Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Hatice Yılmaz: Selanik sorusu çelişkili ama doğru

  Hürriyet Eğitim
  29.04.2016 - 17:17 | Son Güncelleme:

  TEOG’un ikinci gün oturumlarındaki T.C inkılap tarihi ve Atatürk testinde çıkan ‘Selanik’ konulu soru için açıklama yapan Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, “Çelişkili olarak görülse de  I ve IV ile II ve III’ü gruplanmasını doğru olarak kabul edebiliriz” dedi.

  1 milyon 600 binden fazla ortaokul 8’inci sınıf öğrencisinin katıldığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınavları 27-28 Nisan’da düzenlendi. Sınava, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük testindeki ‘Selanik’ konulu soru damga vurdu. Bazı eğitimciler ve öğrenciler, 28 Nisan’da yapılan sınavın ardından hem sosyal medyada, hem de yazılı açıklamalarla sorunun yanlış olduğunu iddia etti. Bazı eğitimciler de sorunun doğru olduğunu savundu. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz da sorunun çelişkili fakat doğru olduğunu savunan bir açıklama yaptı. Yılmaz’ın ‘Selanik’ konulu soru ile ilgili açıklaması şöyle: 

  “Soruya bakmadan önce sosyal yapı nedir, kültürel yapı ne olduğunu bilmemiz gerekir. Sosyal yapı; içinde sosyal olayların meydana geldiği sosyal grupların ve kurumların bulunduğu toplumun şekil ve yapısıyla ilgilidir. Yani o toplum bireylerinin hangi milletlerden oluştuğuyla ilgili bir durumdur. Kültürel yapı ise; o toplumdaki fikirsel, düşünsel durumla ilgilidir. Basın ve yayın hayatı çıkartılan dergilerle alakalı bir durum. Dolayısıyla soruya tekrar döndüğümüzde I ve IV. Maddedeki farklı milletlerin bir arada yaşaması ve çok uluslu bir yapıdan bahsetmesi sosyal özellik olarak bir arada gruplanması doğrudur. Yine II. ve III. maddelerinde kültürel hayatı örneklemesi yani fikir akımlarından basın–yayından bahsetmesi de doğru olarak aynı kategoride gruplandırılmış. Dolayısıyla soru çelişkili olarak görülse de  I ve IV ile II ve III’ü gruplanmasını doğru olarak kabul edebiliriz.”

  İŞTE O SORU

  Atatürk’ün çocukluk dönemini yaşadığı Selanik’in taşıdığı özelliklerden bazıları şunlardır:

  I. Farklı milletler bir arada yaşamıştır.

  II. Önemli fikir akımlarının etkisindedir.

  III. Zengin bir basın–yayın hayatı vardır.

  IV. Çok uluslu biryapıya sahiptir.

  Bu bilgilerin sosyal ve kültürel özellikler olarak sınıflandırılması aşağıdakilerin hangisinde doğru yapılmıştır?

    Sosyal  - Kültürel

  A) I ve II       III ve IV

  B) I ve IV      II ve III

  C) II ve III      I ve V

  D) II ve IV     I ve III

   

   

  Etiketler: oturum
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı