GeriKitap Sanat Hayatını kitapla kuşatanların fuarı
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    0
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Hayatını kitapla kuşatanların fuarı

Yaklaşık 750 bin ziyaretçi sayısıyla geçen yıl rekor kıran Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’nın 37’ncisi yarın TÜYAP Büyükçekmece’de başlıyor. ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ temasıyla 18 Kasım’a kadar yüzlerce imza günü ve etkinliğe ev sahipliği yapacak fuarın bu yılki onur yazarı, Türk edebiyatının büyük ismi Selim İleri olacak.

Aradığınız her kitabı indirimli fiyatlara bulabileceğiniz, Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kitap fuarı konumundaki 37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı’na bu yıl 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak. TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle 10-18 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Büyükçekmece’de düzenlenecek fuarın bu yılki ana teması ‘Hayatı Edebiyatla Kuşatmak’ olarak belirlendi. Bu yılın onur yazarı ise Türk edebiyatının büyük ismi Selim İleri olacak. Onur yazarı etkinlikleri kapsamında Notre Dame de Sion’lular Derneği tarafından 10 Kasım’da düzenlenecek ‘21. Yüzyılda Edebiyatı Seçmek’ paneli Selim İleri’nin de katılımıyla gerçekleştirilecek. 11 Kasım’da Selim İleri’nin de katılacağı ‘Arkadaşım Selim’ söyleşisinin konuşmacıları ise Türkan Şoray ve Faruk Şüyün.
10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü’nde açılacak fuarda aynı gün Yapı Kredi Yayınları’nın düzenleyeceği ‘Mustafa Kemal Atatürk’e Yakından Bakmak’ başlıklı söyleşide İpek Çalışlar ve Teyfur Erdoğdu; İnkılâp Yayınları tarafından düzenlenen ‘Atatürk Etkisi’ söyleşisinde ise Sinan Meydan konuşmacı olacak. Aytül Akal’ın minik okurlarıyla buluşacağı ‘Atatürk Olmak’ söyleşisi ise Uçanbalık Yayınları tarafından düzenlenecek.
Çocuk ve gençlere yönelik söyleşi, dinleti ve atölyelerin de düzenleneceği fuar öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere ücretsiz olacak. Fuar hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

ÖNEMLİ İMZA GÜNLERİ

Şermin Yaşar, 10 Kasım 14.30, 14. Salon
Burak Aksak, 10 Kasım 13.00, 11 Kasım 14.30, 18 Kasım 14.30, 14. Salon
Buket Uzuner, 10 Kasım 16.00, 14. Salon
Canan Tan, 11 Kasım 14.00, 14. Salon; 17 Kasım 14.00, 18 Kasım 14.00 11. Salon
Büşra Sanay, 11 Kasım 15.00, 14. Salon
Engin Akyürek, 11 Kasım 14.30, 14. Salon
Ercan Kesal, 11 Kasım 16.30, 14. Salon
Ayşe Kulin, 11 Kasım 14.00, 14. Salon; 17 Kasım 15.30 1. Salon
İskender Pala, 11 Kasım 14.00, 14. Salon
Teoman, 11 Kasım 14.00, 14. Salon
Üstün Dökmen, 11 Kasım 15.30, 14. Salon
Burak Aksak, 18 Kasım14.30, 11. Salon
Ahmet Ümit, 17 Kasım 15.00, 1. Salon
Yılmaz Özdil, 17 Kasım 12.00, 14. Salon
Onur Ünlü, 17 Kasım 15.00, 14. Salon
Sunay Akın, 18 Kasım 13.30, 1. Salon
Sırrı Süreyya Önder, 18 Kasım 14.00, 1. Salon
Hasan Ali Toptaş, 18 Kasım 14.00, 1. Salon
İlber Ortaylı, 18 Kasım 14.30, 11. Salon
Murat Yetkin, 18 Kasım 14.30, 11. Salon
Hakan Günday, 18 Kasım 15.30, 11. Salon

