Gündem Haberleri

  İşte TBMM'deki tartışılan oda

  Rıza ÖZEL/ANKARA
  11.01.2018 - 13:44 | Son Güncelleme:

  Meclis Başkanı İsmail Kahraman, TBMM Genel Kurulu’nda Başkanlık Divanı’nın arkasında bulunan ve muhalefet yöneticileriyle arasında tartışmaya neden olan makamı basının incelemesine açtı. Meclis’te “Arka Oda” olarak adlandırılan ve Meclis Başkanvekillerinin dinlenme veya grup başkanvekilleriyle danışma amaçlı kullandığı bölümün son tadilatla “Başkanlık makamı” gibi düzenlenmesine CHP itiraz etmişti.

  İşte TBMMdeki tartışılan odaMeclis Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, bugün tartışılan odayı basının görüntülemesine izin verdi. Kumbuzoğlu, “Yeni ve lüks bir masraf yapmadık. Eski makam odası dar, diğer oda ise daha geniş bir mekan. Odalarda bir tuvalet, lavabo ve zaman zaman mescit olarak da kullanılan soyunma odaları mevcuttur. ‘Çok lüks masraflarla abdesthaneler yapıldığı’ şeklindeki haberler bizi üzüyor. Buradaki eşyayı, masayı, koltukları, sandalyeleri o tarafa taşıdık. Yeni, ilave bir harcama yok. Yapılanın neresi lüks? Pencere var mı? Yok. Yeni bir malzeme aldık mı? Yok. Neresi lüks?” dedi.

   OLAYIN GEÇMİŞİ

  CHP, TBMM Genel Kurul salonunun muhalefet bölümünün arkasında yer alan 45 metre karelik dinlenme odasının tadilatın ardından TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın ikinci makam odası olarak düzenlendiğini idda etmişti. Özgür Özel, odanın fotoğrafını çekerek sosyal medyada paylaşmıştı. AK Partili TBMM Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı, “Orası mahrem alan, çekim yapılmasını milletvekilliğiyle bağdaştırmıyorum, kınıyorum. Kim yaptıysa yazıklar olsun diyorum” diyerek tepki göstermişti. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise “Orası sadece başkan veya oturumu yöneten başkanvekiline aittir. Fotoğraf çekilmesi tamamen saygısızca yapılmış bir harekettir” diye konuşmuştu.

  CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise “Gizli değil, bütün personelin gözü önünde çektim. Basına dağıttık. Orası mahrem alan değil. İsmail Kahraman da işgalcidir” demişti.

  Meclis’te başkana lüks oda tartışmasıTBMM Genel Kurulu’ndaki başkanlık kürsüsünün arkasında bulunan ve Meclis Başkanı ile Başkanvekillerinin kullandığı bölümdeki tadilat tartışma konusu oldu. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın, muhalefet ve iktidarın ortak kullandıkları bu alanı, kavasların giyinme odalarını, darbe gecesi kullanıla sığınağa iniş girişini kapatarak kendisine lüks bir makam odasına dönüştürdüğünü savundu. Özel, dün Meclis Genel Kurulu’nda konuyu gündeme getirerek, şunları söyledi: “İsmail Kahraman, ki çok tartışmalardan sonra ikinci kez seçildiği görevinde tek adamlığını iyice tahkim etmiş, iktidar muhalefet ayırmadan kafasına göre Meclisi yönetmesiyle artık Meclis kampüsü içindeki inşaat işlerini Genel Kurul bünyesine kadar da taşıyarak meseleyi canımıza tak ettirmiştir. Muhalefet ve iktidarın ortak kullandıkları bir alanı, kavasların giyinme odalarını, darbe gecesi kullandığımız sığınağa iniş girişini dahi kapatarak; kendisine abdesthaneye, tuvalete, mescide, lüks bir makam odasına dönüştüren İsmail Kahraman, yurt dışı gezilerinde kendi grubu dâhil hiçbir siyasi parti grubunun iradesini gözetmeden, kollamadan, aramadan kendiliğinden milletvekilleriyle temas edip kendisine uygun, kafasına uygun, kendi tercihine uygun heyetler oluşturmaya çalışmakta. İktidar partisine Meclis iradesini hiçe sayan yaklaşıma karşı açık çek veriyoruz. İçtüzük’se İçtüzük’ü değişterelim; Anayasa’ysa Anayasa’yı hep beraber değiştirelim ve Meclis Başkanı için milletvekillerinin denetim yetkisini ortaya koyalım -geri çekme dâhil, güvensizlik önergesi dâhil- bu İsmail Kahraman tek adamından bu Meclisi kurtaralım.AK Partili Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, Özel’in “İsmail Kahraman denilen adam” sözüne itiraz edince, Özel de, “Beni, grubumu, iktidar-muhalefet milletvekillerini saymayan, tek başına irade dayatan kişiye ‘adam’ sıfatını cinsiyetinden dolayı layık gördüm. İsmail Kahraman Bey’le kişisel ilişki kuracağım zaman kendisine ‘bey’ de derim, başka bir şey de derim ama grubumu ve iradesini saymayan kişiye kadın olsaydı ‘İsmail Kahraman denen kadın’, erkek olduğu için de ‘adam’ dedim. Yoksa, kendisine herhangi bir şey, sıfat takma niyetim de yok çünkü hak etmiyor kendisi” karşılığını verdi. Bahçekapılı, arka odadaki tadilata ilişkin de, “Arkada hazırlanmış odanın ihtiyaçlarımıza göre düzenlenmesi gerektiği konusunda Sayın Başkandan gerekli bilgiyi ve yetkiyi aldık. Birlikte -o ihtiyaçlarımıza karşı- arka odadaki düzenlemeyi yapacağız” açıklamasını yaptı. Özel de, “Arkada kendi kafasına göre bir tasarruf yapmış. Bugün beni de Meclis bürokrasisi arkada yakaladı, ‘Efendim, nasıl istiyorsanız, yıkacağız, yeniden yapacağız.’ Bak, yaptığı haksız harcamaların parasını İsmail Kahraman’ın maaşından kesmeye var mısınız? Kesin maaşından, yapalım” tepkisini verdi. Bahçekapılı’nın, “hakaret ediyorsunuz ve ısrarla sürdürüyorsunuz” uyarısı üzerine de Özel, “Adamlık iltifat ona ya, ‘adam’ demem iltifat ona” dedi.
  Etiketler: TBMM , CHP , ismail kahraman , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı