GeriGündem ABD'li yetkililer: Suriye'ye müdahale en erken Perşembe
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  219
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ABD'li yetkililer: Suriye'ye müdahale en erken Perşembe

ABD'li yetkililer: Suriye'ye müdahale en erken Perşembe
refid:24599036 ilişkili resim dosyası

Amerikan NBC News kanalı, üst düzey ABD'li yetkililerden aldığı bilgiye dayanarak Suriye'ye üç gün sürecek askeri müdahalenin en erken Perşembe günü başlayabileceğini duyurdu.

NBC News'a konuşan üst düzey ABD'li yetkililer, Suriye'ye yönelik füze saldırısının "en erken Perşembe" günü düzenlenebileceğini söyledi. Aynı yetkililer, "üç gün sürecek sınırlı operasyonun" Suriye lideri Beşar Esad'a mesaj verme amacı taşıdığını söyledi.

Suriyeli muhaliflerle Batılı ülkelerin temsilcileri arasındaki görüşmelere katılan kaynaklar ise Reuters'a yaptıkları açıklamada Batılıların Suriyeli muhalifleri birkaç gün içinde Suriye'de bazı hedeflerin vurulacağı konusunda bilgilendirdiğini söyledi. Kaynaklar operasyonun hedefinin Suriye'de bir kez daha kimyasal silah kullanımını caydırmak olduğunu söyledi.

Karşılığında muhaliflerin Batılı ülkelere bir hedefler listesi sunduğu bildirildi.

ABD ORDUSU VURMAYA HAZIR
ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ise BBC'ye yaptığı açıklamada Amerikan askerlerinin Başkan Barack Obama'nın istemesi halinde Suriye'ye bir saldırı düzenleyebilecek durumda olduğunu söyledi.

Hagel, "Başkan hangi seçeneği tercih ederse etsin taleplerini yerine getirebilecek şekilde varlıklarımızı düzenledik" diye konuştu.

ARAP BİRLİĞİ: SORUMLU ESAD, ADIM ATIN
Askeri operasyon tartışmaları sürerken, bir açıklama da Arap Birliği'nden geldi.

Arap Birliği, "Suriye'deki kimyasal saldırının tüm sorumluluğunun" Esad rejiminde olduğunda olduğunu belirtirken, BM Güvenlik Konseyi üyesi ülkelere de aralarındaki görüş ayrılıklarını çözerek gerekli adımları atmaları yönünde çağrıda bulundu.

Reuters'ın haberine göre, 22 üyeli örgütün Kahire'deki toplantısının ardından yapılan açıklamada ayrıca, "bu iğrenç saldırının faillerinin" uluslararası mahkemelerde yargılanması istendi.

HOLLANDE: CEZALANDIRMAYA HAZIRIZ
Gelişmelere ilişkin akşam saatlerinde bir açıklama yapan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Suriye'deki kimyasal saldırının sorumlularını "cezalandırmaya hazır olduklarını" söyledi.

Fransa'nın farklı ülkelerdeki büyükelçilerinin Elysee Sarayı'ndaki geleneksel toplantısında açıklamalarda bulunan Hollande, Fransa'nın Suriye'de talihsiz bir şekilde masum insanları gazlama kararını alanları cezalandırmaya hazır olduğunu belirtti. "Tüm dünya, Suriye'de kimyasal silahların kullanıldığı haberinin doğrulanmasından sonra ürperdi" diyen Hollande, "Eldeki tüm işaretler kimyasal silahın Suriye rejimi tarafından kullanıldığını gösteriyor ve bu olay bir kere daha rejimi dünyanın gözünde mahkum etti. Fransa, Suriye muhalefetine bir seneden beri yardımda bulunuyor. Bugünden itibaren sorumluluğumuzun derecesi değişmiştir. Bundan sonra yapılması gereken BM araştırması bitiminde, Suriye'ye verilecek en uygun cevabın araştırılmasıdır. Şam'ın yaptığı bu kimyasal saldırı cevapsız kalmayacaktır" ifadesini kullandı.


Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle