Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Özel öğretim kurslarının programlarını MEB onaylayacak

  AA
  13.04.2016 - 11:36 | Son Güncelleme:

  MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, "Bütün özel öğretim kursları bilim grubu tanımı yapacaklar ve bilim grubunda verecekleri müfredat ve kazanımlarla ilgili programları MEB tarafından onaylanacak" dedi.

  Tekin, Danıştay’ın, dönüşüm sürecine dahil olmayan dershanelerle ilgili ruhsat iptal ve kapatma sürecini tanımlayan genelgenin ve özel öğretim kurslarına ait yönetmeliğin iptaliyle ilgili açılan davayı esas itibarıyla reddettiğini, böylece dershanelerle ilgili hukuki sürecin nihayete erdiğini vurguladı.     

   

   

  Danıştay’ın, aynı davada, "en fazla 3 bilim grubunda özel öğretim kursu açılabileceğiyle" ilgili hükümde değişiklik yapılması ve bilim grubu sayısının artırılması gerektiği yönünde bir karar verdiğini hatırlatan Tekin, dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle özel öğretim kurslarının açabileceği bilim grubu sayısını 5 olarak belirleyen düzenlemeye gittiklerini dile getirdi.     

  Özel öğretim kurslarının izinlerini MEB verecek      

  Dershane yapılarında, eğitimin nasıl verileceğine dair MEB'den hiçbir izin, müfredat onayı alınmadığına ve vatandaşın ödediği ücret karşılığında alacağı hizmetin standartlarının belirlenmediğini anlatan Tekin, şunları söyledi:
  "Artık bütün özel öğretim kursları, bilim grubu tanımı yapacaklar ve bilim grubunda verecekleri müfredat ve kazanımlarına ait programları MEB tarafından onaylanacak. Onaylanan bu müfredat MEB'in kazanımlarıyla uyumlu mu değil mi, bunun analizini yapacağız. Bu karşılaştırmadan sonra özel öğretim kurslarının izinleri verilecek. İzin verilen kurslarda, maarif müfettişlerimiz denetime gittiğinde iki müfredat arasında karşılaştırma yapacaklar. Çocuklarımızın sağlıksız, verimsiz, okulla uyumsuz, ne olduğu belli olmayan dersler almasının yerine MEB bünyesindeki derslerin takviye edildiği yerler olarak özel öğretim kurslarında fiziksel ve içerik standartları belirlenmiş bir eğitim süreci olacak."     

  Müsteşar Tekin, özel öğretim kurslarının tümüyle MEB'in denetiminde kurumlar olacağına dikkati çekerek "Öğrencilerimizin imzaladıkları protokoller, haftalık ders saatleri, bu ders saatleri içinde hangi gün, hangi saatte, hangi konu başlığı, hangi üniteyle ilgili eğitim alacaklarına dair her şeyin tanımlandığı bir süreç bu" dedi.       

   

  Etiketler: yusuf tekin , Öğrenci
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı