU KÖYCEĞİZ / MUĞLA
Okulumuz Köyceğiz Atatürk Ortaokulu .Muğla ilimizin Köyceğiz ilçesinin şirin bir okuludur.Okulumuz 300 öğrenci 20 öğretmeni ile öğrencilerimize hizmet etmektedir.Takdir edersiniz ki kısıtlı imkanlar çerçevesinde eğitim öğretim faaliyetini yürütmektedir.Şimdiden çok teşekkür ediyoruz yapacak olacağınız yardımlarınızdan dolayı.Saygılarımla,iyi çalışmalar dilerim.
İHTİYAÇLARIMIZ
*Okul kütüphanemiz için 100 Temel eser,Dünya Klasikleri,Türk Klasikleri
*Teog  Hazırlık Kaynakları
 (Not:Gönderim yaparken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan yayınların gönderilmemesini rica ediyoruz.Yasaklı yayınlar internetten bir arama motorunda arama yaptırarak öğrenilebilir.)
*Türk Dil Kurumu Sözlüğü
*Yazım Kılavuzu
*Deyimler ve Atasözleri Sözlüğü
*Ortaokul Seviyesinde Matematik Sözlüğü
*İngilizce-Türkçe Sözlük Redhouse
*Kırtasiye Malzemeleri
*Harita Takımları
*Yerküre
*Matematik Seti
*Fen Bilgisi Seti
*Cetvel Takımları,Açı Ölçer,Pergel
*Prizmaların bir düzlemde ara kesit maketleri
*Seri Paralel Devreler
*İskelet Modeli
*Zeka Oyunları
*Beden Eğitimi derslerimiz için spor malzemeleri(Voleybol,futbol,hentbol topları,Badminton raket ve topu)
*Masa üstü Bilgisayar
Okul Sabit Telefon Numarası :0252 262 46 93 /711920@meb.k12.gov.tr
Okul Açık Adresi : Köyceğiz Atatürk Ortaokulu Ulucami Mahallesi Atatürk Bulvarı 48800 Köyceğiz/ Muğla
Okul Web Adresi :http://koycegizataturkortaokulu.meb.k12.tr/tema/index.php

 

Yazının devamı...

Yetiş Ayşe

6 Şubat 2017

Geçen hafta bir annenin çığlığına Hızır gibi yetişen eczacı Mehtap Hanım’a sonsuz teşekkürler.

Aynı şekilde bir başka anneyi sevindiren Duygu Hanım iyi ki varsınız… Banu Hanım sizde de çok teşekkürler… ”Keşke herkese birden yardım etme imkânım olsa” diyen gönlü geniş Ozan Bey sağ olun var olun…  Sürekli Yetiş Ayşe’ye yardımcı olan Merve Hanım bu hafta da bir anneyi sevindirdi. Burs desteği ile bir öğrencimizi sevindiren Doğal Bey harikasınız… Gökçe Hanım kanatsız melek olduğunuzu bir kez daha kanıtladınız… Arkadaşlarıyla birlikte Yetiş Ayşe için yardım organizasyonu oluşturan Buket Hanım çok teşekkürler… Yurt dışından yardım eden Şerife Hanım size de sonsuz teşekkürler… Ve ismini yazamadığım onlarca Yetiş Ayşe gönüllüsüne sonsuz teşekkürler, sağ olun var olun dostlar…

Bu haftaki Yetiş Ayşe yine bizlerden yardım bekleyen dostlarla dolu.

Özellikle gıda taleplerine lütfen ama lütfen duyarsız kalmayın, yardımcı olun dostlar. Lütfen okuyun ve paylaşın ki daha fazla kişiye yardım edebilelim, el uzatabilelim. Tüm talepler için aaral@hurriyet.com.tr adresimiz.

Hayvanlar için…

Sevgili dostlar Gamze ve Felix Bildiriyor… Bu haftaki bölümde size Gamze’nin bildirdiği bir yardım ihtiyacını paylaşmak istiyoruz. İrtibat için aaral@hurriyet.com.tr ve  aralgamze@yahoo.com adreslerine ulaşabilirsiniz.

Yuva arıyor!!!

Sokakta el bebek gül bebek bakarken belediyenin elinden, vicdansızların kötülüklerinden kurtarıldı, kliniğe alındı. Tüm fiziksel tedavisi yapıldı, ruhu tabii ki çok yaralı, onlar öyle kolay kolay geçmiyor işte. Her gün gidip seviyor, ruhuna ilaç olmaya çalışıyorum ama ona yapılanları unutacağı yer bir veteriner kliniği değil. Artık klinikten almak zorundayım ama nereye?  Ah vah dan ötesine acil geçici/kalıcı şefkatli bir yuvaya ihtiyacım var. Ceylan güvenli bir bahçede çok mutlu olur, çok da mutlu eder. Hayat başka hayatlara dokunmadan güzelleşemez, iyileşemez. Ne olur bizi yalnız bırakmayın, paylaşın. Erkek, 1,5-2 yaşlarında kısır ve saf kan sokak köpeği.

DİĞER YARDIM TALEPLERİ

Sizden ricam lütfen bu taleplere duyarsız kalmayın dostlar!

Çocuklarım için kıyafet ve gıda yardımı

Ayşe abla sizi komşumdan duydum, ihtiyaç sahiplerine yardım ediyormuşsunuz. Bana da el uzatır mısınız? 3 çocuğum var, eşim şoför olarak çalışıyor. 9 ve 7 yaşlarında kızlarım, 1,5 yaşında oğlum var. Oğluma bez ve mama ihtiyacım var. Eğer giymediğiniz kıyafetler varsa çocuklarım için istiyorum. 2 aylık hamileyim. Eşimin maaşıyla yetemiyoruz, yiyecek erzak da istesem çok mu olur ablam? Sen anlarsın halden zorda kalanın durumundan sen yardım et bize ablam.

Gıda için erzak yardımı istiyorum

Ablacım eşim asgari ücretle çalışıyordu ama kaza geçirdi ve ameliyat oldu o yüzden şimdi çalışamıyor. 6 yaşında kızımız var, evimiz kira. Eşim çalışamadığı için borç harç birikti, pazara bile çıkamaz hale geldik. Ablam bize gıda yardımı yapacak yardım sever var mı?

Gıda yardımı istiyorum
Merhaba Ayşe Abla, kendimi çaresiz hissettiğim için tekrar size yazmak istedim. Biz iki kız kardeş çocuk esirgeme kurumunda büyüdük. Şu anda hayatla ikimiz baş etmeye çalışıyoruz. Gerçekten bize destek olacak hiç kimse yok. Şu anda gerçekten evimizde buzdolabımız bomboş. İnanın insanlardan yardım istemeye ben de utanıyorum, sizden ve okurlarınızdan para talep etmiyorum. Bakkaldan sadece ekmek, peynir alabiliyorum onu da veresiye yazdırıyoruz. Bir aya yakındır sulu gıda tüketemiyoruz hep makarna yiyoruz mecburen. Sizden isteğim sadece gıda yardımı. İki kardeşiz kimsemiz yok, lütfen bize yardım edin yalvarıyorum.

Kendim ve kızım için

Merhaba Ayşe Hanım, 30 yaşındayım. 7 yaşında bir kızım var. Eşimi 2 yıl önce kanserden kaybettim. Kimsemiz yok çok zor durumdayız lütfen bize yardım edin. Kendim ve kızım için kışlık kıyafet ve bir de mümkünse gıda yardımı istiyorum.

Kardeşimin servis ücreti için yardım

Ayşe hanim merhaba, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yazıyorum. Çünkü çok çaresiz olduğumu gördü bir yol araştırdı ve sizi buldu Allah razı olsun ondan da sizden de.19 yaşındayım. 4 kişilik bir aileyiz, bilinçsiz değiliz, hiçbir şey yapmadan bize yardım gelsin diye beklemiyoruz elbette. Eğitime önem veriyoruz kardeşim okuyor, ben sınavlara hazırlanıyorum, annem kurslara gidiyor bir şeyler öğrenmek meslek edinmek için. Babam da aslında çalışıyordu ve güzel geçiniyorduk. Ama çalıştığı şirket battı ve babamın da üstüne pek çok borç bırakıp kaçtılar. Şimdilik yeni bir iş bulmaya çalışıyor. Bizim için en önemlisi kardeşimin okuluna devam edebilmesi. Babamın üzerine kalan borçlardan ve ev kirası ve diğer faturalardan dolayı sömestr tatilinden önceki 2 aylık servis ücretini ödeyemedik. Yeni dönem başlarken ödeyemezsek yeni ayın ücretini de veremezsek okula gidemeyecek. Otobüsle gidilebilecek uzaklıkta değil ve maalesef, otobüs ücretini bile verecek durumda değiliz. Gerisi hallolur ama sadece bu konuda utanarak yardım istiyorum. Sevgiler gönderiyorum.

Gıda yardımı

38 yaşındayım, evliyim. 13 ve 9 yaşlarında kızlarım var. Bu hayattan çok çektim, eşimin kendisine hayrı yok bir işe giriyor çalışıyor bir kaç hafta sonra işten çıkıyor. Sorunca da beni çıkardılar diyor, evine bile bir ekmek getiremez oldu. Ben yoklukla baş etmeye dayanıyorum ama çocuklarım büyüdü artık, bir şey istediklerinde başımı eğiyorum sessizce ağlıyorum. Ayşe Hanım sizden gıda yardımı istiyorum teşekkürler.

Açız
Eşim sabıkalı olduğu için düzgün bir iş bulamıyor, bodrum katta yaşıyorum 2 aydır kiramı veremiyorum. Şu an inanın bir lokma ekmek yok, tüp yok! 4 yaşındaki oğlum için yazıyorum, açız. Allah kimseyi çocuğu gözlerine bakarak açım anne demeyi nasip etmesin, çok zor bir durum. Onu bugün ben yaşadım ölsem daha iyiydi Allah hepinizden razı olsun.

Çocuklarım için kıyafet

3 tane çocuğum için kışlık kıyafete ihtiyacım var. 5 yaşında kızım, 3 buçuk yaşında oğlum, 1 yaşında oğlum için kıyafet yardımı istiyorum. Kıyafetleri giyilmez durumda. Yardımcı olabilir misiniz?

Lütfen sesimi duyun
Eşim vefat etti, liseye giden oğlumla yaşam mücadelesi veriyorum. Bize kimse yardım etmiyor. Maddi durumumuz hiç iyi değil. Evimiz kira, faturaları bile ödemede çok zorlanıyorum. Maddi manevi her türlü desteğe çok ihtiyacım var. Oğlumun servis ücretini bile ödeyemedim, içim acıyor. Lütfen sesimi duyun.

BURS TALEPLERİ

Burs istiyorum-Liseli

Lise son sınıfa gidiyorum, üniversiteye hazırlanıyorum. Ablam üniversiteye gidiyor. Babamın düzenli işi yok, evi annem geçindiriyor. Anneme daha fazla yük olmamak için okul ihtiyaçlarımı ve harçlığımı karşılayabilmek adına yardım sever okurlarınızdan cüzi miktar burs istiyorum.

Harç parama destek

19 Mayıs Üniversitesi Felsefe Bölümü 3. sınıf öğrencisiyim. İkinci öğretimim bu zamana kadar harç ücretimi yatırdım ancak bu sene çok sıkıştım ve 5 Şubat son tarih olmasına rağmen halen yatıramadım. Harç ücretim 480 lira yatıramazsam, öğrenimime devam edemeyeceğim. Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Burs istiyorum-Çağdaş Türk Lehçeleri Edebiyatı Bölümü

Merhaba Ayşe Hanım. Ben Yüksek Lisans öğrencisiyim.1.dönem maddi
olanaksızlıklardan dolayı okuluma gidemedim. Şu an ikinci dönem
başlayacağım. Ancak devletin verdiği burs ve kredi çıkmadı. Sizden ricam bana
burs yardımı yapabilir misiniz? Gerçekten çok ihtiyacım var.

Yurt ücretim için yardım

Biz 10 kardeşiz, 3 kardeş üniversite okuyoruz, diğer 7 kardeşim ilkokul öğrencisi. Ben de Çankırı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. Babam çiftçi, bir çiftçi geliri ile 10 çocuğa bakmakta özellikle okutmakta çok zorlanıyor. Desteğinize çok ihtiyacım var. Her ay yurt ücretim için burs istiyorum. Başarı durumumda çok iyi. Ben okulda yüksek onur öğrencisiyim. Bu dönem okul birincisi oldum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Burs istiyorum- Biyosistem Mühendisliği
Ben Adnan Menderes Üniversitesi Biyosistem Mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Üç çocuklu ailenin ortancasıyım. Babam otobüs şoförü ve kış sezonunda çalışmıyor. Annem ev hanımı ve benim dışında okuyan 2 kardeşim daha var. İl dışında okuyorum. Ailem para gönderemiyor. Kyk bursuyla geçinmeye çalışıyorum. Bu bursla yurt kiramı, ulaşım ücretimi, yemek ücretimi, teknik derslerde istenen malzemelerin ücretlerini ve diğer dersler için istenen kitap ücretlerini karşılamaya çalışıyorum. Tahmin edersiniz ki temel ihtiyaçlarımdan kıssam da yetmiyor. Bunun için sizlerden yardım istiyorum.

Burs istiyorum- Ziraat Fakültesi
Ben Ziraat Fakültesi 2 sınıf öğrencisiyim. 3 kız kardeşiz, babam üçümüzün de okumasını istiyor ama serbest meslekle uğraştığı için yetiştiremiyor. Bense ailemden farklı bir şehirde okuyorum, çok zorlanıyor. Bazen bana yansıtmasa bile para göndermekte çok zorluk çekiyor. İngilizce kursuna girmek istiyorum ama yol ve yemek parama okul ihtiyaçlarıma para yetiştiremezken kursa para nasıl bulurum? O yüzden sizlerden burs istiyorum.

Eğitimime küçük bir katkı istiyorum
Ayşe abla sevgiler selamlar. Ben 2 yıl önce liseyi bitirdim. Annemin onkolojik rahatsızlığı sebebiyle sınavlara hazırlanamadım. Şimdi üniversiteye gitmek için hazırlanıyorum. Maddi durumumuz kötü olduğu için dershaneye gidemiyorum. Sağ olsun bir kırtasiye eski baskı, hatalı baskı olan test kitaplarından verdi. Kendi başıma bir şeyler yapıyorum ama en azından deneme sınavlarına girmem gerekiyor. Bir etüt merkezi sadece soru çözümüne ve deneme sınavlarına katılmam için çok uygun bir fiyat istedi yardımcı olmak adına. Ama kalem bile alamıyorken bunu ödemem mümkün değil. Eğitimime bu küçük katkıyı yaparsanız güzel bir mesleğim olabilir.

Yazının devamı...

Neler oluyor hayatta

1 Şubat 2017

Hep bunu söylüyorum içimden, nereden takıldı dilime bilemem.
Sadece bu kadarını söylüyorum şarkının gerisi gelmiyor.
Bir yerden mi duydum ne?
Ya da kafamda kurduklarım, etrafta olup bitenler mi söyletiyor bana bu şarkıyı?
Düşünüyorum da “evet” diyorum, “sabah uyanınca her şey yine aynı kalsa...”
Ne çok şey değişiyor her gün, ne çok olay yaşanıyor.
Biri sağlıklıyken sabah hastalanmış olarak kalkıyor, biri sabaha uyanamıyor...
Birisi akşam sağlıklı yatıp sabah işine gücüne giderken, kaza geçirip kötürüm kalabiliyor.
Bir yanımızda bombalar patlıyor, bir sürümüz sabah işe gidiyoruz, o gün işten atılıp ertesi sabaha işsiz güçsüz uyanıyoruz.
Kimimiz sevgiliden, eşinden oluyor bir gecede. Bir akşama bakıyor ayrılmak.
“Rüya gerçek olsa” diyor ya şarkıda, o kadar kötülük kol geziyor ki etrafta rüya bile göremiyoruz, gördüğümüz rüyalar da kâbus.
Eskiden olsa bu şarkıyı mırıldanırken derdim ki “aman ya her şey aynı kalmasa, beklentilerim çok bu hayattan, aşk meşk istiyorum, para pul, onu yapmak için güç, buna yetebilmek için içimde şevk, yetmez diyorum her şeyin aynı kalması, daha daha iyi olmalı.”
Sonra yine aklıma şükür etmek geliyor, böyle bir dünyada elimdekinin fazlasını istemek ayıp gibi geliyor...

Mowgli olsam daldan dala konsam

Bir de böyle bir ruh halim var şu aralar.
Çocukluğumda seyrettiğim “The Jungle Book” isimli film tekrar çevrilmiş.
Geçen gün izledim, doyamadım, dün bir daha izledim.
Bileniniz bilir Mowgli filmin kahramanı, ormanda büyüyen bir çocuk.
Ne kadar temiz ne kadar naif.
Mowgli gibi olasım var.
Ormanda yaşayayım, bir nehirden bir nehre atlayayım...
Bir ağaçtan bir ağaca, ne bulursam onu yiyeyim...
Hayvanlar en yakın dostlarım olsun.
Hiçbir şeye üzülmeyeyim, hiç kimse için tasalanmayayım.
Kimi zaman bir ağaç kavuğunda, kimi zaman bir mağarada uyuyup uyanayım.
Bir maymun bana muz uzatsın, panter yavrularıyla oyun oynayayım.
Gündüzleri nehirden çıkınca saçlarım kurusun güneş altında, geceleri soğuk olduğunda ateş yakalım diğer hayvanlarla.
Üstüme bir şort bir bluz giyeyim, onları da yapraklardan dikeyim.
Arasalar da bulamasın beni hiç kimse...
Bir gün belki ormanda rastlarım babamın Arap Kadri’sine Tarzan’ına...
Onlar da yeter artar bana.
Dokunmasın bir süre kimse, kendi başıma yaşayayım ormanda.
Orman kuralları da var ama dış dünyadan daha efendi, daha çekilir ne de olsa.
Aldatmaca, arkadan iş çevirmece, entrika, hırs, paraya tapmaca yok.
Mowgli’nin orman kurallarının muhasır medeniyetlere öğretecek çok şeyi var...

Yazının devamı...

Yetiş Ayşe

30 Ocak 2017

Tüm talepler için aaral@hurriyet.com.tr adresimiz.

HAYVANLAR İÇİN…

Sevgili dostlar Gamze ve Felix Bildiriyor…

Bildiğiniz gibi Gamze benim kuzenim, daha önceki haftalarda yazmıştım. Kendisi bir hayvan eğitmeni. Felix ise dünya tatlısı köpeği. Gamze yardıma muhtaç olan hayvanlar için çabalıyor.

Bu haftaki bölümde size Gamze’nin bildirdiği bir yardım ihtiyacını paylaşmak istiyoruz.

İrtibat için aaral@hurriyet.com.tr ve aralgamze@yahoo.com adreslerine ulaşabilirsiniz.

YUVA ARIYOR!
Dişi 2 aylık... Başta çok ürkekti fakat şimdi tam bir kucak kedisi. Yumuşacık tüyleri var. 1 hafta boyunca Şanslı Pati Veteriner Kliniği'nde gözlem altında kaldı. Üşütmüştü tedavi oldu. Tam kan sayımı, röntgenleri, corona virus testi, tahlilleri ile iç ve dış parazitlerini yaptırdım. Sağlıklı bir yavru. Güzel kalpli birisi de ona evini açıp sahiplenirse çok mutlu olacak. Hadi siz de bir omuz verin de şu Calimero'ya yuva bulalım.

DİĞER YARDIM TALEPLERİ

BEBEĞİM İÇİN MAMA
Ayşe abla 3 yıllık evliyim. Eşim asgari ücret alıyor. Evimiz kira. Ev için aldığımız eşyaların borcu henüz bitmedi. Küçük bir bebeğimiz var, 8 aylık bir oğlum. Maddi açıdan zor durumdayız. İhtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Bebeğimin hiçbir ihtiyacına yetişemiyoruz. Sahip çıkan, elimizden tutanımız yok. Bebek çok yiyemediği için kilosu çok düşük. Hemşireler çok zayıf diyorlar. Bu da beni çok üzüyor. Hastaneden bir kaç kullanımlık mama verdiler ama onlar bitti ve bir daha alamadım. Bebeğim için bez, mama, yiyecek, kıyafet ihtiyacımız var. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

LÜTFEN SESİMİ DUYUN
Eşim vefat etti, liseye giden oğlumla yaşam mücadelesi veriyorum. Bize kimse yardım etmiyor. Maddi durumumuz hiç iyi değil. Evimiz kira, faturaları bile ödemede çok zorlanıyorum. Maddi manevi her türlü desteğe çok ihtiyacım var. Oğlumun servis ücretini bile ödeyemedim, içim acıyor. Lütfen sesimi duyun.

KULLANILMIŞ BİLGİSAYAR
Merhaba Ayşe abla ben lise öğrencisiyim. 10. sınıfta okuyorum. Derslerimde sürekli bilgisayara ihtiyaç duyuyorum. Maalesef bilgisayarım yok. Maddi durumumuz iyi değil. Babam asgari ücret alıyor. Annem rahatsız. Ablam üniversiteye gidiyor. Ailem yetiştiremiyor. Sürekli bilgisayara ihtiyaç duyuyorum. Komşulara gidip orada halletmeye çalışıyordum. Artık gitmekten çekiniyorum. Bir gün gittim ödev yapmaya ikinci gün gittiğimde bilgisayar bozuldu dediler başka birinde yap dediler çok zoruma gitti. Aileme söylemedim boynu bükülsün istemedim. Gerçekten yardıma ihtiyacım var. Okula servisle gidiyorum onu ödemekte bile zorlanıyorlar. Kıyafet bile alamıyorlar. İnsanlara sıkıntılarını anlatmak gerçekten kolay değil. Burayı çare buldum kendime. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Laptopa ihtiyacım var. Şimdiden çok teşekkür ederim. Sesimi duyurmama yardımcı olduğunuz için Allah sizden razı olsun...

GIDA VE KIYAFET
Eşim 3 sene önce doktor hatası yüzünden 4 ameliyat geçirdi çalışamaz hale geldi. Kıt kanaat geçinmeye çalışırken şimdi yanlış anlaşılma yüzünden eşim şuan cezaevinde, kızımla yalnız yaşıyorum. Kızım ilkokul 4'e gidiyor, evim kira iki aydır kiramı ödeyemiyorum ve bir sürü yerde borçlarımız var. Kızımın okul masraflarını karşılayamıyorum çok zor durumdayım. Gıda ve kıyafet ihtiyacımız var. Kızıma 33 numara  ayakkabı  gönderirseniz çok mutlu oluruz. Desteğinize ihtiyacım var lütfen yardım edin.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİNE BİLGİSAYAR YARDIMI
Ayşe abla ben bilgisayar mühendisliği ikinci sınıf öğrencisiyim. Ne yazık ki bir bilgisayara sahip değilim. Yardım etmek isteyen olursa çok sevinirim. Kolay gelsin iyi çalışmalar.

GIDA YARDIMI
38 yaşındayım, evliyim. 13 ve 9 yaşlarında kızlarım var. Bu hayattan çok çektim, eşimin kendisine hayrı yok bir işe giriyor çalışıyor bir kaç hafta sonra işten çıkıyor. Sorunca da beni çıkardılar diyor, evine bile bir ekmek getiremez oldu. Ben yoklukla baş etmeye dayanıyorum ama çocuklarım büyüdü artık, bir şey istediklerinde başımı eğiyorum sessizce ağlıyorum. Ayşe Hanım sizden gıda yardımı istiyorum teşekkürler.

KARDEŞİMİN SERVİS ÜCRETİ İÇİN YARDIM
Ayşe hanim merhaba, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yazıyorum. Çünkü çok çaresiz olduğumu gördü bir yol araştırdı ve sizi buldu Allah razı olsun ondan da sizden de.19 yaşındayım. 4 kişilik bir aileyiz, bilinçsiz değiliz, hiçbir şey yapmadan bize yardım gelsin diye beklemiyoruz elbette. Eğitime önem veriyoruz kardeşim okuyor, ben sınavlara hazırlanıyorum, annem kurslara gidiyor bir şeyler öğrenmek meslek edinmek için. Babam da aslında çalışıyordu ve güzel geçiniyorduk. Ama çalıştığı şirket battı ve babamın da üstüne pek çok borç bırakıp kaçtılar. Şimdilik yeni bir iş bulmaya çalışıyor. Bizim için en önemlisi kardeşimin okuluna devam edebilmesi. Babamın üzerine kalan borçlardan ve ev kirası ve diğer faturalardan dolayı sömestr tatilinden önceki 2 aylık servis ücretini ödeyemedik. Yeni dönem başlarken ödeyemezsek yeni ayın ücretini de veremezsek okula gidemeyecek. Otobüsle gidilebilecek uzaklıkta değil ve maalesef, otobüs ücretini bile verecek durumda değiliz. Gerisi hallolur ama sadece bu konuda utanarak yardım istiyorum. Sevgiler gönderiyorum.

ÇOCUKLARIM İÇİN BEZ MAMA KIYAFET
Merhabalar  iyi günler diliyorum ilk öncelikle yaptığınız bu proje için kutluyorum sizi Allah razı olsun sizden. 22 yaşındayım evliyim, 3 çocuk annesiyim. 5 yaşında kızım, 3 buçuk yaşında erkek 1 yaş erkek çocuklarım var ve eşim işsiz. Bez, mama, kıyafet, oyuncak ve gıda yardımı istiyorum. Şimdiden Allah razı olsun.

BURS TALEPLERİ

BURS İSTİYORUM-LİSELİ
Lise son sınıfa gidiyorum, üniversiteye hazırlanıyorum. Ablam üniversiteye gidiyor. Babamın düzenli işi yok, evi annem geçindiriyor. Anneme daha fazla yük olmamak için okul ihtiyaçlarımı ve harçlığımı karşılayabilmek adına yardım sever okurlarınızdan cüzi miktar burs istiyorum.

KURSA GİDEBİLMEK İÇİN YARDIM
Merhaba buradan ikinci kez yardım istiyorum. 2015 işletme mezunuyum. Kpss ve banka sınavlarında şansımı denemek zorundayım. Uzun zamandır part time ve geçici iş aradım bulamadım. Kpss kursuna gidemiyorum. Kütüphaneye gidip hazırlanmak için de ayda 200 TL masrafım oluyor. Bu yıl sonuna kadar yardıma ihtiyacım var. Bu konuda yardımınız eğitimime ciddi bir destek olacak.

YURT ÜCRETİM İÇİN YARDIM
Biz 10 kardeşiz, 3 kardeş üniversite okuyoruz, diğer 7 kardeşim ilkokul öğrencisi. Ben de Çankırı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. Babam çiftçi, bir çiftçi geliri ile 10 çocuğa bakmakta özellikle okutmakta çok zorlanıyor. Desteğinize çok ihtiyacım var. Her ay yurt ücretim için burs istiyorum. Başarı durumumda çok iyi. Ben okulda yüksek onur öğrencisiyim. Bu dönem okul birincisi oldum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

KİTAP MASRAFLARIM İÇİN DESTEK
Merhaba sevgili ablacım ben şu anda sınava hazırlanıyorum. Sınava hazırlandığım için bir işe girip çalışamıyorum. Hazırlık kitapları, dershane masraflarını ödeyemiyorum. Ailemin benim dışında okuttuğu üç kardeşim daha olduğu için onlardan da isteyemiyorum. Çok fazla bir şey istemiyorum sadece kitap masraflarıma destek olunsun yeter. Şimdiden çok teşekkür ederim.

BURS İSTİYORUM-ZİRAAT FAKÜLTESİ
Ben ziraat fakültesi ikinci sınıf öğrencisiyim. Babam 3 çocuk bakmaya çalışıyor ve okutmak istiyor hepimiz ve her birimize iyi bir gelecek sağlamak için gece gündüz çalışıyor. Serbest meslekle uğraştığı için sadece yazları iş oluyor. Bende ailemden farklı bir şehirde okuyorum, çok zorlanıyorum bunu ne kadar hissettirmemeye çalışsam da hissediyorlar. Aileme çok yük olmamak için sizlerden burs talep ediyorum.

BURS İSTİYORUM-ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ
Merhaba Adnan Menderes Üniversitesi ziraat fakültesi tarla bitkileri bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Annem ve babam işten çıkarıldı, 3 kardeşiz üçümüz de okuyoruz. Ailem bize para yetiştirmekte zorlanıyor. Kışın çiftçilik de yapamadığımız için zor durumdayım. Sizlerden burs yardım bekliyorum.

BURS İSTİYORUM-SAĞLIK MESLEK LİSELİ
Merhaba ben bir sağlık meslek lisesi öğrencisiyim, ablam üniversite öğrencisi olduğundan pek çok masraf çıkıyor. Evimiz kira, babam memur annem ev hanımı. Ablam turner sendromlu. Ben dereceleri olan bir sporcuyum. Yaptığım spor dalında yükselmek için sınavlara girmek istiyorum ama onun için maddi gücümüz yok. Bana okulumda ve spor hayatımda yardımcı olmanızı istiyorum.

BURS İSTİYORUM- HEMŞİRE
Erzincan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik 2.sınıf öğrencisiyim. Erzincan kız öğrenci yurdunda kalıyorum. Ailemden maddi destek alamıyorum. Burs yardımı bekliyorum.

BURS İSTİYORUM-EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Ayşe abla ben edebiyat fakültesi ikinci sınıf öğrencisiyim okulumu birincilikle kazandım ama maddi durumlardan dolayı zorlanmaktayım. Kalp
rahatsızlığım da olduğundan dolayı gerçekten çok zorlanıyorum, yardımlarınızı talep ediyorum.

BURS İSTİYORUM-RUS DİLİ VE EDEBİYATI
Erzurum’da Rus dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık üstü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hiç yıl veya dönem uzatmadım. Seneye son sınıf oluyorum. Devletin KYK yurtlarında kalıyorum, aylık 255 tl ücret ödüyorum. Devlet bursu (400 tl) alıyorum, aldığım paradan 255 tl yurda yatırıyorum, geri kalanı ise okuldan yurda olan yol param. Hafta sonları bir kafede 25 tl ye çalışıyorum fakat derslerim ağır olduğu için her hafta çalışamıyorum, dersler Rusça işlendiği için ekstra çalışma gerektiriyor. Ailem İstanbul’da yaşıyor. 6 kardeşiz. Erzurum aşırı derecede soğuk ve doğru düzgün giysi bile alamıyorum. Zor durumdayım, kaç yere, kaç defa başvurdum kimseden ses seda çıkmıyor maalesef. Yardımseverlerin yardımlarını bekliyorum, teşekkür ederim.

BURS İSTİYORUM-BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ
Merhaba Ayşe Abla, ben uzun bir süre önce sizden yardım istemiştim ama geri dönüş olmadı. Ümidi kesmiştim fakat tekrar yazmak zorunda kaldım, ilk dönemi zar zor atlattım ama bayağı can sıkıcı oldu abla. Kız kardeşim ile aynı üniversitede okuyoruz. Ben 3. Sınıf Bilgisayar mühendisliği okuyorum kız kardeşim de 2. Sınıf Edebiyat bölümünde okuyor. Babamın ikimize birden yetişmesi zor oluyor. En azından birimize bir miktar burs verebilecek biri olsa çok makbule geçer. Çok teşekkür ederim abla şimdiden.

Yazının devamı...

Yetiş Ayşe

23 Ocak 2017

HAYVANLAR İÇİN…

Sevgili dostlar Gamze ve Felix Bildiriyor… 

Gamze benim kuzenim, benim canım. Kendisi bir hayvan eğitmeni. Felix ise dünya tatlısı köpeği. Gamze yardıma muhtaç olan hayvanlar için çabalıyor. 

Bu haftaki bölümde size Gamze’nin bildirdiği bir yardım ihtiyacını paylaşmak istiyoruz.

YUVA ARIYOR!

Geçen hafta ezilmek üzere kurtardığım bu ufaklık Çekmeköy Şanslı Pati Veteriner Kliniği'nde sağlık kontrollerinden geçti ve kendisini toparladı. Artık ailesine gitmeye hazır. 2 aylık ve dişi. Onu sokağa geri bırakamam lütfen yuva bulmasına yardımcı olalım.

İrtibat için aaral@hurriyet.com.tr ve  aralgamze@yahoo.com adreslerine ulaşabilirsiniz.

DİĞER YARDIM TALEPLERİ

KÖMÜR YARDIMI
Merhaba Ayşe Hanım ben 42 yaşındayım, 12 yaşındaki oğlumla yaşıyorum. Sizden kömür ve oğluma bana giyecek yardımı istiyorum. Kullanılmış kıyafet de olabilir, daha çok oğlum için kıyafet ve bot istiyorum. Yardımcı olursanız memnun olurum sevgiler.

YARDIMINIZA İHTİYACIM VAR
8 aylık bir bebeğim var. Eşim bizi doğum yaptıktan sonra terk etti. Maddi durumumuz çok kötü. Gelir yok, gider çok. Evlat sahibi olan bilir ne kadar çok gider olduğunu. Bebeğimin ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Yaklaşık bir aydır bebeğimde alerjik bronşiolit çıktı. Sürekli hastalanıyor. Nebulozatorle 6 saatte bir hava alması gerekiyor, odasının buhar makinesiyle nemlendirilmesi gerekiyor. Fakat biz ne buhar makinesi alabildik ne de nebulizator. Lütfen yardımcı olun, bugün bana yarın sana.

EVİMİZE GİREBİLECEK 10 TL BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Ayşe abla geçen haftalarda talebim yayınlandı ama yardım gelmedi çok çaresiz durumdayız yine yazıyorum. Aylardır annem işsiz. Ne evimize tüp ne de kardeşlerime bir sakız bile alamıyoruz. Kiramızı ödeyemezsek evden atacaklar bizi. Herkes için küçük olabilir ama evimize girebilecek 10 TL bile bizim için çok önemli. Yardım edebilirseniz çok mutlu oluruz.

İHTİYACI OLAN KİŞİLERE DÜŞÜK MALİYETTE WEBTASARIMI
Ayşe Abla merhaba, Konya'da yaşıyorum. Evli ve 1 erkek 1 kız çocuğu babasıyım. Oğlum 9 yaşında kızım ise 1.5 aylık. Bir kaç ay önce bir iş yeri açtım. İşyerimde webtasarım ve grafik tasarım yaparak evime ekmek götürmek istiyorum. Ailemin maddi durumu iyi olmadığından küçük bir ofis tutarak işe başlamak istedim. Malum kış nedeni ile hiç iş alamadım ve 2 aydır sinek avlıyorum. Ben sizden herhangi bir yardım istemiyorum ablacığım. Sadece şu aralar maddi sıkıntılarımın artmasından dolayı eğer köşenizde yayınlarsanız ihtiyacı olan kişilere düşük maliyette webtasarımı yapmak isterim. Yani alın terim ile bir şeyler kazanarak eve günlük rızkımı götürmek istiyorum. Köşenizde yayınlarda ihtiyacı olan birilerine ulaşabilirsem çok sevinirim. İyi günler dilerim ablacığım.

FORMASYON ALABİLMEM İÇİN YARDIM İSTİYORUM
Merhaba Ayşe abla benim yetim maaşım kesildi yardımınıza ihtiyacım var çok sıkıntı yaşıyoruz annem yaşlı ve tek başına kardeşlerime de bana da yetişmekte zorlanıyor. Sizin yapacağınız yardıma çok ihtiyacımız var.

EĞİTİMİM VE KPSS İÇİN  YARDIM
Erzincan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik 2.sınıf öğrencisiyim. Erzincan kız öğrenci yurdunda kalıyorum. Ailemden maddi destek alamıyorum. Seneye KPSS sınavım var, ihtiyaçlarımı karşılayamıyorum. Ailemden  para da isteyemiyorum. Kitap alıp  hazırlanmak istiyorum. Yardımı  bekliyorum.

KULLANILMIŞ GİYSİ VERMEK İSTİYORUM
Merhaba, elimde kullanılmış giysiler var. Faydalanabilecek birleri var mıdır acaba? İçlerinde mevsimlik 2 mont (S beden, kız) ve t-shirt bulunmakta. Eğer ulaştırılacak bir yer varsa yanıtınız beni memnun eder.

BURS TALEPLERİ

BURS İSTİYORUM- İNGİLİZCE VE ÇEVİRMENLİK
Bülent Ecevit Üniversitesi uygulamalı İngilizce ve çevirmenlik okuyorum, hazırlıktayım henüz. Biz 4 kardeşiz, ablam da farklı bir şehirde üniversite okuyor. En küçük kardeşim 5 yaşında. Babam asgari ücretli çalışan, annem ev hanımı. Ben yurtta kalıyorum ve okul için her gün otobüs kullanıyorum. Yurtta çamaşırımız ücretli yıkanıyor, bunları karşılamakta zorlanıyorum. Aylık cüzi miktar burs istiyorum bu tür ihtiyaçlarımı karşılamak için şimdiden çok teşekkür ederim.

BURS İSTİYORUM-ZİRAAT FAKÜLTESİ
Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Sınıf  öğrencisiyim, bölüm 2.siyim. Ailemin durumu iyi olmadığından dolayı bazı hocalarım sayesinde okulda işe  başladım. Aldığım maaş 300 TL. Ulaşım ücretleri çok pahalı ben bu para ile hem yurt paramı hem yemek paramı hem de ulaşım üretimi karşılamaya çalışıyorum. Babam ve annem işsiz 3 çocuk okutmaya çalışıyorlar. Bana para gönderemiyorlar. Sizlerden yardım bekliyorum.

BURS İSTİYORUM-RUS DİLİ VE EDEBİYATI
Erzurum’da Rus dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık üstü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hiç yıl veya dönem uzatmadım. Seneye son sınıf oluyorum. Devletin KYK yurtlarında kalıyorum, aylık 255 tl ücret ödüyorum. Devlet bursu (400 tl) alıyorum, aldığım paradan 255 tl yurda yatırıyorum, geri kalanı ise okuldan yurda olan yol param. Hafta sonları bir kafede 25 tl ye çalışıyorum fakat derslerim ağır olduğu için her hafta çalışamıyorum, dersler Rusça işlendiği için ekstra çalışma gerektiriyor. Ailem İstanbul’da yaşıyor. 6 kardeşiz. Erzurum aşırı derecede soğuk ve doğru düzgün giysi bile alamıyorum. Zor durumdayım, kaç yere, kaç defa başvurdum kimseden ses seda çıkmıyor maalesef. Yardımseverlerin yardımlarını bekliyorum, teşekkür ederim.

BURS İSTİYORUM-ULUSLARARASI İLİŞKİLER
Çankırı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 2. Sınıf öğrencisiyim. 10 kardeşten üçümüz üniversitede okuyoruz. Babam hayvancılıkla geçindirmeye çalışıyor. Bu dönem okul birincisi oldum. Her dönem dereceye girerek ikinci öğretimden feragat ediyorum. Sizden başarıma destek olmanızı istiyorum. Yurt ücretim için burs istiyorum.

BURS İSTİYORUM-HARİTA VE KADASTRO
Selçuk Üniversitesi Harita ve Kadastro Bölümü 2. Sınıf öğrencisiyim. Yurdun parasını yatıramadığım için yurttan atıldım. Kış zamanında dışarıda kalmamak için bir arkadaş bulup eve çıktım ama çok zorlanıyorum, çok zor şartlarda okumaya çalışıyorum. Okuluma devam edebilmem için bana yardım etmenizi istiyorum.

BURS İSTİYORUM-HUKUK FAKÜLTESİ
Merhaba, ben İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesinde öğrenim görmekteyim. Ailem Diyarbakır’da oturuyor, maddi durumumuz olmadığı için liseyi Mersin’de amcamın yanında, amcamların desteğiyle okudum.. Hukuka olan tutkum için bu güne kadar çok mücadele verdim, ilk sınava girişimde öğretmenlik kazandım bir sene okuyup yarıda bıraktım. Tekrar iki sene üst üste sınava hazırlanarak, nihayetinde hayallerimin bölümü ve üniversitesini kazandım. Bu günlere gelmek için gerek maddi olsun gerek manevi olsun çok zorluklar yaşadım, ama bundan sonra içim rahat bir nevi, çünkü biliyorum ki siz ve sizin gibi değerli insanlar, değerli kurumlar yanımda artık, destekleriniz benimle. Öğretmenliği bıraktığımdan beri devam etmekte olan kyk bursum da bu sene itibariyle son buldu. İstanbul gibi bir şehirde okumak çok zor hepimizin bildiği gibi, maddi durumum ihtiyaçlarımı karşılamaya yetmiyor, bu eğitimimi tamamlamam için yarıda bırakmamam için sizin maddi desteklerinize ihtiyacım var. Bu konuda gereken duyarlılığı göstermenizi, saygılarımla arz ediyorum.

BURS İSTİYORUM-EBELİK BÖLÜMÜ
İstanbul üniversitesi Ebelik bölümü 2.sınıf öğrencisiyim. 2 kardeşim, babaannem, annem ve babam ile yaşıyoruz. 10 yaşındaki kız kardeşim okuyor diğeri 4 yaşında. Gelirimiz babamın askeri ücretle aldığı maaşı olduğu için biraz sıkıntı oluyor. Aylık 100 TL yol  parası veriyorum. Haftanın 5 günü okul ve staj oluyor. Her hoca ayrı kitap istiyor ve haftalık 5-10 TL ders notuna veriyorum.  Ailemin bana maddi desteği olmadığı için okumakta çok zorlanıyorum. Sizden burs istiyorum.

BURS İSTİYORUM-PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK
Dokuz Eylül Üniversitesi psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) ikinci sınıf öğrencisiyim. Küçüklüğümden beri hep eğitimci olmak isterdim. Öğrencileri eğitmek,  onları hayata hazırlamak ve yaşam mücadelesi vermelerinde onlara küçük de olsa bir katkıda bulunmak isterdim. Öte yandan aileme verilmiş bir sözüm vardı;  PDR okumak. Ve nihayetinde bugün,  hayallerimin bölümü ve üniversitesindeyim. Şu an bir yandan bunun verdiği eşsiz mutluluğu yaşarken bir yandan da geçim sıkıntısı ile savaşıyorum maalesef. Hepimizin bildiği gibi İzmir gibi bir şehirde öğrenci olarak geçinmek çok zor. Yaptığım burs başvuruları da hepsi olumsuz sonuçlandı. Kime muhtaç eli uzattıysam geri çevirdiler, çaldığım tüm yardım kapıları yüzüme kapandı. Son çare olarak sizlere yazıyorum,  son umudum sizlersiniz. Ben bu bölümü kolay kazanmadım ve kolay kaybetmek de istemiyorum. Bu eğitimi tamamlamam için yarıda bırakmamam için siz değerli, yardımsever insanların desteğine ihtiyacım var. Bu yapacağınız yardımlardan ötürü sizlere minnettar olacağım ve bu yardımları hayatımın sonuna kadar kendime borç olarak bileceğim. Bu konuda gereken duyarlılığı göstermenizi saygılarımla arz ederim.

BURS İSTİYORUM-LİSELİ
Merhaba Ayşe abla ben sosyal bilimler lisesinde okuyorum derslerimde de çok başarılıyım. Ailemden uzakta okuduğum için maddi konuda çok sıkıntı çıkıyorum, cebimde param olmuyor utanıyorum arkadaşlarımdan. Kardeşlerim de okuduğu için ailem sıkıntı içinde ne olursunuz bana bir miktar yardımda bulunabilir misiniz cebimde benim de param bulunsun bende canım istediği zaman kantinden bir şeyler yiyebileyim istiyorum.

OKULLARA YARDIM TALEPLERİ

BÜYÜKKÖY İLKOKULU -ORTAOKULU ÇAYELİ/RİZE
Biz Rize Çayeli Büyükköy İlk/Orta Okuluyuz. Biz taşımalı eğitim veren bir okul olduğumuz için ilkokul ve ortaokul birlikte. Okul kütüphanemiz çocukların ilgi ve ihtiyaçlarına maalesef yeterli gelmiyor özellikle ortaokul öğrencilerimiz okumaya karşı oldukça istekli bunu kaybetmek istemiyoruz. Öğretmenlerinin neredeyse tüm kitaplarını okudular. Biz onlara kaliteli bir kütüphane sunmak istiyoruz. Kütüphane şu haliyle sadece bir kitap arşivini andırıyor. Biz çocuklar kitaba doysun, kitaplar üzerine hikayeler üzerine tartışsınlar, arkadaşı bir kitabın ortalarındayken "ben okudum ne olacak sonunda söyleyeyim mi" gibi şakalaşmalar olsun istiyoruz; her şeyden öte keyifli ve kaliteli vakit geçirsinler istiyoruz. Ayrıca okulumuzda bir bilgisayar odası oluşturmak istiyoruz bunun için 10-15 kadar bilgisayar ihtiyacımız bulunmaktadır. İhtiyaçlarımıza gelince özellikle ortaokul ağırlıklı olmak üzere her yaşa uygun (5-15 yaş) keyifle okunabilecek kitaplar... Gönderme imkânları olacaksa bu kitapları hoş gösterecek raflar... Yardımlarınızı bekliyoruz. Çok teşekkür ederiz.
İHTİYAÇLARIMIZ
*İlk okuma-yazma setleri
*İlkokul ve ortaokul düzeyinde (5-15 yaş)okuma -hikaye kitapları
*Teog denemeleri
 (Not:Gönderim yaparken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan yayınların gönderilmemesini rica ediyoruz.Yasaklı yayınlar internetten bir arama motorunda arama yaptırarak öğrenilebilir.)
*Kırtasiye malzemeleri
*Okul çantaları
*Anasınıfımız için eğitici oyuncaklar,tahta oyuncaklar,kartlı oyunlar
*Montessori yaklaşımına uygun oyuncaklar
*Zeka oyunları
*Kütüphanemiz için kitap rafları
*Bilgisayar odamız için bilgisayarlar
Okul Sabit Telefon Numarası :0464 545 34 10
Okul Açık Adresi :Büyükköy İlkokulu -Ortaokulu Büyükköy Merkez Mahallesi Çayeli /Rize
Okul Web Adresi:
*Büyükköy İlkokulu :http://buyukkoyilkokulu.meb.k12.tr/tema/index.php
*Büyükköy Ortaokulu :http://buyukkoyortaokulu.meb.k12.tr/tema/index.php

