GeriKişisel Bakım Temiz görünümlü zarif ayaklar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Temiz görünümlü zarif ayaklar

Temiz görünümlü zarif ayaklar

"Ayak bakımı, en az el bakımı kadar önem taşıyor. İşte size yaz kış, güzel görünümlü ayaklar için birkaç bakım önerisi."

Dost başa düşman ayağa bakarmış denilse de, biz biliyoruz ki ayak temizliği, eş ve arkadaş seçiminde dikkat edilen unsurlardan. Bütün gün, sizi gideceğiniz her yere taşıyan ayaklarınız, özen ve bakım ister. Hoş görünüme sahip ayaklar, özgüveninizi de artıracak ve hiçbir ortama girmekten kaçınmayacaksınız.

Ayaklarınızı yıkayın. Duştan çıkmadan önce parmak aralarınızı ve topuğunuzu iyice yıkayın. Böylece hem kirleri yok etmiş hem de sabun gibi birikimleri önlemiş olacaksınız. Duş almadığınız zamanlarda ise leğen gibi bir kaba ılık su doldurun ve ayaklarınızı on beş dakika kadar dinlendirin. Sonrasında da ayaklarınızı iyice kurulayın.

Temizliğin en büyük belirtisi tabi tırnaklar. Ayak tırnaklarınızı hem sağlığınız hem de görünüm açısından kesmeyi ihmal etmeyin. Yuvarlak şekilde keseceğiniz tırnaklarınızı yumuşatmayı ve kirlerden arındırmayı da ihmal etmeyin. Ayrıca çok uzun süreli oje kullanımı, tırnak yapınızı olumsuz yönde etkileyeceği için üç dört günü geçirmeden ojelerinizi temizleyin.

Özel ayak kremleri ile ayaklarınızı nemlendirin. Özellikle topuk kısmının sertleşmemesi için bol miktarda ve masaj yaparak kremi uygulayın. Ayak parmak aralarınızı da kuruyup kötü görünmemesi için kesinlikle ihmal etmeyin. Krem işleminiz bittikten sonra ayaklarınızı yere değirmeden oturun ve on dakika kadar bekleyin. Bu işlemi her gün tekrarlamanız büyük fayda getirecek.

Çok fazla ayakta durmamaya dikkat edin ve fırsat buldukça oturun. Bu, ayaklarınızın şişmesine ve sertleşmesine karşı engelleyici olacaktır.

Son olarak, topuktaki sertleşmeyi önlemek adına uygun bir şekilde yapacağınız topuk taşı uygulaması işinize çok yarayacak.