GeriGündem Sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre’de çatışmalar sürüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre’de çatışmalar sürüyor

Sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre’de çatışmalar sürüyor
refid:30029894-spot ilişkili resim dosyası

ŞIRNAK’ın Cizre İlçesi’nde sokağa çıkma yasağı ve operasyonlar 6 gündür sürüyor. Tek fırının açık olduğu ilçede her aileye 5’er ekmek veriliyor. Şırnak Valiliği yaptığı iki ayrı açıklamada 2 PKK’lının öldürüldüğü, örgütün çok sayıda mühimmatının ele geçirildiğini, ayrıca kamu düzeninin tam olarak sağlanması için sokağa çıkma yasağının sürdüğünü belirtti. Cizre'de terör örgütü PKK mensuplarınca polis aracı ile otomobile yönelik gerçekleştirilen saldırıda 2 kişi öldü. HDP heyetinin Cizre’ye 20 kilometre kala asker ve polis tarafından önü tekrar kesildi.

Şırnak Valiliği tarafından geçen cuma günü saat 20.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilen Cizre’de yasak devam ederken, PKK’ya yönelik operasyonlar da sürüyor. Çatışmaların sürdüğü 6 günde ölenlerin cenazelerinin henüz defnedilmediği belirtildi.

Son olarak, dün akşam Nur ve Yafes mahallelerinde iki ateş arasında kalan 52 yaşındaki Meryem Süne ile 20 yaşındaki Özgür Taşkın yaşamını yitirdi. Bu 2 kişinin cenazesi sokaklarda devam eden çatışmalar nedeniyle hastaneye götürülemezken, daha önce ölen 19 yaşındaki Sait Çağdavul, 18 yaşındaki Osman Çağlı, 12 yaşındaki Cemile Çağırga ile birlikte ölenlerin sayısı 5’e çıktı.

Sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre’de çatışmalar sürüyor

Sokağa çıkma yasağına rağmen yaşlı bir kadın ilginç giysileriyle görüntülendi

Cizre İlçesi’nden geçen ve araç trafiğine kapatılan uluslararası İpek Yolu, yaşanan çatışmalar nedeniyle hala trafiğe açılamadı. Operasyonun devam ettiği Nur Mahallesi, Orhan Doğan ve Nusaybin Caddeleri ile Dörtyol Kavşağı’nda, güvenlik güçlerine direnen gruplarla zaman zaman çatışıyor. Cizre’den, Şırnak merkez, Silopi, İdil, Güçlükonak ve Mardin’in Nusaybin İlçesi’ne çıkan bütün yollarda ulaşıma kapalı bulunuyor.

Elektriklerin kesik olduğu ilçedeki Devlet Hastanesi’nde sadece bir doktor bulunduğu, diğer sağlık görevlilerinin işe gitmediği belirtildi.

Sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre’de çatışmalar sürüyor


VALİLİK 2 AÇIKLAMA YAPTI

Şırnak Valiliği, Cizre İlçesi’nde yaşanan olaylarla ilgili bugün art arda iki ayrı açıklama yaptı. İlk açıklamada 2 PKK’lının öldürüldüğü, örgüte ait çok sayıda mühimmatın ele geçirildiği belirtildi.

Şırnak Valiliği’nin ikinci açıklamasında Cizre’de kamu düzeninin tam olarak sağlanması için sokağa çıkma yasağı devam ettiği kaydedildi.

ŞIRNAK BAROSU: YASAK KALDIRILSIN

Şırnak Barosu avukatları, Cizre’deki sokağa çıkma yasağının evrensel hukuk ve ulusal mevzuata aykırı olduğunu belirterek, cübbeleriyle birlikte yürüyüş düzenledi.

Operasyonların ve sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’nin ablukada olduğu görüşünü savunan Şırnak Barosu Başkan Yardımcısı Savaş Tanış, " Bugüne kadar sürdürülen bu trajedi tüm Türkiye kamuoyunun bilgisi dahilinde olmasına rağmen, yetkili ve görevli kamu otoriteleri sözü edilen insanlık dramına karşı seyirci kalmaktadır" dedi.

TERÖRİST SALDIRI: 2 ÖLÜ

Bu arada Cizre'de terör örgütü PKK mensuplarınca polis aracı ile otomobile yönelik gerçekleştirilen saldırıda 2 kişi öldü.

Edinilen bilgiye göre, Nur Mahallesi Botaş Caddesi'nde polis aracının geçişi sırasında teröristler, roketatar ve uzun namlulu silahla saldırı düzenledi. Olayda roketatarın Serin Sokaktaki bir eve isabet emesi sonucu evde bulunan Bahattin Sevinik (50) yaralandı. Ağır yaralı Sevindik aile bireyleri ve komşuları otomobille hastaneye götürümek üzere yola çıktı. Ancak teröristler bu kez de otomobile uzun namlulu silahla ateş açtı. Otomobilde bulunan Sevinik'in komşu Suphi Sarak da (50) yaralandı.

Cizre Devlet Hastanesine kaldırılan yaralılar yolda yaşamını yitirdi.

Sevinik ve Sarak'ın cenazesi Şırnak Devlet Hastanesinde yapılan otopsinin ardından defnedilmek üzere Kasrik beldesine götürüldü.