GeriKadın Sağlığı Sıcaklardan uyuyamıyor musunuz?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sıcaklardan uyuyamıyor musunuz?

Sıcaklardan uyuyamıyor musunuz?

"Yazın gelmesiyle birlikte sıcaklar bastırdı. Artık sıcak odalarda uykuya dalmak imkansız. Peki buna rağmen kaliteli bir uyku uyuyabilmek için neler yapabiliriz?"

Bunaltıcı sıcaklar birçok şeye olduğu gibi uykuya da engel. Uyuyamadığı zaman insanın gün içerisinde daha agresif ve gergin olduğu bilinen bir gerçek. Daha mutlu uyanmamız ve günü güzel tamamlamamız için yapabileceklerimize bir göz atmakta yarar var.

Öncelikle uyumak için yattığınız zaman, sorunlarınızı ya da yarın ne yapmanız gerektiğini düşünmekten vazgeçin. Bu tür sorunlarla yatağa girdiğiniz taktirde olumlu bir sonuç elde edemeyeceksiniz. Her konuda olduğu gibi uyku probleminin çözümünde de spor önemli bir etmen. Sigara kullanıyorsanız; bırakmanız, uzun zamandır olmadığı kadar güzel bir uyku çekmenizi sağlayacaktır Gün içerisinde içtiğiniz kahve ve çay sayısını da düşürmeniz gerekli.

Uyurken her türlü elektrikli cihazı kapatmanız sıcaklığı bir derece daha çekilebilir kılacaktır. Perdeleri çekin ve odaya girebilecek herhangi bir ışık hüzmesini engelleyin. Büyük bir yatak tercihi hem sağlık hem de rahatlık anlamında sizi tatmin edecektir. Uyumadan bir süre önce alkolden uzak durmaya çalışın. Ve önemli bir ayrıntı olarak eve yapacağınız yalıtım ile evinizin kışın sıcak yazın serin olmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Uzmanlara göre kaliteli bir uyku uyumanın şartlarından biri de cep telefonundan uzak durmak. Gün içerisinde ve özellikle yatmadan en az 3 saat önce hafif yemekler tercih edin. Son olarak önerebileceğimiz yaz için en önemli unsur; bol bol su tüketin.