HÜSEYİN AVNİ ATEŞOĞLU ORTAOKULU BUCA /İZMİR
Okulumuz İzmir İli Buca ilçesi İnönü mahallesinde bulunmaktadır. 1.100 öğrencimiz bulunmaktadır. Velilerimizin birçoğu işsiz ya da geçici işlerde çalışmaktadır. Genellikle dağınık bir aile yapısı olmakla birlikte anne babanın ayrı olduğu çocuk sayısı da oldukça fazladır. Bu yüzden aileler çocukların temel  ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanmakta bazı aileler de çocuğunu okula göndermemekte ısrarcı olmaktadır. Yaptığımız ikna çalışmaları sayesinde birçok öğrenciyi okula kazandırmış olsak da tüm ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaktayız. Bu yüzden yardımseverlerden bu çocukları kazanmak adına destek bekliyoruz.
İHTİYAÇLARIMIZ
*Ortaokul seviyesinde okuma kitapları (hikaye, roman, masal, araştırma v.s)
*Teog hazırlık kaynakları
 (Not:Gönderim yaparken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan yayınların gönderilmemesini rica ediyoruz.Yasaklı yayınlar internetten bir arama motorunda arama yaptırarak öğrenilebilir.)
*Kırtasiye malzemeleri
*10-14 yaş grubuna uygun Eğitsel araçlar (satranç takımı,eğitsel oyunlar)
*Harita takımları,yerküre
*Matematik Seti
*Fen Bilgisi Seti
*Bilgisayar
Okul Sabit Telefon Numarası :0232 276 29 36 -0544 329 99 71 / 71766@meb.k12.tr
Okul Açık Adresi :Hüseyin Avni Ateşoğlu Ortaokulu İnönü Mahallesi 677 /13 Sokak No :3 Buca /İzmir
Okul Web Adresi :http://bucahatesoglu.meb.k12.tr/

Yazının devamı...

Tüm samimiyetimle diyorum ki inanç...

20 Ocak 2017

İnançlıyım da çok halbuki.
Ardı ardına o kadar şey yaşamış ve de yaşamaktaydım ki isyan ediyor, “Allah’ım niye ben, niye bana?” diye devam ediyordum.
Kaybolmuştum adeta...
İçim başka söylüyordu, dışım başka...
Annem hep bana diyordu ki “Ayşe saçmalama, Allah’ına güven ve dua et, o zaman Allah sana her şeyin hayırlısını verecektir...”
Gece dualarım akıyordu, her dakika şükrediyordum.
Ve sonra bir gün kız kardeşim Ayça “Gidiyoruz bir yere” dedi...
“Nereye?”
“Sen bana bırak” dedi.
Bir yere girdik, neresi olduğu ve kim olduğunu yazmayacağım.
O bende saklı kalsın.
Orada kızlı erkekli, başımız açık, kimimiz full makyajlı oturduk tasavvufu öğrenmek için.
Böylelikle ilk adımımı atmış oldum.
Tasavvuf çok özel bir şey ama bakış açısı çok farklı.
Hem inanç var işin içinde hem de sevgi, çokça sevgi.
İçim açıldı o an, yüreğim açıldı bir an.
Nedenleri, niçinleri bırakmaya başladım.
“O olmuş da bu olmuş da, bunların ne anlamı var ki” demeye başladım.
Herkesi affediyorum yavaş yavaş, bana kötülük yapanları, yapmadıkları halde benim kötü gözle gördüklerimi...
Kendimi de affediyorum, hatta fazla fazla seviyorum artık.
Neler geçirmişim, ne hastalıklar, ne evlilik, ne ölüm...
Başa sardım her şeyi.
Ben baştan yaşıyorum her şeyi artık.
Dünde yaşamayın asla, sonrada da yaşamayın.
Anı yaşayın.
Dün geçmiş gitmiş, değiştiremeyiz. Yarının da ne getireceğini bilemeyiz.
Ama anı yaşarsak, yani bugünün kıymetini bilirsek ve anın hakkını verirsek, yarınlar da güzel gelir.
Sonra bir de şunu düşündüm,
“Allah bana bunları verdiyse vardır bir bildiği..”
Başımıza gelen her şey bir sınav.
Bu yaşadıklarımızdan hayat derslerimizi iyi öğrenmemiz lazım.
Hayatın med-cezirleri ve acı-tatlı sürprizleri karşısında, gönül dengesini korumak lazım.
Şikayet ve sızlanmayı unutarak daima şükretmek gerek.
Şu günlerde toplum olarak en büyük ihtiyacımız olan şey sevgi.
Sevgi olunca her şeyin gerisi geliyor...
Sevgi ve sevmek çok önemli.
Zor günlerden geçiyoruz, birlik içinde olmalıyız.
Sevelim birbirimizi. İçimize sevgi koyalım.
Kötülükten, olumsuz düşünceden kimseye fayda gelmez.
“Küle döndüysen, yeniden güle dönmeyi bekle. Ve geçmişte kaç kere küle dönüştüğünü değil, kaç kere yeniden küllerin arasından doğrulup yeni bir gül olduğunu hatırla...”
Mevlana...

Yazının devamı...

Yetiş Ayşe

16 Ocak 2017

Tüm taleplerinizi aaral@hurriyet.com.tr adresine bekliyoruz.

HAYVANLAR İÇİN…

Sevgili dostlar Gamze ve Felix Bildiriyor…

Gamze benim kuzenim, benim canım. Kendisi bir hayvan eğitmeni. Felix ise dünya tatlısı köpeği. Gamze yardıma muhtaç olan hayvanlar için çabalıyor.

Geçen hafta başlattığımız bu bölümde size Gamze’nin bildirdiği bir yardım ihtiyacını paylaşmak istiyoruz.

Bu tatlının adı Karlar Prensi Hamlet. Yuva arıyor.İrtibat için aaral@hurriyet.com.tr ve  aralgamze@yahoo.com adreslerine ulaşabilirsiniz. 

DİĞER YARDIM TALEPLERİ

ANNEMİN DOĞUM GÜNÜ İÇİN

Ayşe abla merhabalar, annemin haftaya doğum günü. Şimdiye kadar hiç kimseden hediye almadı, biz de maddi imkânsızlıklardan alamadık. Uzun bir süredir yeni hiçbir şeyi olmadı, kendisi için hiçbir şey yapamadı. Bir defa olsun onun için bir şeyler yapıp mutlu etmek istiyorum. Yarın bizi ne bekliyor bilmiyoruz, belki ilk defa elinden tutup sinemaya gidelim istiyorum. Yardım edebilirseniz bizim için çok büyük bir mutluluk olur.

GARDIROBU KIRIP YAKTIM, ODUN KÖMÜR İSTİYORUM

Merhaba yardım sever insanlar ben Kayseri’de yaşıyorum. Bir çocuk annesiyim. Bodrum katta yaşıyorum, yerler beton. Soba kurdum ama odun kömür alamadım. 4 yaşındaki oğlumla çok üşüyoruz. Oğlumun gardırobu vardı onu kırıp yaktım. Odunla kömür istiyorum Allah rızası için yardım edin. 

YAKACAK VE GIDA YARDIMI İSTİYORUM

Sizi rahatsız ermek istemezdim ama Allah da biliyor başka çaremiz kalmadı. Bu sene yardım kömürü dağıtmadılar abla vakıftan, kış burada çok ağır geçiyor, eş dosttan birer torba aldık ama nereye kadar verirler ki? Özelikle akşamları çok soğuk geçiyor, eşim bazen çarşıdan karton falan getiriyor onu yakıyoruz ama ısınmıyor ev, çocuklarım hep hasta düşüyor. Lütfen ablam bize yardımcı olun yakacak ve gıda yardımı istiyorum ablam.

KIŞLIK KIYAFETE VE GIDA YARDIMINA İHTİYACIMIZ VAR

Aslı abla ve Ayşe abla bizlerin gıda yardımına ve kışlık kıyafete ihtiyacımız var. 2 yaşında bir kızım var ve ikinciye hamileyim. Ben S beden giyiyorum, eşim de L beden giyiyor. Bizlere lütfen yardım edin melek ablalar, bizi bu soğuk günlerde yardımlarınız ile ısıtın ne olursunuz.