 

ETKİNLİKLERDEN SEÇMELER
10 KASIM CUMARTESİ
Karadeniz Salonu
13.30 - 14.30
Söyleşi: “Mustafa Kemal Atatürk’e Yakından Bakmak”
Konuşmacılar: İpek Çalışlar, Teyfur Erdoğdu
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

14.45 - 16.00
Panel: “Selim İleri Edebiyatı I”
Yöneten: Faruk Şüyün
Konuşmacılar: Doğan Hızlan, Ayşe Sarısayın, Gül İrepoğlu, Beşir Ayvazoğlu
Düzenleyen: TÜYAP - Everest Yayınları

17.50 - 18.50
Panel: “21. Yüzyılda Edebiyatı Seçmek”
Konuşmacılar: Selim İleri, Lizi Behmoaras, Metin Celâl
Düzenleyen: Notre Dame de Sion’lular Derneği

Interexpo Salonu
13.30 - 14.30
Söyleşi: “Şarkılarla Aşkın Kavurduğu Güneş: Zeki Müren”
Konuşmacı: Radi Dikici
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

14.45 - 15.45
Söyleşi: “Umudu Olmayanın Atı Koşmaz”
Yöneten: Nefise Karatay
Konuşmacı: Zülfü Livaneli
Düzenleyen: Doğan Kitap

16.00 - 17.00
Şiir Dinleti
Katılımcı: Ahmet Telli
Düzenleyen: Everest Yayınları

17.15 - 18.15
Panel: “Ekonomik Kriz ve Çıkış Yolları”
Yöneten: Babür Atila
Konuşmacı: Selin Sayek Böke
Düzenleyen: SODEV - Sosyal Demokrasi Vakfı

18.30 - 19.30
Panel: “Köy Enstitüleri ve Edebiyat”
Yöneten: Tarık Günersel
Konuşmacılar: Alper Akçam, Adnan Binyazar, Tülin Dursun, Osman Şahin
Düzenleyen: PEN

Marmara Salonu
13.30 - 14.30
Söyleşi: “Kuşaklar Arası Türkiye”
Konuşmacılar: Onur Öymen, Enver Aysever
Düzenleyen: Doğan Kitap

14.45 - 15.45
Söyleşi: “Bir Ekoloji - Kurgu olarak HAVA Romanı”
Konuşmacı: Buket Uzuner
Düzenleyen: Everest Yayınları

18.30 - 19.30
Söyleşi: “Fırtınanın Ortasında ‘Ateşi Çalmak’ ve Marx”
Yöneten: Arif Koşar
Konuşmacılar: Nuray Sancar, Göksel Aymaz
Düzenleyen: Kor Kitap

Büyükada Salonu
13.30 - 14.30
Söyleşi: “Sıfırdan Üretmekle, Yazılanı Türkçeleştirmek Arasında Gidip Gelenler…”
Konuşmacı: Fuat Sevimay
Düzenleyen: Hep Kitap

16.00 - 17.00
Söyleşi: “1950 Kuşağı Öykücülüğü Odağında Zeyyat Selimoğlu’nun Eserleri”
Konuşmacılar: Doğan Hızlan, Ayşe Sarısayın
Düzenleyen: Eksik Parça Yayınları

Heybeliada Salonu
13.30 - 14.30
Söyleşi: “Atatürk Olmak”
Konuşmacı: Aytül Akal
Düzenleyen: Uçanbalık Yayınları
*6 Yaş ve üzeri

14.45 - 15.45
Söyleşi: “Yaşar Kemal’li Anılar”
Konuşmacı: Arif Keskiner
Düzenleyen: Literatür

16.00 - 17.00
Söyleşi: “Niyet et Olsun”
Konuşmacı: Meltem Güner
Düzenleyen: Destek Yayınları

17.15 - 18.15
Söyleşi: “Flört Şiddeti ve İpuçları / Şiddetsiz İlişkileri Konuşalım*”
Konuşmacı: Psikolog Damla Gürkan
Düzenleyen: Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı
*Etkinlik 13-23 yaş arasındaki gençlere yöneliktir.

Kınalıada Salonu
13.30 - 14.30
Söyleşi: “Sanatın Gölgedeki Kadınlarını Konuşuyoruz - Tarihi Erkekler Yazarsa”
Konuşmacılar: Özlem Belkıs, Duygu Kankaytsın
Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

Kalamış Salonu/12. Hol
13.30 - 14.30
Söyleşi: “Sanatın Gücü”
Konuşmacı: Nebil Özgentürk
Düzenleyen: Karakarga Yayınları

 

11 KASIM PAZAR
Karadeniz Salonu
15.45 - 16.45
Panel: “Almanya ve Türkiye’de Çizgi Roman Üreticiliği ve Yayıncılığı”
Yöneten: Emre Yavuz
Konuşmacılar: Reinhard Kleist, Kutlukan Perker
Düzenleyen: Goethe-Institut Istanbul

17.00 - 18.00
Söyleşi: “Arkadaşım Selim”
Konuşmacılar: Selim İleri, Türkan Şoray, Faruk Şüyün
Düzenleyen: TÜYAP - Everest Yayınları

18.15 - 19.15
Panel: “O Dağlarda, O Rüzgârda Sabahattin Ali”
Yöneten: Hikmet Altınkaynak
Konuşmacılar: Adnan Özyalçıner, Emin Karaca
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

Interexpo Salonu
13.15 - 14.15
Söyleşi: “İlişki İçinde İnsan ve Davranışı”
Konuşmacılar: Doğan Cüceloğlu, Polat Doğru
Düzenleyen: Remzi Kitabevi

14.30 - 15.30
Söyleşi: “Kendinize Hiç Mektup Yazdınız mı?”
Konuşmacı: Üstün Dökmen
Düzenleyen: Doğan Kitap

15.45 - 16.45
Söyleşi: “Din ve Felsefe - İnanç ve Düşünce Arasında”
Konuşmacı: Dücane Cündioğlu
Düzenleyen: Kapı Yayınları

Marmara Salonu
13.15 - 14.15
Söyleşi: “Hayata Açılan Bir Pencere: Metin Erksan Sineması”
Konuşmacı: Ercan Kesal
Düzenleyen: İletişim Yayınları

Büyükada Salonu
13.15 - 14.15
Şiir Dinleti: “Otların Uğultusu Altında”
Konuşmacı: Şükrü Erbaş
Düzenleyen: Kırmızı Kedi Kitap

14.30 - 15.30
Söyleşi: “Edebiyatta Yenilik Arayışları, Deneysel Edebiyat ve Ötesi”
Konuşmacı: Murat Gülsoy
Düzenleyen: Can Yayınları

16.00 - 17.00
Söyleşi: “Aras Yayıncılık 25 Yaşında... Bir Açık Pencere”
Yöneten: Lora Sarı
Konuşmacılar: Behçet Çelik, Karin Karakaşlı
Düzenleyen: Aras Yayınları

17.15 - 18.15
Söyleşi: “Suad Derviş Edebiyatı ve Mirası”
Yöneten: Serdar Soydan
Konuşmacı: Çimen Günay Erkol
Düzenleyen: İthaki Yayınları

18.30 - 19.30
Söyleşi: “İçeriden Sızan Sözcükler”
Konuşmacılar: Ayşegül Tözeren, C. Hakkı Zariç, Mehveş Evin
Düzenleyen: Manos Kitap

Heybeliada Salonu
13.15 - 14.15
Söyleşi: “Engeli En Bol Yayıncılığımız: Çocuk ve Gençlik Kitapları”
Konuşmacı: Mine Soysal
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

15.45 - 16.45
Söyleşi: “Travmatize Toplum ve Travmaları”
Konuşmacılar: Ahmet Balad Coşkun, Ercan Kesal
Düzenleyen: Ayrıntı Yayınları

17.00 - 18.00
Söyleşi: “Kurmacadan Kurama Kadın Yazını”
Konuşmacı: Nil Sakman
Düzenleyen: İthaki Yayınları

Kınalıada Salonu
13.15 - 14.15
Söyleşi: “Solda Sözlü Tarih Çalışmaları ve Anılar”
Yöneten: Emir Ali Türkmen
Konuşmacılar: Esra Koç, Cahit Akçam, Yücel Demirer, Seyfi Öngider
Düzenleyen: Dipnot Yayınları

17.00 - 18.00
Söyleşi: “Türkiye’de Aile İçi Cinsel İstismar”
Konuşmacı: Büşra Sanay
Düzenleyen: Doğan Kitap

Kalamış Salonu/12. Hol
17.00 - 18.00
Söyleşi: “Buraya Nasıl Geldik?”
Konuşmacı: Mehveş Evin
Düzenleyen: Karakarga Yayınları

Çocuk Atölye Alanı-Moda Salonu/12. Hol
13.15 - 14.15
Atölye: “Karikatür Okuma Atölyesi”
Katılımcı: Hicabi Demirci
Düzenleyen: Desen Yayınları
*8 Yaş ve üzeri

 

12 KASIM PAZARTESİ
Karadeniz Salonu
11.00 - 11.45
Söyleşi: “Hayal Et! Gerçekleşsin”
Konuşmacı: Dilek Yardımcı
Düzenleyen: Tudem Yayınları
*10 Yaş ve üzeri

13.15 - 14.15
Panel: “Çocuk Edebiyatı Var mıdır? Her Çocuk Kitabı Edebiyat mıdır?”
Yöneten: Nihal Ünver
Konuşmacılar: Levent Turhan Gümüş, Yaşar Miraç
Düzenleyen: Dinozor Çocuk

14.30 - 15.30
Söyleşi: “Özgür Abiyle Drama ve Kitap Atölyesi”
Konuşmacı: Özgür Özgülgün
Düzenleyen: Büyülü Fener

Heybeliada Salonu
14.30 - 15.45
Söyleşi: “Türk Basınının Üvey Evladı: Kültür Sanat Gazeteciliği”
Konuşmacılar: Seçkin Selvi, Nemika Tuğcu, Ragıp Ertuğrul, Ceren Çıplak
Düzenleyen: Kültür Sanat Gazetecileri ve Dostları Platformu

16.00 - 17.00
Şiir Dinleti: “Ruhi Su”
Düzenleyen: Ruhi Su Kültür ve Sanat Derneği

Çocuk Atölye Alanı-Moda Salonu/12. Hol
10.30 - 12.00
Yaratıcı Yazı: “Dondurma Yok Mu?”
Yürütücü: Tülin Kozikoğlu
Düzenleyen: Bütün Çocuklar Bizim Derneği

14.00 - 15.00
Atölye: “Kar Benek Kara Benek”
Yürütücü: Şiirsel Taş
Düzenleyen: Bütün Çocuklar Bizim Derneği

13 KASIM SALI
Karadeniz Salonu
10.15 - 10.45
Söyleşi: “Şirin ile Kendi Hikayeni Yaz”
Düzenleyen: Timaş Çocuk

11.00 - 12.00
Söyleşi: “Bir Şeyler Yazmam Gerek”
Konuşmacı: Elif Yonat Toğay
Düzenleyen: Tudem Yayınları
*7 Yaş ve üzeri

12.15 - 13.00
Söyleşi: “İnsanlar, Hayvanlar ve \\”
Konuşmacı: Füsun Çetinel
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

13.15 - 14.15
Söyleşi: “Spor Gezginlerinin İzinde Bambaşka Bir Kaçış Oyunu”
Konuşmacı: Alper Akal
Düzenleyen: Tudem Yayınları
*9 Yaş ve üzeri

17.00 - 18.00
Söyleşi: “Hayal Kurma Teknikleri ve Liderlik”
Konuşmacı: Yiğit Recep Efe
Düzenleyen: Yediveren Yayınları

Büyükada Salonu
12.00 - 13.00
Söyleşi: “Edebiyatımızdan Portreler”
Konuşmacılar: Zeynep Aliye, Hikmet Altınkaynak, Adil İzci, Yüksel Pazarkaya, Ayşe Kulin
Düzenleyen: BESAM

13.15 - 14.15
Panel: “Edebiyat Dergiciliği”
Yöneten: Kevser Atay
Konuşmacılar: Turgay Fişekçi, Metin Cengiz, Gökhan Cengizhan, Yavuz Özdem
Düzenleyen: Edebiyatçılar Derneği

Çocuk Atölye Alanı-Moda Salonu/12. Hol
10.30 - 11.30
Söyleşi-Atölye: “Gizli Kapı”
Yürütücü: Burcu Ünsal
Düzenleyen: Bütün Çocuklar Bizim Derneği

13.00 - 13.45
Okuma Atölyesi: “Kalemler, Yazar: Yaşar Kemal”
Yürütücü: Çiğdem Odabaşı
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları
*10 - 11 Yaş

14 KASIM ÇARŞAMBA
Karadeniz Salonu
11.00 - 12.00
Söyleşi: “Düz Çizgi Dedektifleri İş Başında!”
Konuşmacı: İrem Uşar
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

13.15 - 14.15
Söyleşi: “Çocuklar için Felsefe Atölyesi”
Katılımcı: Özge Özdemir
Düzenleyen: Redhouse Kidz

14.30 - 15.30
Söyleşi: “Küçük Arkeologlar İşbaşında”
Konuşmacı: Betül Avunç
Düzenleyen: Tudem Yayınları
*8 Yaş ve üzeri

15.45 - 16.45
Söyleşi: “Çocuk Edebiyatı Neden Önemli?”
Konuşmacı: E. Murat Yığcı
Düzenleyen: Caretta Yayınları

Büyükada Salonu
12.15 - 13.15
Söyleşi: “Teknoloji Çağında Çocuk Edebiyatı”
Konuşmacılar: Nehir Aydın Gökduman, Necati Akbaba
Düzenleyen: Damla Yayınevi

14.45 - 15.45
Söyleşi: “İslam’dan Deizme, Deizmden Ateizme Türkiye”
Yöneten: Okan Gökay Emgengil
Konuşmacılar: Tunay Bayrak, Cazim Gürbüz
Düzenleyen: Berfin Yayınları

17.15 - 18.15
Panel: “85 Yıl: Varlık”
Yöneten: Hali İbrahim Özcan
Konuşmacılar: Filiz Nayır Deniztekin, Metin Turan, Mehmet Erte
Düzenleyen: PEN

Heybeliada Salonu
13.30 - 14.30
Söyleşi: “Savaş ve Edebiyat - Yazar Ne Yapmalı”
Konuşmacı: Ümit Yaşar Işıkhan
Düzenleyen: Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Derneği

14.45 - 15.45
Söyleşi: “İrfan Yalçın ve Hüzünlü Buluşmalar”
Konuşmacılar: Turgut Çeviker, Şenay Özçelik Koca, Turgut Çeviker
Düzenleyen: H2O Kitap

Çocuk Atölye Alanı-Moda Salonu/12. Hol
13.00 - 13.45
Atölye: “Dedektiflik Atölyesi”
Yöneten: Aşkın Güngör
Düzenleyen: Tudem Yayınları
*9 Yaş ve üzeri

14.00 - 15.30
Yaratıcı Yazı: “Çiko’nun Seçimi”
Yürütücü: Füsun Çetinel
Düzenleyen: Bütün Çocuklar Bizim Derneği

15.45 - 16.45
Atölye: “Çocuk Gelişimi ve Çocuk Yogası”
Yöneten: Başak Bodur
Düzenleyen: Okuyan Us Yayınevi

15 KASIM PERŞEMBE
Karadeniz Salonu
11.00 - 12.00
Söyleşi: “Uçan Kız Volante ile Çok renkli Bir Havaalanı Macerası”
Konuşmacı: Karin Karakaşlı
Düzenleyen: Günışığı Kitaplığı

12.15 - 13.00
Söyleşi: “Kim Süper Olmak İster?”
Konuşmacı: Aytül Akal
Düzenleyen: Tudem Yayınları
*8 Yaş ve üzeri

13.15 - 14.15
Atölye: “Çizmeyi Bilseydim”
Konuşmacı: Simla Sunay
Düzenleyen: Redhouse Kidz

14.30 - 15.30
Söyleşi: “Doğasever Kitapların Doğaya Etkisi”
Konuşmacı: Banu Bozdemir
Düzenleyen: Kelime Yayınları
*6-10 Yaş

17.00 -18.00
Söyleşi: “Cemal Süreya Şiirinde İmge ve Hakikat”
Yöneten: Aydan Ay
Konuşmacılar: Zühal Tekkanat, Seyyit Nezir, Yelda Karataş, Hüseyin Alemdar
Düzenleyen: Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği

Marmara Salonu
11.00 - 12.00
Söyleşi: “Matematiği Tanısan İnan ki Çok Seveceksin”
Konuşmacı: Toprak Işık
Düzenleyen: Tudem Yayınları
*9 Yaş ve üzeri

12.15 - 13.00
Söyleşi: “Bir Müsaade Sınavım Var”
Konuşmacı: Faruk Öndağ
Düzenleyen: Timaş Yayınları

14.30 - 15.30
Söyleşi: “İçindeki Gücü Fark et Yapabilirsin”
Konuşmacı: Tuluhan Tekelioğlu
Düzenleyen: Destek Yayınları

17.00 -1 8.00
Söyleşi: “Gerçekçi Ol, İmkansızı İste!” İsyan, Devrim, Ayaklanma Yılı 68 Hareketi Üzerine
Konuşmacılar: Burcu Yılmaz, Çetin Desde
Düzenleyen: Dönüşüm Yayınları

Büyükada Salonu
15.45 - 16.45
Panel: “Adnan Özyalçıner 85 Yaşında”
Yöneten: C. Hakkı Zariç
Konuşmacılar: Nalan Çelik, Tahir Şilkan
Düzenleyen: Türkiye Yazarlar Sendikası

Kınalıada Salonu
13.15 - 14.15
Söyleşi: “Dijital Oyun Kültürünün Yaygınlığı Çocuk-Kitap İlişkisine Engel mi?”
Konuşmacı: Bilsen Başaran
Düzenleyen: Ozan Yayıncılık

14.30 - 15.30
Panel: “Türk Edebiyatı’nda Çeviri Konusu Nedir ve Türkçe’nin Geleceği Var mı?”
Yöneten: Tekin Sönmez
Konuşmacılar: Cem Bayındır, Nazmi Bayrı, Burak Erdemir, Hasan Kantarcı, Sıla Okur, Tahsin Şimşek, Serdar Yegül
Düzenleyen: Akedemiska Litteraturföreningen ve NİS Media

Kalamış Salonu/12. Hol
10.30 - 11.15
Tasarım - Atölye: “Rakamlar ve Hayvanlar”
Yürütücü: Murat Celep
Düzenleyen: Bütün Çocuklar Bizim Derneği

Çocuk Atölye Alanı-Moda Salonu/12. Hol
11.00 - 11.45
Okuma Atölyesi: “Ayıların Meşhur Sicilya Baskını, Yazar: Dino Buzzati”
Yürütücü: Çiğdem Odabaşı
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları

13.00 - 13.45
Okuma Atölyesi: “Türk Yazınından Seçilmiş Çocuklar için Şiirler - Derleyen: Memet Fuat”
Yürütücü: Çiğdem Odabaşı
Düzenleyen: Yapı Kredi Yayınları


Yorumları Göster
Yorumları Gizle