GeriEğitim YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? İşte, o tarihler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? İşte, o tarihler

YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? İşte, o tarihler

YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak sorusunu yönelten adaylar, Yabancı Dil Sınavı'nın açıklanmasının ardından bu bilgiyi araştırmaya başladı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın açıkladığı bilgilere göre YÖKDİL sınavı, bu yıl iki kez daha gerçekleştirilecek. Peki, YÖK Başkanının açıklamalarına göre YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak? İşte, sınavla ilgili detaylı bilgiler

YÖKDİL sınavı hakkında yeni gelişmeler, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından gündeme getirildi. Bu yıl ilk kez hayata geçirilen YÖKDİL sınavı hakkında, 2. kez düzenlenme kararı alındı. Twitter üzerinden açıklama yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç, 9 Temmuz'da 2. sınavın gerçekleşeceği, bu yıldan sonra her yıl iki kez sınavın yapılacağını gündeme getirdi. İşte, YÖKDİL sınavı hakkında detaylı bilgiler

YÖKDİL 2. sınav tarihi belli oldu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter hesabından YÖKDİL sınavıyla ilgili yapılan anketler hakkında bilgi verdi. Saraç, ikinci YÖKDİL sınavının 9 Temmuz’da yapılacağını ve Almanca, Fransızca ile Arapça dillerinde de olacağını duyurdu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, gelen taleplere ilişkin yaptıkları değerlendirmeler sonucunda ikinci YÖKDİL sınavının 9 Temmuz’da yapılmasına karar verdiklerini belirtti. İngilizceye ek olarak Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde de sınav yapılacağını söyledi. Saraç bu yıla mahsus olmak üzere üç YÖKDİL sınavı olacağını ve üçüncü sınavın kasımda olabileceğini de dile getirdi. Saraç’ın açıklamalarında ifadeler yer aldı:

“Değerli arkadaşlar, bildiğiniz üzere YÖKDİL Sınavına ilişkin yaptığımız anketler neticelendi. YÖKDİL Sınavını erken tarihte tekrarlamamıza dair anketimizde yüzde 68 oy oranı ile ‘evet’, İngilizce’ye ek olarak hangi dillerde talep olduğuna dair anketimizde ise yüzde 62 oy oranı ile ‘Arapça’ birinci gelmişti. Konuya ilişkin karar alırken anket sonuçlarını da mutlaka dikkate alacağımızı beyan etmiştik. Sizlerden gelen taleplere ilişkin yaptığımız değerlendirmeler neticesinde ikinci YÖKDİL sınavının 9 Temmuz 2017 tarihinde yapılmasına ve bu sınavın İngilizce’ye ek olarak Almanca, Arapça, Fransızca dillerinde de yapılmasına karar verdik.Ayrıca bu yıla mahsus olmak üzere YÖKDİL Sınavını üç defa yapacağız. Üçüncüsünü Kasım ayı içerisinde gerçekleştirmeyi planlamaktayız. Bu yıldan sonra YÖKDİL Sınavı doçentlik ve lisansüstü takvimlerini de dikkate alınarak yılda iki defa yapılacaktır. Sizlerle birlikte aldığımız bu kararın hayırlı olmasını dilerim. ’Yeni YÖK’ olarak, alacağımız kararlara paydaşlarımızı ortak kılmaya devam edeceğiz.”

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle