GeriKadın Sağlığı Kürtajın Riskleri Nelerdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

"Kürtaj nedir? Kürtaj işlemi öncesi neler yapılmaktadır? Kürtaj nasıl yapılır? Kürtajın riskleri nelerdir? Kürtaj sonrası nelere dikkat etmek gerekir?"

Kürtaj nedir?

Rahim içerisine yerleşmiş olan gebeliğin kendi isteğiniz veya tıbbı zorunluluk nedeniyle, özel yöntemlerle sonlandırılmasıdır. Kürtaj; gebelik sonlandırma dışında biyopsi ve tedavi amaçlı da uygulanabilir.

Kürtaj Hangi Amaçlarla Yapılır? 

1. Gebelik Sonlandırılması (Tıbbı Zorunluluk, İstenmeyen Gebelik)

*İstenmeyen gebeliklerin sonlandırılması için yapılmaktadır.

*10 haftalık gebeliklere kadar hamilenin isteğine göre kürtaj işlemi gerçekleştirilir.

*Gebe reşit ve bekar ise kendi onayı yeterlidir. Evli ise eşinin de onayı gerekmektedir. 

*Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. 

2. Fraksiyonel Kürtaj çok şiddetli ve uzun süren kanamalarda ve özellikle 40 yaş üzeri kadınlarda, patolojik sebebi tespit etmek ve kanamayı durduracak tedaviyi seçmek adına kürtaj işlemi uygulanır.

3. Endometriyal Dating Kısırlık teşhisinden yumurtlama olup olmadığını öğrenmek için adetin 21.günü rahim içerisinden küçük bir parça alınarak progesteron hormonunun rahim içine etkisi araştırılır.

4. Rest Kürtaj Kendiliğinden olan düşüğün veya kürtajdan sonra kalan parçaların temizlenmesi için uygulanan işlemdir.

Kürtajın Riskleri Nelerdir

Kürtaj Müdahalesi Öncesi Değerlendirme Nasıl Yapılır? 

*Kadın Hastalıklar ve Doğum Uzmanına başvurularak hamileliğin süreci belirlenir. 

*Gebelik ultrasonografi ile kesinleştirilir.

*Kürtaj Müdahalesine engel ve tehlike oluşturabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmadığının tespiti yapılır.

Kürtaj İşlemi Öncesi Neler Yapılmaktadır?

*Kürtaj genel anestezi veya lokal anestezi ile uygulanır. Daha önce doğum yapmamış veya sezeryanla doğum yapmış hastalarda genel anestezi tercih edilir.

*Lokal anestezi ile rahim ağzının her iki tarafına anestezik ilaç enjekte edilir. Vakum esnasında ağrı ve rahatsızlık hissi duyulabilir.

*Kürtajın psikolojik etkisi düşünüldüğünde genel anestezi tercih edilmelidir. Anestezi işlemi Anestezi uzmanı tarafından uygulanmalıdır.

*Kürtaj işlemi öncesi 6 saatlik açlık ve susuzluk istenmektedir.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

*Günümüzde vakum aspirasyon yöntemi ile kürtaj yapılmaktadır. Bu yöntemde kullanılan aspirasyon vakum sistemi karmen kanülü olarak isimlendirilir. Kullanılan plastik uçlar tek kullanımlıkdır tekrar kullanılamaz.

*Rahim ağzının görünebilmesi için vajinal spekulum yerleştirilir. Vajina ve rahim ağzı özel bir solüsyonla silinir. Rahim tek dişli adı verilen bir aletle çekilerek düz hale getirilir.

*Buji adı verilen aletle, gebelik haftasının büyüklüğüne göre rahim ağzı genişletilir. Daha önce doğum yapmış ve gebelik haftası küçük hamilelerde bu dilatasyon bazen gerekli olmamaktadır. 

Kürtajın Riskleri Nelerdir

*Dilatasyon (Rahim Ağzı Genişletilmesi) ardından steril olan ve özel boyutlarda olan plastik kanüller ile rahim ağzından girilerek rahim boşluğuna ulaştırılır. Kanülün ucu özel olarak üretilmiş vakum yaratan özek enjektöre monte edilir. Enjektör basınç yaratarak rahim içindeki maddeyi emerek temizler. Bu yöntem ile eski keskin metal küretler ile yapılan müdahelerin olumsuz sonuçlar en aza indirilmiştir.

*Rahim içi temizlendikten sonra tek dişli çıkartılır. Çıktığı yerdeki kanama gazlı bez ile tamponlanarak kanama durdurulur. Vajina steril solüsyonla temizlenerek spekulum çıkartılır.

*Hasta kaldırılmadan, rahim içerisinde parça kalıp kalmadığının anlaşılması için ultrasonografi ile kontrol edilir.

*Anestezi sonrası ağrılarının en aza indirilmesi için ağrı kesici iğne vurulur.

Kürtaj Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

*Antibiyotik, ağrı kesici ve gerekli görülürse kanama azaltıcı ilaçlar verilerek taburcu olunur.

*Kürtajdan 1 hafta sonrasında ultrasonografi ile rahim kontrol edilir. 

*Kürtaj sonrası genelde 2-3 gün adet kanamasına benzeyen kanamalar görülebilir. Kanama olmaması da normaldir. Adet sancına benzeyen ağrılar meydana gelebilir.

*Kürtaj sonrası adet kanaması işlemden sonra 4-6 hafta içerisinde olmaktadır. Kürtaj sonrası adet gecikmeleri yaşanabilir.

*Kürtaj sonrası 40 günden uzun süren adet kanaması yokluğunda doktora başvurulmalıdır.

*Kürtaj sonrası enfeksiyonunu engellemek için 2-3 hafta süresince havuz, deniz ve küvette banyo yasaktır. Ayakta ılık duş alınmalıdır.

*Kürtaj sonrası cinsellik 2-3 hafta boyunca önerilmez.

Kürtajın Riskleri Nelerdir

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

*Rahim Delinmesi (Perforasyon): Gebe Rahmi yumuşak olduğu için dikkatsiz uygulamalar sonucu delinebilir. Bu risk gebelik yaşı büyüdükçe artış gösterir. Delinme alanı büyük ve kanamalı ise derhal ameliyata alınır.

*Enfeksiyon: Steril olmayan ortamlarda yapılan ameliyatlar veya kişinin ihmalleri sonucunda enfeksiyon gelişebilir. Bu durum fallop tüplerinde hasara ve rahim içi yapışıklığa yol açmaktadır.

*Parça Kalması (Rest Plasenta): Kürtajdan sonra yaşanan yoğun kanamaların nedenidir. Tedavi olarak kürtaj işlemi tekrarlanır.

*Rahim İçi Kan Birikmesi (Hematometra): Çok nadir görülür ve ağrılıdır. Rahim toplanmaz ve rahim ağzı kapanır bu durum kan birikmesine yol açar.

*Başarısız Kürtaj: Önceden yapılan rahim müdahaleleri (rahim ağzı yaraları, konisazyon, sezaryen ameliyatlar, doğumsal rahim şekil bozuklukları, çift rahim anomalileri gibi nedenlerden dolayı rahim ağzı açılamaz ve işlem gerçekleştirilemez.

*Yapışıklık Sendromu (Asherman): Kürtaj sonrası kısırlığa yol açan nedenlerden biridir. Rahim içi duvarlarda gelişen yapışıklık sonucu adet görememe halidir. Kürtaj sonrası enfeksiyonu nedeniyle oluşur. Tedavi olarak spiral takılır ve hormon ilaçları kullanılır.

*Gebeliğin Devam Etmesi: Gebelik kesesinin rahim içerisinde görüntülenemeden (5 haftalıktan erken gebeliklerde) kürtaj işlemi yapıldığında gebelik devam edebilir.

Kürtajın Riskleri Nelerdir

Zaman Kaybetmeden Doktorunuzu Arayınız!

*İşlem sonrası fenalık, baygınlık, kendinden geçme hissi yaşarsanız.

*Kanamanız çok fazla ise ve gittikçe şiddetleniyorsa

*Kürtaj uygulamasının üzerinden 12 20 gün geçmesine rağmen adet sancıları ve kanamalarına benzeyen kanamaların devam etmesi

*Sancılı ve kramp tarzı şiddetli ağrılarınız varsa

*Yüksek ateş ve kötü kokulu akıntılarınız varsa

*Gebelik belirtilerinin hala devam ettiğini düşünüyorsanız