Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Tıp fakültelerine 12 bin 500 kontenjan

  AA
  06.01.2016 - 14:40 | Son Güncelleme: 06.01.2016 - 14:45

  YÖK, bu yıldan itibaren tıp fakültelerinin kontenjanını 12 bin 500'ü geçmeyecek şekilde planladı.

  Sağlık Bakanı Müezzinoğlu: Tıp fakültelerinin kontenjanları dondurulacakSağlık Bakanı Müezzinoğlu: Tıp fakültelerinin kontenjanları dondurulacak

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yetkililerinden alınan bilgiye göre, kurul, tıp fakültelerinin kontenjanıyla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın taleplerini ve Türkiye'nin istihdam imkanlarını da dikkate alarak yeni bir planlamaya gitti.

  Buna göre, Sağlık Bakanlığı’nın gelecek yıllarla ilgili planlamalarını göz önünde bulunduran YÖK, tıp fakültelerinin kontenjanlarını bu yıldan itibaren artırmama kararı aldı.

  YÖK yetkililerince şu değerlendirmelerde bulunuldu:
  "Tıp kontenjanlarını Sağlık Bakanlığı’nın talebi ve görüşlerini de dikkate alarak yeniden belirledik. Devlet ve vakıf üniversitelerinin tıp fakültelerinin toplam kontenjanı 12 bin 500'ü geçmeyecek şekilde planlanacak. Bu kontenjanın, Sağlık Bakanlığının planlamaları da dikkate alınarak 1-2 yıl içinde 12 bin 500'ü geçmeyecek şekilde düzenlenmesi planlanıyor. Devlet üniversitelerinin tıp fakültelerinin sayısında artış olsa bile bu kontenjan korunacak. Yeni tıp fakültesi açılsa bile bu kontenjan yeni fakültelere bölünerek dağıtılacak. Vakıf üniversitelerinde de kontenjan aynı şekilde belirlenecek."

  2015 yılında tıp fakültelerinin toplam kontenjanı 12 bin 259 olarak belirlenmişti.

   

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı