GeriKadın Sağlığı Kilo Vermeyi Hızlandıran Yöntemler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kilo Vermeyi Hızlandıran Yöntemler

Kilo Vermeyi Hızlandıran Yöntemler

"Kilo vermenin en önemli adımlarından biri de spor yapmaktır. "Yağ yakmak istiyorsanız düzenli egzersiz yapmalısınız" diyen Spor Eğitmeni Gökhan Çakıroğlu kilo vermenizi hızlandıracak ipuçlarını açıkladı."

Kilo vermek, ulaşmak istediğimiz bir hedeftir. Vazgeçmeden, istikrarlı olarak devam ederseniz, bu hedefe ulaşabilirsiniz. Yoldaki en büyük yardımcınız ise egzersiz olacaktır. Yağ yakmak istiyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmalısınız'.

Kilo verme sürecinin hızlandıracak öneriler

Başlamadan önce bunu unutmayın: Kilolu değilsiniz, sadece fazla yağ dokusuna sahipsiniz. Kilo vermeye çalışmak utanılacak bir durum değil. Kilo vermek, ulaşmak istediğiniz bir hedef olmalı. Vazgeçmeden, istikrarlı olarak devam ederseniz tüm hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Kilo Vermeyi Hızlandıran Yöntemler

Sağlıklı beslenin: Diyet yapmayı uygulamanız gereken bir zorunlulukmuş gibi düşünüp kendinize eziyet etmeyin. Sağlıklı beslenme şeklini hayat stiliniz haline getirebilirseniz bu bir 'zorunluluk' olmaktan çıkacak. Zaman zaman, kendinizi şımartmak istediğinizde bazı kuralları bozabilirsiniz. Fakat genel rutininizi bozmadığınızdan emin olmalısınız.

Egzersiz yapın: Egzersiz yapmak bu yoldaki en büyük yardımcınız. Yağ yakmak istiyorsanız düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Harcadığınız kalori aldığınız kaloriden daha fazla olmalı. Temel kural bu! Dikkat etmeniz gerekenlerden biri de egzersiz sonrası oluşacak açlık hissi. Bununla da sağlıklı küçük atıştırmalıklarla başa çıkabilirsiniz.

Kilo Vermeyi Hızlandıran Yöntemler

Kalorileri hesaplayın: Kilo verme serüveninin temel prensibi aldığıniz kalorileri tüketmen. Kalorisi eşit iki yiyeceğin besin değerleri de eşit demek olmuyor. Her zaman yağ ve şeker oranı düşük ve daha uzun süre tok tutacak besinleri tercih etmelisiniz.

İlerlemenizi görün: Diyet ve egzersiz programının işe yarayıp yaramadığını görebilmenin en iyi yolu tartılmaktır. Belirli aralıklarda tartılarak en sağlıklı sonucu alabilirsiniz. Oluşturacağıniz bir tablo hem sizi motive edecek hem de ne kadar ilerlediğinizi görmenize yarayacak.

Stres ve uykusuzluktan kaçının: Yorgun ve stresli olduğumuzda vücudumuz kortizol salgılamaya eğilimli oluyor. Kortizol salgılanması ise canımızın karbonhidrat çekmesine sebep oluyor ki, bu da diyette en istemediğimiz durumlardan biri. Bu süreçte uyku düzeninize çok dikkat etmelisiniz. Uykunuzu yeteri kadar alamamanız, açlık hissi ile doğrudan ilişkili bir hormon olan grelinin salgılanmasını tetikliyor. Ayrıca doygunluk ve tokluk sinyali veren leptin hormonunu baskılıyor. Bu da demek oluyor ki diyetin en büyük düşmanlarından ikisi stres ve uykusuzluk.