GeriEğitim "Türkiye üniversite öğrencisi sayısında Avrupa ikincisi"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Türkiye üniversite öğrencisi sayısında Avrupa ikincisi"

"Türkiye üniversite öğrencisi sayısında Avrupa ikincisi"

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Öğrenci sayımız itibarıyla Avrupa'da yükseköğretim alanında ikinci en büyük öğrenci sayısına sahip ülke konumuna gelindi" dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Saraç, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Toplantı Salonu'nda düzenlenen ‘Bölgesel Kalkınma ve Üniversiteler Çalıştayı’nda, Konya'nın çok sayıda ilim ve irfan insanının yetiştiği önemli kentlerin başında geldiğini söyledi.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesinin nitelikli bilgi üretimi ve insan faktörüyle mümkün olacağını belirten Saraç, bunun için de küresel ölçekte rekabetçi bir yükseköğretim sistemine sahip olunması gerektiğini dile getirdi.

"BÜYÜK BİR BÜYÜMEYE ŞAHİT OLUNDU"
Saraç, yükseköğretim alanındaki küresel gelişmelerle üniversite sayısı ve çeşitliliğinde artış yaşandığını belirterek, şöyle devam etti:
"Öğretme yöntemlerinde kullanılan yeni teknolojiler, ulusal ve uluslararası işbirlikleri, öğrencilerin hareketliliği ve mezunların istihdam edilebilirliği, üniversitelerin sıralandırılmaları gibi konular artık yükseköğretim kurumlarının daha şeffaf ve hesap verilebilir, her düzeyde daha fazla sorumluluk almalarını gerektiriyor. Yeni Yükseköğretim Kurumu da artık bu temeller üzerine şekilleniyor. Alınan kararlar bu hedefler doğrultusunda. Ülkemizdeki yükseköğretim okullaşma oranın artırılması, 2000'li yıllar öncesinde çözümlenmesi en öncelikli konuyken, özellikle 2003-2014 yılları arasında sayısal açıdan çok önemli gelişmeler sağlanmış, hatta bir sıçrama yaşanmıştır. Yatay büyüme olarak adlandırdığımız büyük bir büyümeye şahit olundu. Öğrenci sayımız itibarıyla Avrupa'da yükseköğretim alanında ikinci en büyük öğrenci sayısına sahip ülke konumuna gelindi." 

Yükseköğretim sisteminin son 10 yılda yaşanan bu büyümenin yanında, nitelik ve kalite bakımından da büyüdüğünü söyleyen Saraç, bu kapsamda YÖK'ün son 3 yılda gerçekleştirdiği birçok yeni çalışma olduğunu anlattı.

Üniversitelerin bölgesel kalkınmada ana aktör konumuna geldiğini belirten Saraç, bu bağlamda 8 ilden 12 üniversitenin KOP İdaresi Başkanlığı yerel kalkınma ajanslarıyla bir araya geldiklerini söyledi.

Çalıştayda ortak akıl, etkileşim ve işbirliği başlığında, sürdürülebilir bölgesel kalkınma adına gerçekleştirecek projelerin ele alındığını vurgulayan Saraç, son bölümünde ise "Çıkarımlar ve Öneriler" başlıklı bildirge paylaşacaklarını belirtti.

Türkiye üniversite öğrencisi sayısında Avrupa ikincisi

"310 BİN ÖĞRENCİ SAYISI İLE ÇOK CİDDİ BİR KİTLESİ VAR"
Saraç, KOP bölgesindeki üniversitelerin öğrenci sayılarının ciddi rakamlara ulaştığının altını çizerek, şunları söyledi:
"Bu 12 üniversitenin 310 bin öğrenci sayısıyla çok ciddi bir kitlesi var. 5 bin kişilik öğretim elemanı, bilim insanı grubu oluşturulmuş. Türkiye'nin kalkınmasını hedefleyen diğer kamu kurumları gibi, bu üniversitelerin faaliyetlerinin daha etkin şekilde devam etmesini istiyoruz. Konya'daki üniversitelere de baktığımızda hem vakıf hem de devlet üniversitelerimiz var. Bunlar başarılı üniversiteler. Burası üniversite şehri olma vasfını hakkıyla elde eden bir şehir. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçen hafta, Konya'da teknik alanda faaliyet gösterecek yeni bir devlet üniversitesinin kurulması için çalışma husunda talimatları oldu. Buna yönelik de bir çalışma başlattık."

Çalıştaya, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Rektörü ve KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) Dönem Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, bölgedeki 12 ÜNİKOP üniversitesinin rektör ve koordinatörleri ile bölge kalkınma ajanslarının yetkilileri katıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle