MENÜ

Pamfilya

Pamfilya ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Pamfilya haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 167 Pamfilya haberi bulunmuştur.

Pamfilya Haberleri

Bayramda 10 milyon kişi 10 milyar TLlik tatil yapacak

Bayramda 10 milyon kişi 10 milyar TL'lik tatil yapacak

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, "Kurban Bayramı'nda tüm Türkiye’de büyük bir turizm hareketi yaşanacak. Bu bayramda da geçen bayram olduğu gibi yaklaşık 10 milyon kişinin turizm hareketine katılmasını bekliyoruz. Kurban Bayramı döneminde 10 milyar TL'nin üzerinde bir hacim oluşmasını öngörüyoruz. Ulaşım, konaklama, alışveriş sektöründeki canlanma Ege ve Akdeniz bölgeleri dışında yapılan kültür ve akraba seyahatleri 5 günde Türkiye ekonomisinde önemli bir hareketlilik sağlayacaktır" açıklamasında bulundu.

9.08.2019Ekonomi
Antalya onları bekliyor

Antalya onları bekliyor

Antalya Tanıtım Vakfı, illerinden çeşitli ülkelere kaçırılan 8 arkeolojik kültür varlığının geri getirilmesi için ‘Toprağına beklenenler’ başlıklı kampanya başlattı. Antalya Havalimanı Dış Hatlar 2 Terminali’nin çıkışına Ksanthos’tan kaçırılan ve bugün British Museum’da sergilenen Nereidler anıtının imitasyonu konuldu.

6.08.2019Gündem
Phaselis Antik Kenti nerede

Phaselis Antik Kenti nerede?

Phaselis Antik Kenti, tarihi açıdan çok büyük öneme sahip olmasının yanı sıra doğa anlamında turizm cenneti olarak kabul ediliyor. Peki, Phaselis Antik Kenti nerede? İşte, turistik gezilerde önemli bir durak olan Phaselis Antik Kenti hakkında bazı bilgiler

2.06.2019Gündem
Mansur Ark kimdir, kaç yaşında

Mansur Ark kimdir, kaç yaşında?

Mansur Ark, Yaşım Kaç programındaki görüntüleriyle gündeme geldi. 90'lı yılların unutulmaz seslerinden olan Mansur Ark, “Maalesef, Gazla Gitsin, Sana Demedim mi” şarkılarıyla tanınıyor. İşte, Mahsur Ark’ın hayatına ilişkin bilgiler

7.10.2018Televizyon
Açılış vuruşu Paralimpik tenisçi Büşra Ünden

Açılış vuruşu Paralimpik tenisçi Büşra Ün'den!

Türkiye’de çim kortta düzenlenen ilk ATP turnuvası olma özelliğini taşıyan Antalya Open bu yıl Türk Hava Yolları’nın isim sponsorluğunda yoluna devam ediyor. ‘Turkish Airlines Antalya Open’ 24-30 Haziran tarihlerinde 28 ana tablo, 32 eleme ve 16’sı çiftler de olmak üzere dünyanın en başarılı tenisçilerini Antalya Belek’te Kaya Palazzo Resort çim kortlarında bir araya getirecek.

21.06.2018Spor Arena
İlk kazmayı vurduğu yerden çıktı, sosyal medyadan duyurdu

İlk kazmayı vurduğu yerden çıktı, sosyal medyadan duyurdu

ANTALYA’nın turizmde 2018 yılının teması olarak belirlediği Perge Antik Kenti’nde geçen hafta Vali Münir Karaloğlu’nun bu yılki kazı sezonuyla ilgili ilk kazmayı vurduğu alanda, dünyanın ilk kadın belediye başkanının anıt mezarının beş basamaklı podyumu ortaya çıkarıldı.

14.06.2018Gündem
İlber Hoca izdihamı...

İlber Hoca izdihamı...

Antalya'nın fethinin 811'inci yıldönümü nedeniyle konferans veren Prof. Dr. İlber Ortaylıyı dinlemeye gelenler 1500 kişilik salona sığmadı. Salon dışında da 500'ü aşkın kişi sandalyeler ve yerlerde oturarak Ortaylıyı sinevizyondan dinledi. Prof. Dr. Ortaylı, Antalya'daki devasa otel yapılaşmalarını eleştirerek, "Antalya tabiatı böyle ucuz turizme feda edilecek yer değil" dedi.

6.03.2018Gündem
2 bin yıllık... Sadece özel izinle ziyaret edilebiliyor

2 bin yıllık... Sadece özel izinle ziyaret edilebiliyor

ANTALYA’nın dünyaca ünlü Perge Antik Kenti’nde lahit içinde hiç bozulmamış halde bulunan 'Medusa' ve 'Okeanus' mozaikleri, jandarma, özel güvenlik ve özel kamera sistemleriyle korunuyor. İki eşsiz eser sadece özel izin ve uzmanlar eşliğinde ziyaret edilebiliyor ve her seferinde kapıları mühürleniyor.

3.03.2018Gündem
Toroslar’da bir taş ev

Toroslar’da bir taş ev

Her baba, karne tatili başlamadan önce oğlu için plan yapar mı bilmem ama ben yapanlardanım. Sömestr tatili için de “Farklı rota neresi olur?” sorusuna haftalar önce karar verdim: Toroslar... Peki ama yüzlerce kilometrelik bu uzantının neresi olmalıydı? 14 yaşında bir çocukla hem rahat etmeli, hem dağ tepe tırmanmalı ama bir o kadar keyfimizi nasıl yaşardık? İşte cevabı...

26.02.2018Seyahat
2 bin yıllık perge antik tiyatrosu restore edilecek

2 bin yıllık perge antik tiyatrosu restore edilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, dünyanın en görkemli antik kentlerinden biri olan, milattan sonra 2'nci yüzyıla ait olduğu düşünülen 13 bin kişilik Perge Antik Tiyatrosu'nun restorasyonu için 3 milyon TL ödenek ayırdı. İlk kez restore edilecek tiyatro eşsiz bir tarihi zenginliğe sahip. Antalya'nın Aksu ilçesinde Pamfilya dönemi başta olmak üzere birçok uygarlığa başkentlik yapan Perge Antik Kenti'nde yer alan ve Efes ile Aspendos tiyatroları kadar görkemli sayılabilecek 13 bin kişilik amfitiyatro, ilk kez restore edilecek. M.S. 2'nci yüzyıla ait olduğu tahmin edilen antik tiyatronun restorasyon projesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce 3 milyon TL ödenek ayrıldı. Restore işlemleri Antalya Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürlüğü'nce gerçekleştirilecek.

22.02.2018Haber
Bir milyon turist oyladı En iyiler arasında Türkiyeden 18 otel

Bir milyon turist oyladı! En iyiler arasında Türkiye'den 18 otel

Avrupa'nın önde gelen otel değerlendirme platformlarından 'HolidayCheck', 2018'in en iyi otellerini açıkladı. Ödül verilen 99 otel arasında, Türkiye'den 18 otel yer alıyor.

24.01.2018Ekonomi
Defineciler antik kenti delik deşik etmiş

Defineciler antik kenti delik deşik etmiş

Likya’dan Pamfilya’ya birçok medeniyete ev sahipliği yapan Antalya’da kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Onobara Antik Kenti’nin defineciler tarafından yağmalandığı ve tarihi eserlerin tahrip edildiği ortaya çıktı.

16.01.2018Gündem
Otellerini bir bir sattı Ünlü turizmci o oteli icradan geri aldı, şimdi...

Otellerini bir bir sattı! Ünlü turizmci o oteli icradan geri aldı, şimdi...

Üç yıl önce iflas erteleme kararı alan ve otellerini bir bir satarak turizm sektöründen çekilen Silkar, kirada olan Manavgat’taki tesisi Lykia World otel ve golf tesislerini icra yoluyla geri alarak yeni bir başlangıç yapıyor. Silahtaroğlu ailesinin hedefi 1200 yataklı tesisi 4 bin yatağa çıkaracak farklı turizm yatırımcılarıyla ortak olarak, borçlarını ödemeye devam etmek.

16.12.2017Ekonomi

Yazar Sonuçları

Toprağında insanlık tarihinin izleri var

Yıl boyunca eksik olmayan güneşi, Akdeniz sıcaklığının her yere yayılan havası, sahil boyunca uzanan birbirinden güzel parkları, geniş bulvarları, koyları ve nefis doğası ile anlatılacak öyle çok şeyi var ki… Ama benim bu kez konum, biraz tarih biraz damak tadı. Farklı uygarlıklardan kalan izlerle geçmişe gidip, yerel lezzetlerin izini sürerek bugüne döneceğimiz bir Mersin keşfine ne dersiniz?

16.09.2018

‘LykIa World’ küllerinden doğar mı?

Üç yıl önce iflas erteleme kararı alan ve otellerini bir bir satarak turizm sektöründen çekilen Silkar, kirada olan Manavgat’taki tesisi Lykia World otel ve golf tesislerini icra yoluyla geri alarak yeni bir başlangıç yapıyor. Silahtaroğlu ailesinin hedefi 1200 yataklı tesisi 4 bin yatağa çıkaracak farklı turizm yatırımcılarıyla ortak olarak, borçlarını ödemeye devam etmek.

16.12.2017

Perge’yi görmeyen Antalya’yı görmüş sayılmaz

Antalya’nın hemen yanıbaşında, kolay ulaşabileceğiniz, şehircilik planı ve estetiği ile ünlü özel bir kent Perge. Ege’nin ünlü antik şehirleri Efes ve Bergama kadar etkileyici…

10.09.2017