Eğitim Haberleri

  Sosyal etkinlik karnesi geliyor

  Gamze KOLCU / ANKARA
  01.12.2017 - 00:01 | Son Güncelleme:

  MEB, öğrencilerin bilimsel, kültürel, sanatsal, sportif etkinlikleriyle toplum hizmeti çalışmalarına katılımını kayıt altına alacak.

  Milli, manevi, ahlaki, insani ve kültürel değerleri kazanmak amacıyla okul, merkezi ve okul dışı bireysel etkinliklere katılan her öğrencinin ‘sosyal etkinlik portfolyosu’ oluşturulacak. Öğrencilere artık karneleriyle beraber, yıl içinde yaptığı sosyal etkinlikleri içeren ‘Sosyal Etkinlik Belgesi’ verilecek.

  HER İLDEN İKİ OKUL
  Bakanlık, ‘e-Okul Yönetim Bilgi Sisteminde Sosyal Etkinlik Modülü’nün pilot uygulamasını başlattı. Her ilden seçilen iki pilot okul olmak üzere toplam 162 ortaokul ve imam hatip ortaokulu belirlendi. MEB Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu imzalı genelgeyle duyurulan uygulama için sosyal etkinlik alanları ve örnekleri, modüle veri girişi gibi bilgilerin olduğu bir kılavuz hazırlandı. Modüle, öğrencilerin yaptığı sosyal etkinlik ve toplum hizmeti çalışmaları, seçtiği/seçildiği öğrenci kulübü, bunlarla ilgili belgeler işlenecek. Modülle, sosyal etkinliklerin yaygınlaştırılmasının sağlanması, bunlara yönelik izleme ve değerlendirme ve her öğrenciye ait bir sosyal etkinlik portfolyosu oluşturulması amaçlanıyor. Okullardaki öğrenci kulüpleri, il/ilçe milli eğitim müdürlüklerince duyurulan ve yapılması istenen etkinlikler ile okul dışı bireysel aktivitelere katılım kayıt altına alınacak.

  BEŞ ETKİNLİK ALANI
  Etkinlik alanları ‘Bilimsel Etkinlikler’, ‘Kültürel Etkinlikler’, ‘Sanatsal Etkinlikler’, ‘Sportif Etkinlikler’ ve ‘Toplum Hizmeti Çalışmaları’ olmak üzere beş başlıktan oluşuyor. Ortaokul öğrencilerinin katıldıkları etkinliklerdeki düzeyleri, ‘katılım’, ‘ürün ortaya koyma’, ‘performans gösterme’ ve ‘derece alma’ olarak modüle işlenecek.

  EN AZ BİR KULÜBE KATILIM ZORUNLU
  Her çocuk en az bir sanat veya spor dalında beceri kazanacak şekilde uygun bir öğrenci kulübüyle ilişkilendirilecek ve onun çalışmalarına katılacak. Dolayısıyla her öğrencinin en az bir kulübe üye olması zorunlu olacak. Öğrenciler, okul dışı bireysel etkinliklere halk eğitim merkezleri, bilim ve sanat merkezleri; Gençlik ve Spor, Bilim Sanayi ve Teknoloji, Aile ve Sosyal Politikalar ile Kültür ve Turizm bakanlıklarına bağlı kurum ve kuruluşlarda (Gençlik Merkezleri ve kampları, TÜBİTAK, çocuk destek merkezleri), üniversiteler, belediyeler, merkezi veya mülki idarelerce etkinliğe izin verilen diğer resmi kurum ve kuruluşlarda katılacak. Okul dışında bireysel gerçekleştirdiği etkinlikleri ‘Sosyal Etkinlik Bilgilendirme Formu’yla belgelendirecek.

  DÖNEM SONUNDA BELGE
  Öğrencilere, birinci dönem ve ders yılı sonunda karneleriyle birlikte gerçekleştirdiği sosyal etkinlikleri içeren ‘Sosyal Etkinlik Belgesi’ verilecek. Sosyal etkinlik girişleri, ilgili eğitim yılını kapsayacak, geçmişe dönük yapılmayacak. Bunların modüle girişi ders yılı başında başlayacak ve mayısın son iş gününde bitirilecek.

  KATEGORİLERDEN BAZILARI ŞÖYLE
  BİLİMSEL ETKİNLİKLER: Bilim olimpiyatları, şenlikleri, fuarları, bilimsel proje ya da araştırma yarışmaları, patent sahibi olma, zekâ oyunları.

  KÜLTÜREL ETKİNLİKLER:
  Müze/örenyeri, sanat galerisi ya da doğa gezileri, sözlü gelenekler ve anlatımlar, toplumsal uygulamalar ritüeller ve şölenler, doğa ve evrenle ilgili bilgi ve uygulamalar, el sanatları geleneği.

  SANATSAL ETKİNLİKLER:
  Resim, heykel, çini, mask, origami, bale, dans, koro, sunuculuk, şiir, sohbet, mülakat/röportaj, yaylı ve tuşlu çalgılar, şiir, fıkra, opera, yabancı dil.

  SPORTİF ETKİNLİKLER:
  Atıcılık, atletizm, badminton, basketbol, beyzbol, bilardo, cimnastik, curling, dağcılık, futbol, güreş, halk oyunları, hokey, izcilik, judo, okçuluk, oryantiring, otomobil sporları.

  TOPLUM HİZMETİ ÇALIŞMALARI:
  Toplumsal refah ve eşitliği sağlamaya, milli ve manevi değerleri koruma ve yaşatmaya, toplumsal bilinci geliştirmeye, dezavantajlı bireylerin toplumsal entegrasyonuna, sivil toplum kuruluşlarıyla sosyal hizmetlere yönelik çalışmalar gibi.

  Etiketler: Karne , gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı