Gündem Haberleri

  Cumhuriyet için vahim tablo

  Mesut Hasan BENLİ / ANKARA
  15.09.2015 - 23:12 | Son Güncelleme:

  KPSS’deki kopya iddiaları üzerine açılan davanın iddianamesinde savcı şu değerlendirmelerde bulundu: Ortaya çıkan tablo, Cumhuriyet ve toplum adına çok vahim. Eylem, “kul hakkına giriyor”!

  2010 yılında yapılan KPSS’de kopya iddiaları nedeniyle Savcı Yücel Erkman, 230 şüpheli hakkında dava açtı. Soruşturmada 2005 ve 2012 yılları arasında Eğitim Bilimleri KPSS mercek altına alındı. 1235 sayfalık iddianamede, Eğitim Bilimleri alanında sadece 2010 KPSS’de 120 sorudan 120’sinin doğru yapıldığı ve bu yüksek başarıyı sağlayan kişi sayısının 350 olduğu, testte 119 doğru yapan aday sayısının 423, 118 doğru yapan aday sayısının da 493 olduğu belirtildi.


  ZARAR 9 MİLYON TL


  İddianamede, kopya iddiaları üzerine KPSS Eğitim Bilimleri sınavının iptal edildiği, sınavın yeniden yapılmasıyla devletin 9 milyon 111 bin 138 TL zarara uğradığı tespiti yapılarak, “Sayıları henüz kesin bilinmemekle beraber yüzlerce-binlerce kişinin bu alan puanıyla haksız bir şekilde devlet memuru olduğu anlaşılmaktadır” denildi.
  İddianamede, kamuya atanmayı sağlayan sınavın hakkaniyetle yapılmasının Anayasa’ca verilmiş bir görev olduğu da ifade edilerek, özetle şu değerlendirmelerde bulunuldu:


  MALİ, SOSYAL BAĞLI YAPI


  “Durum Cumhuriyet ve toplum adına çok vahimdir, aralarında mali, sosyal bağ olan bir kesimin (yapının), kamu görevine atanmada sınav sorularını elde etmek suretiyle diğer kesimlere nazaran öncelik kazanması Anayasal ilkelerimize, kamu görevine atanmada eşitlik ve liyakat ilkelerine aykırıdır. Toplum değerlerini, barışını, huzurunu, devlete olan güveni zedeleyen, kul hakkına giren, aileleriyle-yakınlarıyla birlikte milyonlarca insanı derinden üzen bir durumdur...”

  Etiketler: egitim , son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı