« Hürriyet.com.tr

İspanya'nın en tehlikeli festivali

İspanya'nın çeşitli şehirlerinde her yıl haziran sonu ve temmuz başı kutlanan St. John festivali, renkli görüntülere sahne oluyor. Atların ön planda olduğu festivalde öyle şeyler yaşanıyor ki, inanamayacaksınız. İşte St. John Festivali'nin ilgimç hikâyesi...

Hürriyet Haber
X

Dünya'nın en önemli festival ülkesi konumunda bulunan İspanya'da yılın her mevsiminde sayısız festival düzenleniyor. ‘Fiesta’ olarak adlandırılan İspanya festivalleri dünya çapında da meşhurdur. İspanya’da kutlanan festivallerin büyük bölümünü, köy, kasaba ve şehirlerin koruyucu azizleri ve Hazreti Meryem için olan fiestalar başta olmak üzere, boğa koşuları, ateş oyunları, savaş canlandırmaları, müzik, sinema ve muhtelif dinsel yürüyüşler oluşturmakta. Festivaller süresince şehir ve kasabalarda rengârenk şenlikler düzenlenir. İspanya'ya gezi ve tatil için gelen turistler için de festivaller büyük bir görsel şölendir.

İspanyanın en tehlikeli festivali

Bu festivallerin içinde en ilginç olanıysa her yıl haziran sonu ve temmuz başı gibi kutlanan  St. John festivali… Vaftizci Aziz John'un doğuşu İspanya'daki en önemli Katolik bayram günlerinden biridir.

Ejderha Festivali Türkiye’de kutlanıyorEjderha Festivali Türkiye’de kutlanıyor


Her şeyin farklı bir gelenekle kutlandığı festivalin en heyecanlı anı Minorka Adası'nda yaşanıyor. Kalabalığın ortasına gerilen ipteki küçük yüzüğe ellerindeki mızrakları geçirerek yüzüğü almaya çalışan biniciler, bunu başardıktan sonra atlarıyla Minorka halkının arasına dalıyor.

İspanyanın en tehlikeli festivali

Yerel dilde ‘Caixer’ adı verilen usta biniciler, halkın arasında ürken ve şaha kalkan atın üzerinde kalmayı başarırken Minorkalılar da atın altına girerek ata dokunmaya çalışıyorlar.

Peynir peşinde koşulan festivalPeynir peşinde koşulan festival


Bu ilginç festivalde, bazı adalılar riskli gösteriler sırasında yaralanarak hastanelik olabiliyorlar. Festival sadece bununla da sınırlı değil. Festival boyunca büyük bir ateş de yakılıyor. İnsanlar artık ihtiyaç duymadığı nesneleri İspanya'nın her yerinde Saint John's Day şenlik ateşiyle kutlanır.

İspanyanın en tehlikeli festivali

İstenmeyen mobilyalar, eski okul kitapları ve ahşap eşyalar yakılıyor. Ayrıca plajdaki partilerde gençler, yılın en kısa gecesi olan Aziz John'un gecesinde günahlarını temizlemek için alevlerin üzerinden atlıyorlar.

Kaynak: Hürriyet Haber

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Hollanda’da 'aralık ayı' kutlamaları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
National Geographic 2018'de gidilecek en iyi 21 ülkeyi seçti
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yılbaşı tatilinizi geçirebileceğiniz en iyi 10 yer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
36 saatte Asunción
Floating Market / Yüzen Pazar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Daha önce böyle bir ada görmediniz!