Gündem Haberleri

  Kılıçdaroğlu'ndan önemli IŞİD açıklaması

  Hürriyet Haber
  09.09.2014 - 12:37 | Son Güncelleme:

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dış politikada önemli bir açılıma imza attı. Irak ve Suriye'de yerleşen IŞİD'e karşı oluşturulacak uluslararası koalisyona Türkiye'nin katılıp katılmayacağının tartışıldığı dönemde Kılıçdaroğlu, "CHP, Türkiye'nin IŞİD karşıtı koalisyona katılmasına karşı çıkmaz" dedi.

  Kılıçdaroğlu, bu konunun ele alınacağı bir görüşme için Cumhurbaşkanlığı'ndan davet gelirse, "davete icabet edeceğini" de söyledi.

  Kılıçdaroğlu, CHP'nin kuruluş yıldönümünde "partililer ve basınla yaptığı sohbet toplantısında kendisine bu konuda yöneltilen soruyu şöyle yanıtladı;

  "Ortadoğu'da IŞİD'e karşı uluslararısı bir koalisyona Türkiye'nin yer almasına karşı çıkmayız. Türkiye, savunma açısından Batı ittifakının bir parçasıdır."

  "CUMHURBAŞKANI'NDAN DAVET GELİRSE, İCABET EDERİM..."

  Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile, "savaş hali" dışında görüşme yapmayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, IŞİD'e yönelik operasyon ihtimalini de bu kategoriye soktu.

  Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı'nın bu konuyu görüşmek üzere davet etmesi üzerine, gidip gitmeyeceği yolundaki bir soruya, "Bu konuda karar alınması söz konusuyla, ve karar konusunda ana muhalefetin görüşü isteniyorsa, elbette ben icabet ederim" diyerek, Erdoğan'la bu konuyla sınırlı olarak görüşebileceğini açıkladı.

  KILIÇDAROĞLU'DAN YARGIYA ZAM ÇIKIŞI: "SİYASAL RÜŞVET"

  CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanı'nın açıkladığı Hakim ve savcılara seyyanen zam ve özlük haklarında iyileştirme çalışmasını, "siyasal rüşvet" olarak nitelendirdi.
  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın hakim ve savcıların özlük haklarının iyileştirilmesi konusundaki açıklamayı, HSYK seçimlerinden hemen önce yaptığına dikkat çeken
  Kılıçdaroğlu, "hakim ve savcılar ,iktidar kendilerine mali olanaklar sağladı diye iktidar lehine karar verecekse, onlara gerçek hakim ve savcı denilemez" dedi. Kılıçdaroğlu, "benim listemi desteklerseniz, sizin maaşınıza zam yaparım. Bunun adı siyasal rüşvettir" dedi.

  O GÖRÜŞMEYİ ELEŞTİRDİ

  Kılıçdaroğlu, HSYK seçimlerine "yargıda birlik platformu" adıyla giren hakim ve savcı grubunun, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu ziyarete gitmesini de eleştirerek, şöyle konuştu;
  "HSYK seçimi yapılacak. Birlik grubu var. Bunlar hükümete neden gidiyorlar. Seçimi hükümetle mi yapacaksınız? Yoksa hakimler ve savcılar kendi aralarında mı seçim yapacaklar?" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı