MENÜ

İstanbul Semtleri

İstanbul Semtleri ile ilgili tüm haberleri, son dakika İstanbul Semtleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün İstanbul Semtleri haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 509 İstanbul Semtleri haberi bulunmuştur.

İstanbul Semtleri Haberleri

11 ayda 137 bin konut satıldı

11 ayda 137 bin konut satıldı

Kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra yeni markalı konut, ofis ve alışveriş merkezi projeleriyle dikkat çeken Ankara’da konut satışları artıyor. Başkentte 11 ayda 137 bin 693 konut satıldı. 9 ayda yaklaşık 89 bin konut için de ruhsat verildi.

28.12.2017Ekonomi
Ankarada sis zor anlar yaşattı

Ankara'da sis zor anlar yaşattı

Ankara'da etkili olan yoğun sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 50 metrenin altına düştü.

15.12.2017Gündem
36 saatte Prag

36 saatte Prag

Prag Avrupa’nın en çok turist çeken şehirleri arasına girdi. Nedeni müthiş mimari, tarihsel zenginlik, harika restoranlar, barlar. Zamanın gerisinde kaldığı düşünülürdü ama şimdi düzinelerce yeni mağazayla tasarım ve modada da sesini duyuruyor. Yeniler arasındaki en iyi butikler, restoranlar, pub’lar şans eseri kalabalık turistik bölgenin tam sınırında ya da dışında. Prag’ın çok iyi çalışan toplu ulaşım sistemi sayesinde bir zamanlar hiç önemsenmeyen Smichov semtindeki yenilikleri, Mala Strana’daki az bilinen mekânları, konutların yoğunlaştığı Vinohrady’nin cazibesini, tarihi merkezin doğusundaki Zizkov’u rahatça gezebilirsiniz. Dahası merkezdeki görülmeye değer yeni oluşumlar da kalabalıkların pek uğramadığı bölgelerde.

6.11.2017Seyahat
Lüften artık konuşma, zira...

'Lüften artık konuşma, zira...'

Yazar Murat Bardakçı, Abdülmecid Efendi’nin köşkünde açılan serginin basılmasının ardından Sultan Abdülhamid'in torunu Nihan Osmanoğlu'nu köşesinde "Söylediklerin şiddete sebep olmaya başladı" sözleriyle eleştirdi.

25.10.2017Gündem
Fırın ve yorgancı gitti, kafe ve bar geldi

Fırın ve yorgancı gitti, kafe ve bar geldi

Hürriyet Pazar’da dün başlayan Kadıköy yazı dizisi devam ediyor. Mahallelinin şikâyeti esnaf ve kitapçıların Kadıköy’den ayrılması, yerlerine kafe ve barların dolması...

Tanımadığın komşuna ilk selamı sen ver

Tanımadığın komşuna ilk selamı sen ver

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, gelecek ay 15. kez düzenlenecek İstanbul Bienali’nin teması “İyi Bir Komşu” olarak belirlenince, komşuluk üzerine yeniden kafa yormaya başladık. Komşuluk, mahalle hayatına dair pek çok şey gibi mazide kalmış, nostaljik bir ilişki biçimi mi, yoksa dönüşebilir mi? Komşu hâlâ komşunun külüne muhtaç mı? Hem sonra kim o iyi komşu? Bize benzeyen, bizim gibi yaşayan biri mi? Rengi, dili, inanışı, cinsel tercihleri, siyasi fikirleri farklı olanlara, ön yargıya kapılmadan kapımızı açıyor muyuz? Rezidans ve modern site hayatının, geleneksel komşuluk ilişkilerini erozyona uğrattığını, kapı komşularının bile birbirini tanımadığını, yaşayanlar tespit ediyor ama uzmanlara göre bu ‘ilişkisizlik’ halinden ufak çabalarla dönüş mümkün.

26.08.2017Hürriyet Pazar
Kadıköy mü, Karaköy mü

Kadıköy mü, Karaköy mü?

Son yıllarda renkli kafeleri, barları ve kalabalık sokaklarıyla birbirlerinin aynısı olma yolunda ilerleyen bu iki tarihi semt, içlerine girildiği zaman aslında çok farklı karakteristik özellikleriyle ayrışabiliyor. Boğaz havasının her daim estiği, vapurların gün boyunca binlerce insanı götürüp, getirdiği liman semtlerine bir de bu gözle bakalım. Neden İstanbul’un her semti ayrı bir şehir denmekte, anlayalım.

21.06.2017Hayat
36 saatte Indianapolis

36 saatte Indianapolis

Indiana Eyaleti’nin başkenti bugünlerde motosiklet yarışları heyecanı yaşıyor. 101’inci Indianapolis 500’ün ardından geleneksel kortej yürüyüşleri, askeri kutlamalar, süt içme yarışmaları gelecek. Anıtlarla dolu, spor çılgını şehrin merkezi 2013’te yenilendi, parkları kültür alanlarına bağlandı. İşte 36 saatte Indianapolis....

İstanbul’a 16’ncı yüzyıl marangozu lazım

İstanbul’a 16’ncı yüzyıl marangozu lazım

Murat Belge, adı İstanbul’la özdeşleşen, bu şehrin birkaç uzmanından biri. Yıllardır bu büyüleyici şehri anlatıyor, tanıtıyor... Yazdığı ‘İstanbul Gezi Rehberi’ artık bir klasik. Şimdi klasik olmaya aday bir eseri daha var. Açık Radyo’nun ilk kurulduğu yıllarda, artık aramızda olmayan eğitimci Tanyeri Erkman’la İstanbul’u semt semt anlattıkları tadına doyulmaz radyo programı, ‘Bu Şehr-i İstanbul ki’ adı altında kitaplaştırıldı (Üstelik bu müzikli bir kitap; sayfalardaki kodları akıllı telefonlarınızla tarayarak; Belge ve Erkman’ın kendi arşivlerinden çaldıkları, bulunmaz kayıtları dinleyebiliyorsunuz). Kitabı vesile ettik, Belge’yle ‘şehirlerin şehri’ni konuştuk.

12.05.2017Keyif
Tüpgazda kim ne fiyat tutturursa…

Tüpgazda kim ne fiyat tutturursa…

Tüpgaz firmaları internet sitelerinde il il maksimum tüp satış fiyatlarını ilan edip bu bilgiyi EPDK ile de paylaşıyor. Ancak büyük illerde çoğu bayii açıklanan fiyatın neredeyse yüzde 10’u kadar pahalıya tüp satıyor. İstanbul’da 87 TL olarak açıklanan ev tüpünün fiyatı çoğu semtte 95 TL’ye kadar çıkıyor. 16 lira olması gereken piknik tüpü ise 20 TL’den satılıyor.

24.02.2017Ekonomi
İstanbula yeni metro hatları geliyor

İstanbul'a yeni metro hatları geliyor

İstanbul'da Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı ve Vezneciler-Sultangazi Metrosu hayata geçiyor. 2019 yılında hizmete alınması planlanan 800 metrelik, Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı, saatte çift yönde 6 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak

16.02.2017Gündem
2016 İstanbul yeme-içme trendleri

2016 İstanbul yeme-içme trendleri

2016 yılı boyunca birçok yeme-içme festivaline ev sahipliği yapan İstanbul’un, en popüler semtlerinden en iyi restoranlarına ve hatta 2016 yılı boyunca Zomato kullanıcılarının en yüksek puanlarla değerlendirdiği top 5 restorana kadar pek çok bilgiyi bu listede bulabilirsiniz.

İstanbul’da turist olmak: Balat

İstanbul’da turist olmak: Balat

İstanbul’da turist olma fikrine bayılıyorum! Özellikle eski dokusunu koruyabilen yerleri alıp koynumda saklamak istiyorum. Bugün de İstanbul’un son zamanlarda oldukça popüler olmuş semtlerinden birine, Balat’a gidelim dedim! Siz de takılın peşime, Balat yollarına düşelim...

11.01.2017Seyahat
Çukurcumaya yolu düşenlerin uğrayabileceği mekanlar

Çukurcuma'ya yolu düşenlerin uğrayabileceği mekanlar

İstanbul'un vintage ruhunu en derinden hissedebileceğiniz yerlerinden Çukurcuma aynı zamanda en popüler buluşma noktalarına da ev sahipliği yapıyor.

İstanbulda elektrik kesintisi 02.12.2016 - Elektrikler ne zaman gelecek

İstanbul'da elektrik kesintisi 02.12.2016 - Elektrikler ne zaman gelecek?

İstanbul'da bazı bölgelerde yaşanan elektrik kesintisi, vatandaşların merakına neden oldu. Sarıyer, Zeytinburnu, Bahçelievler, Bayrampaşa semtlerinde ikamet eden vatandaşlar, elektrikler ne zaman gelecek şeklinde sorular sormaya başladı. İşte Planlı bakım çalışmaları ve ani durumlar nedeniyle ortaya çıkan elektrik kesintisi hakkında dağıtım şirketinin yaptığı duyurular ve elektrikler ne zaman gelecek sorusunun cevabı

2.12.2016Gündem
Doğan Kuban: Bizde babamın evidir, koruyayım kültürü yok, İstanbul da böyle gitti

Doğan Kuban: Bizde babamın evidir, koruyayım kültürü yok, İstanbul da böyle gitti!

Mimar, restoratör, tarihçi... Değil söyleşmek, karşı karşıya oturmaktan bile onur duyduğum ‘Hocaların Hocası’... 1990’da emekli oldu. O gün bugündür, kendi tabiriyle 24 saat çalışıyor. Yazıyor, üretiyor, anlatıyor. Alanındaki en büyük başvuru kaynaklarından ‘Osmanlı Mimarisi’ adlı kitabı yeniden yayımlanan 92 yaşındaki Doğan Kuban’a, üzerine şiirler yazdığı sevgili İstanbul’unu ve bugünkü mimarlık anlayışını sordum.

19.11.2016Hayat
Seyyar arabadan şık lokantaya: Tantuni

Seyyar arabadan şık lokantaya: Tantuni

Bir zamanlar fakir yemeği olarak bilinen tantuni, bugün AVM’lerden şık restoranlara kadar her yerde...

29.10.2016Hürriyet Pazar
Vatanım Sensin dizisi ne zaman başlayacak

Vatanım Sensin dizisi ne zaman başlayacak?

Vatanım Sensin dizisi için artık geri sayım başladı. Kanal D ekranlarının yeni yapımı olan Vatanım Sensin dizisi yayınladığı fragmanlarla izleyicilerin ilgisini oldukça çekti. İzleyiciler dizinin ne zaman başlayacağını merak ediyorlar. Önümüzdeki günlerde izleyicisiyle buluşmaya hazırlanan dizide Halit Ergenç ve Bergüzar Korel’in yanı sıra Onur Saylak, Senan Kara, Baki Davrak, Şebnem Hassanisoughi, Celile Toyon, Boran Kuzum, Pınar Deniz, Miray Daner, Kubilay Aka, Hakan Salınmış gibi birbirinden güçlü isimlerden oluşuyor. Peki, Vatanım Sensin dizisi ne zaman başlayacak?

24.10.2016Kelebek
Şiirle güzelleşen Prizren

Şiirle güzelleşen Prizren

Balkanlar’ın birçok şehri tablo gibidir, seyretmeye doyamazsınız. Kosova’nın en zarif yerleşimi, Osmanlı’nın “mücevher şehri” Prizren diğerlerinden farklıdır. Doğası, mimarisi kadar halkın sanata bağlılığıyla güzelleşir. Ne kanlı savaşlar ne de göç silebilmiştir bu tutkuyu.

19.10.2016Seyahat
Vatanım Sensin dizisi ne zaman başlayacak - İşte ilk fragman

Vatanım Sensin dizisi ne zaman başlayacak - İşte ilk fragman

Kanal D'nin bu sezon en iddialı projelerinden biri Vatanım Sensin ilk fragmanı ile ekranlara geldi. Güçlü oyuncu kadrosu ve etkileyici hikayesi ile Vatanım Sensin dizisi yakın zamanda Kanal D'de yayın hayatına merhaba diyecek. Peki Vatanım Sensin nasıl bir konuyu ele alıyor. İşte Vatanım Sensin dizisinin yayınlanan ilk fragmanı ve diziyle alakalı tüm detaylar

8.10.2016Kelebek
Öğrenciler en çok hangi ilçelerde ev aradı

Öğrenciler en çok hangi ilçelerde ev aradı?

Yeni nesil emlak bulma sitesi Emlakjet.com’un verilerine göre ağustos ayında üniversitelere yakın bölgelerde kiralar yüzde 10 oranında artarken İstanbul, Marmara, Yıldız Teknik ve Mimar Sinan üniversitelerine yakın olan Avcılar, Üsküdar ve Göztepe, öğrencilerin kiralık daire için en çok arama yaptığı ilçeler oldu.

5.09.2016Kampüs
Otellerde yer kalmadı, tatilciler plajlarda kalıyor

Otellerde yer kalmadı, tatilciler plajlarda kalıyor

Muğla'nın gözde turizm merkezlerinden Marmaris'te, Ramazan Bayramı tatilinde otellerde yer bulamayan yüzlerce tatilci, halk plajında konaklıyor.

7.07.2016Gündem
Ramazan ayının ‘EN’leri

Ramazan ayının ‘EN’leri

Sevdiklerimizle kalabalık iftar sofralarında buluştuğumuz, uzun zamandır görmediğimiz akrabalarımızla devasa aile sofralarında bir araya geldiğimiz bir Ramazan ayını daha acısıyla tatlısıyla bitirdik. Bayrama hazırlanırken; İstanbulluların bu ay neler yaptığını, iftar için hangi restoranları tercih ettiğini merak ediyorsanız tam size göre bir yazı hazırladık!Türkiye’nin en büyük yeme-içme rehberi Zomato’nun yardımıyla hazırladığımız listemizde; ayın en çok tercih edilen yemeğinden en popüler restoranına, günün hangi saatlerinde iftar planı yapmaya başladığımızdan İstanbul’un en popüler semtine kadar birçok bilgiyi bulabilirsiniz.

3.07.2016Hayat
Dil ustası Hakkı Devrim hayatını kaybetti

Dil ustası Hakkı Devrim hayatını kaybetti

Dil ustası, Türk basınının duayenlerinden Hakkı Devrim, dün sabah hayata gözlerini yumdu. Hakkı Devrim, bugün Levent Camisi’ndeki öğle namazının ardından, Kilyos’taki aile mezarlığında son yolculuğuna uğurlanacak.Hakkı Devrim'in ölümü sevenlerini yasa boğdu

16.06.2016Gündem
Büyük usta Hakkı Devrimi kaybettik

Büyük usta Hakkı Devrim'i kaybettik

Dil ustası, Türk basınının duayenlerinden Hakkı Devrim, dün sabah hayata gözlerini yumdu. Devrim, bugün Levent Camisi’ndeki öğle namazının ardından, Kilyos’taki aile mezarlığında son yolculuğuna uğurlanacak.

16.06.2016Gündem
‘En çok Venedik’ten etkilendim...’

‘En çok Venedik’ten etkilendim...’

Yazar Nedim Gürsel’in yaşamında İtalya’nın çok önemli bir yeri var. “İtalya, yazarlığımı etkiledi, Ona bir kitap borcum vardı” diye özetliyor durumu. ‘Resimli Dünya’ romanını İtalya’da yazan Nedim Gürsel ile bozkırın ortasındaki başkent Ankara’da buluşup, sanatın, mutfağın, Rönesans’ın ülkesi İtalya’yı ve yeni kitabı “Bana İtalya’yı Anlat”ı konuştuk. Roma, Napoli ve Floransa gibi turistik güzergâhların dışında kalan İtalya’yı sanat ile harmanlayan Gürsel, İtalyan mutfağına da Bologna üzerinden ışık tutmuş.

5.05.2016Seyahat
Trafiğe ay yıldız adasıyla çözüm

Trafiğe "ay yıldız" adasıyla çözüm

İzmir Körfez Geçişi Projesi kapsamında yapımı öngörülen, ay ve yıldız motiflerinin kullanılacağı 800 metrelik yapay ada, hem trafik sorununa çare olacak hem de kente yeni bir simge kazandıracak. İZTO Başkanı Demirtaş, "İzmir'in içinde denize girilemiyor. Bu ada, özellikle orta ve dar gelirlilerin denize girebileceği, plajların oluşturulabileceği, inanılmaz güzel ve ender yerlerden biri haline gelebilir" dedi.

19.03.2016Ekonomi
İstanbul Bahariye adalarının havadan görüntüsü

İstanbul Bahariye adalarının havadan görüntüsü

Haliç'in  batı ucunda Eyüp ve Silahtarağa semtleri arasında yer alan "Bahariye" adalarını havadan görüntüledik. Tarihi Bizans dönemine kadar uzanan iki ada bir zamanlar üzerine bırakılan tavşanlar yüzünden halk arasında 'tavşan adası' ismini almıştı. Zaman içinde belediyelerin çeşitli projeler ürettiği ancak bugüne kadar üzerine hiçbir şey yapılmayan bu adalar,  bugünlerde sadece kuşlara ev sahipliği yapıyor. Ali AKSOYER / İSTANBUL (DHA) 

5.01.2016Haber
Orhan Pamuk’un İstanbul’u...

Orhan Pamuk’un İstanbul’u...

‘Resimli İstanbul, Hatıralar ve Şehir’ daha ilk satırlarından itibaren okurun elini tutarak şehirde gezmeye çıkarıyor. Pamuk’un anıları ve şehirle iç içe yürüyen bu yolculuk 1950’li yılların İstanbul’unda başlıyor. Ancak zaman ve mekân yazarın götürmek istediği yerle birlikte sürekli değişiyor. Yeri geliyor yolu İstanbul’a düşmüş eski zaman seyyahının eline iliştiriyor elinizi, yeri geliyor Yahya Kemal’e, Tanpınar’a teslim ediyor. Bununla da yetinmiyor Pamuk... Bazen masalsı bir gravürün içine sokup oraya kilitliyor okuru, bazen de Ara Güler’in eski bir fotoğrafına hapsediyor. Ne şanslıyız ki İstanbul yıllar geçse de bazı özelliklerini kaybetmiyor. Masalsı, egzotik, bir yanı Batı, bir yanı Doğu... İşte Pamuk’un ‘hüznün dünya başkenti İstanbul’undan manzaralar...

25.12.2015Hayat

Yazar Sonuçları

Gittiğiniz, yaşadığınız yeri tanıyın

TATİL beldelerine gidenlere her zaman anımsatırım.

31.08.2017

İstanbul’da mahalle kültürünün izinde: Kalamış ve Fenerbahçe

Cızırtıyla karışık bir plak döngüsünün içinden taşan karakteristik erkek sesi de yıllardır sorar, “İstanbul’u sevmezse gönül, aşkı ne anlar?” Soran Behçet Kemal Çağlar, o soruyu sesiyle ölümsüz kılan Münir Nurettin Selçuk’tur. Zamansızlığa uzanan böyle unutulmaz bir şarkıyı yazdıran ilhamın kaynağı ise Kalamış’tır. Huzurun her dem aranır olduğunu düşündüren ve bulunacağı adresi veren o şarkıyı haklı çıkarırcasına, takvimlerin gösterdiği tarihler değişse de Kalamış’taki huzur değişmez.

31.03.2017

Yaşadığınız kenti tanımak

SELİM İLERİ ile birlikte geçen cumartesi günü Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleştirilen “Boğaziçi ve Edebiyat” başlıklı bir panelde konuştuk.

2.03.2017

Tüpgazda kim ne fiyat tutturursa…

Tüpgaz firmaları internet sitelerinde il il maksimum tüp satış fiyatlarını ilan edip bu bilgiyi EPDK ile de paylaşıyor. Ancak büyük illerde çoğu bayii açıklanan fiyatın neredeyse yüzde 10’u kadar pahalıya tüp satıyor. İstanbul’da 87 TL olarak açıklanan ev tüpünün fiyatı çoğu semtte 95 TL’ye kadar çıkıyor. 16 lira olması gereken piknik tüpü ise 20 TL’den satılıyor.

25.02.2017

Seyyar arabadan şık lokantaya

Bir zamanlar fakir yemeği olarak bilinen tantuni, bugün AVM’lerden şık restoranlara kadar her yerde...

30.10.2016

Seyyar arabadan şık lokantaya

Bir zamanlar fakir yemeği olarak bilinen tantuni, bugün AVM’lerden şık restoranlara kadar her yerde...

29.10.2016

Tayyareye binecekmiş!

Schiller “İnsan, bir devletin yurttaşı olduğu kadar zamanın da yurttaşıdır” demiş.

7.10.2016

İstanbul: Nasıldı, nasıl oldu

İSTANBUL’DA yaşayanların acaba evlerinde bir İstanbul kitaplığı var mıdır?

15.09.2016

Depremden sonra fişinizi istemeyi unutmayın anacım

DÜN yürek sarsıntıları hâlâ devam eden 17 Ağustos depreminin 17’nci yıldönümüydü.

17.08.2016

Beyoğlu’nu kültür kurtaracak

BURAK COŞAN’ın dün Hürriyet’teki ‘İstiklal Mücadelesi’ haberini okuyunca, yalnız o caddenin değil, Beyoğlu’nun neden cazibesini kaybettiği üzerine çeşitleme yapmak zorunluluğu hissettim.

10.08.2016

Hangi salonlarda film izliyorsunuz?

Yaşadığınız şehirdeki eğlence hayatının tarihini merak eder misiniz? Yanıtınızın evet olmasını dilerim. İstanbul’da şimdiki sinema salonları ile eski salonları karşılaştırma imkânını verdi bir kitap: ‘İstanbul’un 100 Sinema Salonu’nu okurken anılar sökün etti. Barış Bulunmaz ve Ömer Osmanoğlu, hoş bir kitap hazırlamışlar.

29.07.2016

Ne çok değiştin İstanbul!

Bugünlerde elimden bırakamadığım bir kitap: Reha Günay’ın YEM Yayınları’ndan çıkan İstanbul’un Kaybolan Ahşap Konutları.

23.03.2016

Yaz gezilerine hazırlanın

Daha kış henüz gelmişken, yazlık gezi kitaplarından söz etmemi biraz garip karşılayan okurlarıma bir gerekçe sunmak isterim.

1.01.2016