GeriGündem Türkiye bursları için başvurular başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye bursları için başvurular başlıyor

Türkiye bursları için başvurular başlıyor

Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) bu yıl Türkiye'de yüksek öğrenim görecek beş kin kişiye eğitim bursu verecek.Türkiye bursları adı altında verilecek bursların miktarı 600 ile bin 200 Türk Lirası arasında değişiyor.

YTB tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Burslar'ından yararlanmak isteyenlerin 29 Şubat ile 31 Mart arasındaki tarihlerde internet üzerinden başvurması gerekiyor. YTB açıklamasında “ Lisans ve lisansüstü akademik eğitim için verilen burslara başvurular 31 Mart 2016 tarihine kadar internet üzerinden yapılacak. 

600 TL’DEN, BİN 200 TL’YE KADAR BURS 

Türkiye Burslarını kazanan öğrencilere programlarına göre 600 TL’den, bin 200 TL’ye kadar burs verilecek. 

Uluslararası öğrenci hareketliliğinde dünyada ilk sıralarda yer alan ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelerin ardından Türkiye, yaptığı hamlelerle dünyanın her yerinden Uluslararası Öğrencileri kendine çekmeye başladı. Türkiye’deki Uluslararası Öğrenci hareketliliğini yürüten YTB, 2011 yılında marka haline getirdiği Türkiye Burslarıyla Türkiye’yi bir eğitim üssü haline getiriyor.  Burslarıyla Türkiye’ye gelen öğrenciler önce 1 yıllık Türkçe eğitimine tabi tutuluyor, daha sonra ise üniversiteye yerleştiriliyor” denildi. 

İŞTE ARANAN ŞARTLAR

Açıklamada burstan yararlanacak öğrencilerden aranan şartlarla ilgili ise “Türkiye dışında başka bir ülkenin vatandaşı olması, halen ya da geçmişte Türkiye vatandaşlığı bulunmaması, başvurusunu yaptığı düzeyde Türkiye’de bir üniversite ya da programa kayıtlı olamaması, en geç 30.07.2016 tarihi itibariyle bir lisans veya yüksek lisans programından mezun olması, yüksek lisans başvurusu için 01.01.1986 ve sonrası doğumlu olması, doktora başvurusu için 01.01.1981 ve sonrası doğumlu olması ve en son mezun olduğu eğitim programından en az yüzde 75 ortalama ile başarı sağlamış olması” şartları aranıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle