GeriKadın Sağlığı 7 adımda daha hızlı bir metabolizma
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

7 adımda daha hızlı bir metabolizma

7 adımda daha hızlı bir metabolizma

"Hayat şeklinizi değiştirmeden vücudunuzu yağ yakma makinesine çevirebilirsiniz."

Hepimiz kilo vermek ve vücudumuzu şekillendirmek için hayatımızda çok büyük değişiklikler yapmamız gerektiğine inanırlar. Günlük kalori alım miktarınızı 1000 kaloriye kadar düşürmeye çalışmak veya aç kalmak; metabolizmamızı yavaşlatacak ve de vücudumuz besinleri yağ olarak depolamaya ve de kilo yapmaya sebep olacaktır.

Yapılması gereken metabolizmayı hızlandırmak ve böylece de gün boyu ve hatta uyurken daha fazla kalori yakmaktır. Eğer bu 7 ipucunu takip ederseniz, metabolizmanızı hızlandırabilir ve de büyük beden elbise almaktan kurtulabilirsiniz.

Günlük almanız gereken kalori miktarını belirleyin

Sistemi çok fazla besin ile yüklememeniz gerekir. Günlük almanız gereken kalori miktarınızı belirleyin. Kalori miktarını belirlemek için; yaş, cinsiyet, boy, kilo, yağsız vücut kitlesi ve aktivite seviyesi gibi parametreler dikkate alınır.

Metabolizma Hızı (BMR)

BMR: Erkek = 66 + (13,7 X kilo - kg) + (5 X boy - cm) - (6,8 X yaş)

BMR: Kadın = 655 + (9,6 X kilo - kg) + (1,8 X boy - cm) - (4,7 X yaş)

Aktivite katsayısı:

Sedenter = BMR X 1,2(egzersiz yapmıyor, sadece iş)
Biraz Aktif = BMR X 1.375 (1 ile 3 gün arasında hafif egzersizler)
Orta Aktif = BMR X 1.55 (haftada 3 ile 5 gün arasında spor)
Çok Aktif = BMR X 1.725(haftada 6 ile 7 gün şiddetli spor aktiviteleri)
Aşırı Aktif = BMR X 1,9 (çok şiddetli spor, maraton, antrenman)

ÖRNEK:

BMR = 1339 KALORİ / GÜN
AKTİVİTE KATSAYISI: ORTA AKTİF (1,55)
GÜNLÜK KALORİ ALIMI = 1.55 X 1339 = 2075 KALORİ / GÜN

DAHA HIZLI BİR METABOLİZMA İÇİN 7 İPUCU

Öğünlerinizi parçalara ayırın

Metabolizmayı hızlandırmak için günlük öğünlerimizi küçük paçalar halinde 5 ve 6 küçük parçalara ayırın.3 veya 4 saatte bir 200–400 kalori tüketin. Vücudumuz besinleri sindirmek için daha fazla enerji harcayacak ve metabolizma hızlanacaktır.

Hareket edin

Haftanın 4 ve daha fazla günü 30 ila 60 dakika fiziksel aktivite yapın (yürüyüş, koşu, bisiklete binmek, ip atlamak). Sabahları güne Pilates yaparak başlayabilirsiniz.

Fitness yapın

Kaslar bizim en iyi dostlarımızdır. Dinlenik metabolik hızımız gün içinde harcamamız gereken kalori miktarının %60 ile %70'ini oluşturur ve de kas kitlemizle doğrudan ilişkilidir. Kaslar vücudumuzda yağlardan daha fazla kalori harcarlar. Ne kadar kas o kadar çok kalori harcarsınız hem de uyurken.

Uyuyun

Uykusuzluk insanı acıktırır ve de metabolizmayı etkiler. Uykusuzluk kortizol hormonunun salgılanmasını etkiler. Bu hormonda iştahtan sorumludur. Her gece 8 saat uyumaya özen gösterin.

Yağsız protein ve karbonhidrat tüketin

Yağsız et, balık tüketin ve tahıl, bakliyat, sebze ve meyve tüketin. Bunlar size enerji verecektir ve daha fazla hareket etmenizi sağlayacaktır.

Su tüketin

Bol bol su tüketin. Metabolizmanın enerji kaynaklarında suyun önemi çok büyüktür. Günde 8–10 bardak su için eğer spor yapıyorsanız daha fazla su tüketmeniz gereklidir.