BURS İSTEYENLER

BURS İSTİYORUM-BİYOSİSTEM MÜHENDİSLİĞİ

Biyosistem Mühendisliği Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Üç çocuklu ailenin ortancasıyım. Ailemizi babam otobüs şoförlüğü yaparak geçindiriyor. Ancak kış aylarında iş olmadığı için çalışamıyor. Yurt kirası, yemek ve ulaşım ücretimi yarı zamanlı işlerde çalışarak karşılamaya çalışıyorum. Bununla beraber teknik derslerimizde ekstra malzemeler gerekiyor bunların hepsini ne yazık ki karşılayamıyorum. Diğer kardeşlerim de okuduğu için ailem çoğunu karşılayamıyor. Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

BURS İSTİYORUM-ZİRAAT FAKÜLTESİ

Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Sınıf  öğrencisiyim, bölüm 2.siyim. Ailemin durumu iyi olmadığından dolayı bazı hocalarım sayesinde okulda işe  başladım. Aldığım maaş 300 TL. Ulaşım ücretleri çok pahalı ben bu para ile hem yurt paramı hem yemek paramı hem de ulaşım üretimi karşılamaya çalışıyorum. Babam ve annem işsiz 3 çocuk okutmaya çalışıyorlar. Bana para gönderemiyorlar. Sizlerden yardım bekliyorum.

BURS İSTİYORUM-LİSELİ

Merhaba Ayşe abla ben sosyal bilimler lisesinde okuyorum derslerimde de çok başarılıyım. Ailemden uzakta okuduğum için maddi konuda çok sıkıntı çıkıyorum, cebimde param olmuyor utanıyorum arkadaşlarımdan. Kardeşlerim de okuduğu için ailem sıkıntı içinde ne olursunuz bana bir miktar yardımda bulunabilir misiniz cebimde benim de param bulunsun bende canım istediği zaman kantinden bir şeyler yiyebileyim istiyorum.

FORMASYON ALABİLMEM İÇİN YARDIM İSTİYORUM

Merhaba Ayşe abla benim yetim maaşım kesildi yardımınıza ihtiyacım var çok sıkıntı yaşıyoruz annem yaşlı ve tek başına kardeşlerime de bana da yetişmekte zorlanıyor. Sizin yapacağınız yardıma çok ihtiyacımız var 

BURS İSTİYORUM-ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ

Karabük üniversitesi  elektrik-elektronik mühendisliğini 3.sınıfı okumaktayım. Aynı zamanda Karabük üniversitesinde tıp mühendisliğine de çap (çift anadal programı ) yapıyorum. Okulda çok maddi sıkıntılar çekiyorum ve okumakta zorlanıyorum. Ev kirasını ve okul masraflarını karşılayamıyorum. Ailemin bana yardım edecek durumu yok. Böyle devam etmesi halinde okulu bırakabilirim. Son çare olarak size yazdım. Lütfen bana yardımcı olun. Çok ihtiyacım var.

BURS İSTİYORUM-KİMYA BÖLÜMÜ

İstanbul Üniversitesi kimya bölümü 1. Sınıf öğrencisiyim. Her öğrenci gibi benim de masraflarım oluyor. Bazen babamın verdiği harçlık yetmiyor. Okulumun evime uzak oluşundan dolayı ve ders saatleri yüzünden part time bir işte çalışamıyorum, bunun için burs istiyorum. Umarım yardımcı olursunuz. Şimdiden teşekkürler.

BURS İSTİYORUM-RUS DİLİ VE EDEBİYATI

Erzurum’da Rus dili ve Edebiyatı bölümü hazırlık üstü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hiç yıl veya dönem uzatmadım. Seneye son sınıf oluyorum. Devletin KYK yurtlarında kalıyorum, aylık 255 tl ücret ödüyorum. Devlet bursu (400 tl) alıyorum, aldığım paradan 255 tl yurda yatırıyorum, geri kalanı ise okuldan yurda olan yol param. Hafta sonları bir kafede 25 tl ye çalışıyorum fakat derslerim ağır olduğu için her hafta çalışamıyorum, dersler Rusça işlendiği için ekstra çalışma gerektiriyor. Ailem İstanbul’da yaşıyor. 6 kardeşiz. Erzurum aşırı derecede soğuk ve doğru düzgün giysi bile alamıyorum. Zor durumdayım, kaç yere, kaç defa başvurdum kimseden ses seda çıkmıyor maalesef. Yardımseverlerin yardımlarını bekliyorum, teşekkür ederim.

BURS İSTİYORUM-ULUSLARARASI İLİŞKİLER

Ben Karatekin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 2. sınıf okuyorum. İki kardeşiz ailemin en büyüğü benim, kardeşim %95 engelli annem ve babam yaşlı bir şey yapamıyorlar ellerinden bir şey gelmiyor. Ben okulda dereceye girdim üniversitede ilk ondayım . Ama sürekli derslerimi yarıda bırakıp Ankara'ya gidiyorum kardeşim için. Yurtta kalıyorum geçimimizi sağlayamıyoruz benim okul başarım düşmesini istemiyorum bana elinizi uzatın yurt aylığım da bana destek olun benim başarımda etkin olup benim engelli kardeşimin hayatını değiştirmeme yardım edin.

BURS İSTİYORUM-SAĞLIK MESLEK LİSESİ

14 yaşında bir lise öğrencisiyim, sağlık meslek  lisesine  gidiyorum. Ablam üniversite öğrencisi olduğundan pek çok  masrafı  oluyor. Evimiz kira, babam memur annem ev hanımı. Ablam turner sendrom ayrıca kalp hastası anevrizması var. Okula servisle gidiyorum ama sadece sabahları biniyorum, öğlen akşam binemiyorum. Öğrenci  olunca hele de evde 2 okuyan varsa olmuyor, babam yetişemiyor. Kendimce yazdım eksiği var fazlası yok şimdiden teşekkür ederim yardımınız olsa da olmasa da…

OKULLARA YARDIM TALEPLERİ

YENİAYDIN İLKOKULU -ORTAOKULU YENİAYDIN KÖYÜ PERVARİ/SİİRT

Siirt`in Pervari ilçesinin Yeniaydın Ortaokulunda Türkçe öğretmeniyim. Okulumuzu İlk ve ortaokul sabahçı ve öğlenci olmak üzere dönüşümlü kullanıyoruz. Ortaokul öğrenci sayımız 105 kişidir. Sobalı bir okulda eğitim vermekteyiz. Okulda kütüphanemiz var ancak kitaplarımız yok. Sadece bir iki dolap konulmuş kütüphanede okuma kitabı yok denilecek kadar az.  Kitap okuma saatlerinde yönlendireceğim kitaplar olmadığı için çocuklarda okuma alışkanlığının maalesef temelini atamıyorum. Sizden ilkokul ve  ortaokul seviyesine  uygun okuma kitapları istiyoruz. Öğrenciler için okuma kitapları gönderebilecek olanlar olursa çok seviniriz

İHTİYAÇLARIMIZ 

*İlkokul ve ortaokul seviyesinde okuma kitapları

*İlk-Okuma yazma setleri

*Teog hazırlık kaynakları 

 (Not:Gönderim yaparken Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yasaklanan yayınların gönderilmemesini rica ediyoruz.Yasaklı yayınlar internetten bir arama motorunda arama yaptırarak öğrenilebilir.)

*Kırtasiye malzemeleri

*Harita Takımları,yer küre

*Matematik Seti

*Fen Bilgisi Seti

*Anasınıfımız için eğitici oyuncaklar

*Projeksiyon 

*Bilgisayar

Okul Sabit Telefon Numarası :0484 367 30 03

Okul Açık Adresi :Yeniaydın İlkokulu-Ortaokulu Yeniaydın Köyü Pervari/ Siirt

Okul Web Adresi :

*Yeniaydın İlkokulu :http://yeniaydinilkokulu.meb.k12.tr/tema/index.php

*Yeniaydın Ortaokulu :http://yeniaydinortaokulu.meb.k12.tr/tema/index.php

Yazının devamı...