MENÜ

Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (Cdu/Csu) İle Sosyal Demokrat Parti’Nin (Spd) Koalisyon

Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (Cdu/Csu) İle Sosyal Demokrat Parti’Nin (Spd) Koalisyon ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (Cdu/Csu) İle Sosyal Demokrat Parti’Nin (Spd) Koalisyon haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 171 Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (Cdu/Csu) İle Sosyal Demokrat Parti’Nin (Spd) Koalisyon haberi bulunmuştur.

Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (Cdu/Csu) İle Sosyal Demokrat Parti’Nin (Spd) Koalisyon Haberleri

Memnuniyetle gelirim

Memnuniyetle gelirim

Almanya’nın müstakbel başbakanı Angela Merkel, dün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’den aldığı Türkiye davetine ‘Seve seve gelirim’ yanıtı verdi. AB üyeliği yerine, imtiyazlı ortaklık ilişkisini savunan Merkel’in gelecek yılın ilk yarısında Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

18.11.2005Dünya
Can çekişen SPD’ye ‘kurtarıcı’ aranıyor

Can çekişen SPD’ye ‘kurtarıcı’ aranıyor

Almanya’da 2009 yılından beri yapılan Federal Meclis seçimleri ile son dönemlerde yapılan eyalet seçimlerinde sistematik olarak oy kaybına uğrayan Sosyal Demokrat Parti’de (SPD) tam bir ‘can çekişme’ havası yaşanırken, ‘kurtarıcı’ olarak Andrea Nahles 2018 yılı nisan ayında genel başkan olarak göreve getirildi.

7.08.2019Avrupa
SPD, erken seçimi göze alabilecek mi

SPD, erken seçimi göze alabilecek mi?

Almanya’da son dönemlerde Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oluşturduğu ‘büyük koalisyon hükümetinde’ yaşanan sancılar yüzünden erken seçim tartışmaları da yoğunlaştı.

17.06.2019Avrupa
Almanya’da Büyük Koalisyon sıkıntıya girdi

Almanya’da Büyük Koalisyon sıkıntıya girdi

Almanya’da geçen pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri ülke siyasetini derinden sarstı.

28.05.2019Dünya
Erken seçimin ayak sesleri

Erken seçimin ayak sesleri

ALMANYA’da son genel seçim 24 Eylül 2017 tarihinde yapıldı.

23.04.2019Avrupa
Schröder 75 oldu

Schröder 75 oldu

Almanya’nın 1998-2005 yılları arasında başbakanlığını yapan Sosyal Demokrat Partili (SPD) Gerhard Schröder, geçtiğimiz pazar günü 75 yaşına girdi. En sıkı dostları arasında yer alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin başta olmak üzere, birçok ülkenin devlet ve hükümet başkanları telefon ederek Schröder’in doğum gününü kutladılar.

10.04.2019Avrupa
Merkel’den kademeli veda kararı

Merkel’den kademeli veda kararı

Almanya’da iktidar partilerinin peş peşe iki eyalette seçimlerde ciddi oy kaybına uğraması siyasi deprem yarattı. 13 yıldır başbakan olan Merkel, aralıktaki kurultayda partisi CDU’nun liderliğine aday olmayacağını açıkladı. Merkel, 2021 seçimlerinde de başbakan adayı olmayacağını ilan etti.

29.10.2018Dünya
Çevreciler ağaçlara yuva kurdular

Çevreciler ağaçlara yuva kurdular

Almanya’da nükleer enerjiye geçiş 1950’li yılların ikinci yarısında başladı. İlk nükleer santral, Münih yakınlarındaki Garching’de 1957 yılında faaliyete geçti. 1957-2004 yılları arasında 110 nükleer santralde üretime geçti.

17.09.2018Avrupa
Şimdi de ‘devlet töreni’ kavgası

Şimdi de ‘devlet töreni’ kavgası

Almanya Federal Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği’nin internet sitesine bakıyorum. Giriş sayfasında “Türk-Alman ilişkilerinin eşi emsali yoktur. Dünyada hiçbir başka ülke ile Almanya o kadar iç içe değildir. Bazen yaşanan kötü dönemlere rağmen, ben bu ilişkilerin derinleştirilmesi için çaba göstereceğim” yazıyor.

1.08.2018Avrupa
America First (Önce Amerika), Deutschland zuerst (Önce Almanya)

America First (Önce Amerika), Deutschland zuerst (Önce Almanya)

Donald Trump. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 45’inci Başkanı. 2016 yılı kasım ayında yapılan seçim öncesi Cumhuriyetçilerin adayı olarak sürdürdüğü kampanyasında Müslümanları hedef aldı.

2.07.2018Avrupa
Kadınlar da mı Almanya’ya ait değil

Kadınlar da mı Almanya’ya ait değil?

Almanya Federal Cumhuriyeti’nin tarihinde ilk kez aylarca süren pazarlıklardan sonra Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD oluşturduğu büyük koalisyon hükümeti göreve başladı.

9.04.2018Avrupa
Merkel yanımıza gelip, ‘İşte uyum biziz’ demişti

Merkel yanımıza gelip, ‘İşte uyum biziz’ demişti

Anayasanın 23 Mayıs 1949 tarihinde kabulüyle resmen kurulan Federal Almanya Cumhuriyeti, GroKo kısa adıyla tanınan bir yeni Grosse Koalition’a (büyük koalisyon) daha ‘hoş geldin’ dedi.

14.03.2018Avrupa
Sosyal Demokratlara bir iyi, bir kötü haber

Sosyal Demokratlara bir iyi, bir kötü haber!

Almanya’da Sosyal Demokratlar koalisyon anlaşmasıyla ilgili son sözünü pazar günü söyleyecek. Yeni açıklanan bir ankete göre ise Almanların yüzde 60’ı, SDP’nin hükümette yer almaya uygun olmadığı görüşünde.

2.03.2018Dünya
Ne çıkarsa çıksın onlar kaybedecek

Ne çıkarsa çıksın onlar kaybedecek

Almanya’da son yıllarda yapılan kamuoyu yoklamalarına bakıyorum. Meslek gruplarında en az güvenilenler arasında politikacılar ilk sıralarda yer alıyor. Yani ‘güvensizlik’ skalasının ilk sırasında...

9.02.2018Dünya
Almanya hükümete kavuştu: Son anda uzlaştılar

Almanya hükümete kavuştu: Son anda uzlaştılar

Almanya’da yeni hükümeti kurmak için 10 gündür süren müzakerelerde son anda uzlaşma sağlandı. CDU lideri Angela Merkel 4’üncü kez Başbakanlık koltuğuna oturacak. Ancak Merkel’in çok uzun ve çetin geçen müzakerelerde önemli tavizler verdiği aktarılıyor. Müzakerelerin sonunda en önemli bakanlıkları SPD aldı. Uzlaşma sonucunun Merkel’in partisinde siyasi depreme yol açması bekleniyor.

7.02.2018Dünya
‘İşte bu yüzden kan kaybediyor’

‘İşte bu yüzden kan kaybediyor’

Sosyal Demokrat Parti (SPD), Almanya’daki köklü partilerin ilklerindendir. Öncüsü konumundaki Genel Alman İşçi Dernekleri (ADAV) 1863 yılında kurulmuştur. Sosyal Demokrat İşçi Partisi (SDAP) de 1869 yılında.

31.01.2018Dünya
Büyük koalisyona yeşil ışık

Büyük koalisyona yeşil ışık

Almanya’da dün Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Bonn’da yapılan kongresinde, Başbakan Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile koalisyon müzakerelerine başlanması yönünde karar çıktı. 642 parti delegesinden 362’sinin ‘evet’ oyuyla istikşafi görüşmelere onay verildi.

21.01.2018Dünya
SPD koalisyon müzakerelerine evet dedi

SPD koalisyon müzakerelerine 'evet' dedi

Almanya çok kritik bir dönemeçten kılpayı döndü. Sosyal Demokratlar büyük koalisyon hukumeti kurmak için müzakerelere evet dedi.

21.01.2018Dünya
Türkiye’ye ‘dürüst’ davranmadık

Türkiye’ye ‘dürüst’ davranmadık!

Almanya’da ‘büyük koalisyon’ oluşturmak için öngörüşmeleri tamamlayan Hıristiyan Demokrat/Hıristiyan Sosyal Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) uzlaşmaya vardıkları hedefleri içeren ‘sonuç bildirgesi’ne bakıyorum. Tam 28 sayfa.

15.01.2018Dünya
Hükümet için ikinci şans

Hükümet için ikinci şans

Almanya Başbakanı Merkel, Yeşiller ve FDP ile yapılan hükümet kurma görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlanınca dün son seçimde ikinci olan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile masaya oturdu. Zorlu geçmesi beklenen müzakereler 12 Ocak’a kadar sürecek.

7.01.2018Dünya
Almanyada koalisyon görüşmelerinde kritik gelişme

Almanya'da koalisyon görüşmelerinde kritik gelişme

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) üst yönetimi uzun tartışmalar sonrasında Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile koalisyon hükümetini oluşturmak üzere görüşmelere başlanmasına onay verdi.

16.12.2017Dünya
Schulz, Schröder’in o sözlerini unutmuş

Schulz, Schröder’in o sözlerini unutmuş!

Almanya’da bugünlerde hiç de alışık olunmayan bir ‘politik sıkıntı’ yaşıyor. Evet, 23 Mayıs 1949 tarihinde anayasanın kabulüyle resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti, yeni bir hükümetin kurulması için bugünlerde tarihinin en zor dönemini yaşıyor. 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerden bu yana neredeyse 3 ay geçtiği halde, yeni bir iktidar arayışı sürüyor.

15.12.2017Dünya
İlk buluşmadan herkes memnun ayrıldı

İlk buluşmadan herkes memnun ayrıldı

Almanya’da Hıristiyan Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) yöneticileri arasında büyük koalisyonun kurulması hedefiyle ilk görüşme dün akşam yapıldı.

14.12.2017Dünya
Merkel büyük koalisyona göz kırptı

Merkel 'büyük koalisyon'a göz kırptı

ALMANYA’da Hıristiyan Birlik partileri (FDP), Yeşiller ve Hür Demokratlar (CDU/CSU) arasındaki koalisyon görüşmelerinin çökmesinin ardından gözler yeniden büyük koalisyona çevrildi.

25.11.2017Dünya
Avrupa Birliği’nin lokomotifi tekledi

Avrupa Birliği’nin lokomotifi tekledi

Avrupa Birliği’nde (AB) derin ve köklü reformların hayata geçirilmesinin planlandığı bir dönemden geçiyoruz. Almanya’yı daha ileri taşıyacak köklü reformların hayata geçirilmesinin hedeflendiği bir dönemden geçiyoruz.

22.11.2017Dünya
Erken seçim mi

Erken seçim mi?

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerde yüzde 20.5’le Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) tarihinde aldığı en büyük yenilgi akşamı, Genel Başkanı ve başbakan adayı Martin Schulz, “Bizim yerimiz muhalefet.

30.10.2017Dünya
Kurz’un gözü başbakanlık koltuğunda

Kurz’un gözü başbakanlık koltuğunda

Avusturya’da erken genel seçim 15 Ekim Pazar günü yapılacak. Bu seçimlerde şu anda ortaklık eden Avusturya Sosyalist Partisi (SPÖ) ile Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP) yanı sıra aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), Yeşiller ve NEOS’un yeniden parlamentoya girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Tabii seçim yarışını ilk sırada bitirmek için ÖVP, SPÖ ve FPÖ her alanda birbiriyle kıyasıya bir mücadele veriyor.

13.10.2017Dünya
Hedef Noel öncesi

Hedef Noel öncesi

Şu ana kadar FDP ve Yeşiller, ‘oyun bozanlık etmemeye’ özen gösterseler de, Merkel’in ‘koalisyon pazarlığı’ hiç de kolay olmayacak. Hollanda’daki kadar sürmesi beklenmese de, olası ‘Jamaika Koalisyonu’nun bugünden yarına oluşmayacağı da kesin.

11.10.2017Dünya
‘Ev kadını veya başbakan’ olmak istiyor’

‘Ev kadını veya başbakan’ olmak istiyor’

Almanya’da 24 Eylül’de yapılan genel seçimlerde yüzde 20.5’le tarihinin en düşük oy oranını alan Sosyal Demokrat Parti’yi (SPD) yeniden canlandırması ve ayağa kaldırması, yani yeniden iktidara taşıması için tüm gözler Andrea Nahles’e çevrildi.

30.09.2017Dünya
Bir taşla iki kuş vurabilecek mi

Bir taşla iki kuş vurabilecek mi?

Almanya’da siyasi partiler seçim yenilgisinden ders çıkarmaya başladı. Sosyal Demokratlar sol kanadın başını çeken Andrea Nahles’i Grup Başkanı yaparken, Hıristiyan Birlik, üçlü koalisyona hazırlık amacıyla Maliye Bakanı Schaeuble’yi Meclis Başkanlığı’na getiriyor. AfD aşırı sağa kayarken, Eşbaşkanı Petry yeni parti kurmaya hazırlanıyor.

29.09.2017Dünya
Almanyada hükümet nasıl kurulacak

Almanya'da hükümet nasıl kurulacak?

24 Eylül'deki seçimlerin ardından Almanya'yı zorlu bir hükümet kurma süreci bekliyor. DW Türkçe'nin haberine göre, koalisyon pazarlıkları uzun bir süre alacak.

27.09.2017Dünya
Almanlar kararını verdi: Merkel yine kazandı ama... Aşırı sağ depremi

Almanlar kararını verdi: Merkel yine kazandı ama... Aşırı sağ depremi

Dünyanın dikkatle izlediği Almanya seçimlerinde tedirgin eden tablo... İlk gelen sonuçlara göre; Başbakan Merkel’in partisi ciddi kayıp yaşamasına karşın sandıktan birinci parti olarak çıkarken, ikinci en yüksek oyu alan Sosyal Demokratlar büyük hezimet yaşadı. Sonucu vahim kılan ise aşırı sağcı AfD’nin yüzde 13.5 oyla Bundestag’a ilk kez girmesi oldu.

24.09.2017Dünya
Almanya’da gözler aşırı sağ partide

Almanya’da gözler aşırı sağ partide

Türkiye’nin bolca malzeme edildiği kampanyanın ardından bugün Almanya’da sandığa gidiliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Şu üç partiye destek vermeyin’ çağrısının ardından Türklerin nasıl bir eğilim göstereceği merak edilirken Başbakan Merkel’in sürpriz olmazsa yeniden seçilmesi bekleniyor. Gözler oy patlaması yaşaması muhtemel aşırı sağcı AfD partisinde olacak.

23.09.2017Dünya
Alman seçimlerinde Türkiye vaatleri

Alman seçimlerinde Türkiye vaatleri

Almanya’da pazar günü yapılacak genel seçimlerden önce Federal Meclis’e girme ihtimali bulunan tüm partiler, Türkiye politikasının sertleştirilmesini savunuyor. Deutsche Welle Türkçe, partilerin Türkiye politikalarını mercek altına aldı.

19.09.2017Dünya
Bu mu objektif habercilik

Bu mu objektif habercilik?

Almanya’da politikacılar da Alman medyası da, uzun süredir nerdeyse Türkiye ile yatıp Türkiye ile kalkıyor. Daha doğrusu Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la.

28.08.2017Dünya
Konyada krizin nedeni Alman vekil iddiası

'Konya'da krizin nedeni Alman vekil' iddiası

Almanya’da yayımlanan Der Spiegel dergisi, Ankara’nın Alman vekillere Konya’daki NATO üssünü ziyaret izni vermemesinin nedeninin, Konya'ya gelmek isteyen Alman heyet içinde yer alan ve Türkiye'nin terör örgütü PKK ile bağlantı içinde olduğunu düşündüğü Sol Parti milletveikili Alexander Neu olduğunu yazdı. Neu'nun geçmiş dönemde PKK'ya destek veren açıklamalarının varlığı, Türkiye'nin bu konuda tavizsiz olmasına neden olarak gösterildi.

29.07.2017Dünya
Der Spiegel: Konya’ya izin Sol Partili vekil nedeniyle verilmiyor

Der Spiegel: Konya’ya izin Sol Partili vekil nedeniyle verilmiyor

Alman Der Spiegel dergisi, Ankara’nın Alman milletvekillerine Konya’daki NATO üssünü ziyaret izni vermemesinin nedeninin Sol Parti milletvekili Alexander Neu olduğunu yazdı.

29.07.2017Dünya
Ya herkese ya da kimseye

Ya herkese ya da kimseye

Politikacılar, Anayasa’nın bile bile ihlal edilmesini engellemek yerine, oy avcılığı yapmak için ‘opsiyon modeli’ uygulamasına geri dönülmesini istiyor.

21.06.2017Dünya
Sol Parti’nin ‘İktidara talibiz’ palavrası

Sol Parti’nin ‘İktidara talibiz’ palavrası

DDR kısa adıyla tanınan ve eski Doğu Almanya olarak bilinen Almanya Demokratik Cumhuriyeti’nde Marksist-Leninist ideolojiyi benimseyen komünist Almanya Sosyalist Birlik Partisi’nin (SED) uzantısı konumundaki Sol Parti’nin kurultayı vardı geçen hafta sonu Hannover’de.

14.06.2017Dünya
Sosyal demokratlarda ‘Sol’ tedirginliği

Sosyal demokratlarda ‘Sol’ tedirginliği

ALMANYA’da köklü partiler, 1990 yılında iki Almanya’nın resmen birleşmesinden sonra politika sahnelerine çıkan eski Doğu Almanya’daki Sosyalist Birlik Partisi’nin (SED) uzantısı konumundaki Demokratik Sosyalizm Partisi’ne (PDS) de ve 2005 yılında Sol Parti adını alan yeni oluşuma da, hep mesafeli kalmayı yeğlediler.

12.04.2017Dünya
Sizler Almanya’nın kızları, oğullarısınız

Sizler Almanya’nın kızları, oğullarısınız

Almanya Uyum Vakfı’nın (Deutschlandstiftung Integration) göçmen kökenli gençlere şans eşitliği sağlanmasına destek amacıyla 2012 yılında “Geh Deinen Weg” (Kendi Yolunda İlerle) sloganıyla hayata geçirdiği burs ve kılavuz (mentor) programına yeni katılanlarının hazır bulunduğu etkinlikteydim önceki akşam.

31.03.2017Dünya
Wilders ve Petry’nin oyları geriliyor

Wilders ve Petry’nin oyları geriliyor

Almanya ve Hollanda’da yapılan son anketler, göçmen ve mülteci karşıtı partilerin hızla eridiklerini ortaya koydu. Hollanda’da uzun süredir önde görünen aşırı sağcı lider Geert Wilders’in partisi PVV ile Almanya’da popülist parti AfD’nin oyları eriyor.

24.02.2017Dünya
Almanya seçimlerinde ‘kirli kampanya’ sinyali

Almanya seçimlerinde ‘kirli kampanya’ sinyali

ALMANYA’da bu yıl 24 Eylül’de yapılacak genel seçim öncesi, partiler arasında kirli kampanya yarışı sinyalleri de şimdiden gelmeye başladı.

18.02.2017Dünya
Siyaset kültürü dersi: ‘Önce SPD, sonra ben’

Siyaset kültürü dersi: ‘Önce SPD, sonra ben’

ALMANYA’da hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, aldıkları yenilgilere rağmen koltuklarına yapışıp kalan ve bir türlü terk etmek istemeyen politikacılara tam bir siyaset kültürü dersi verdi.

28.01.2017Dünya
Sağa da sola da açığız

Sağa da sola da açığız

Almanya’da muhtemelen 24 Eylül’de yapılacak genel seçim öncesi müstakbel ortak arayışları da başladı.

13.01.2017Dünya
Türkiye’siz olmaz

Türkiye’siz olmaz

Almanya’da aylardır süregelen cumhurbaşkanı adayı arayışı nihayet son buldu.

15.11.2016Dünya
Eşit katılım atağı

Eşit katılım atağı

ALMANYA’ya yabancı işgücü göçü bundan tam 61 yıl önce başladı.

14.11.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Yeni Almanya Türkiye’yi nasıl etkiler

ALMAN siyaseti geçen pazar yapılan seçimlerin ardından yeni bir döneme geçti. Her ne kadar Angela Merkel dördüncü kez başbakan seçilse de hükümet kurma ve hükümeti idare etmede onu nispeten zorlu günler, aylar bekliyor.

28.09.2017