GeriEğitim Suriyeli çocuklar Türk eğitim sistemine uyum sağlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriyeli çocuklar Türk eğitim sistemine uyum sağlıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza Altunel, Türkiye'de okul çağında bulunan Suriyeli çocukların eğitim sistemine uyumunun hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerlediğini söyledi.

Suriyeli çocuklar Türk eğitim sistemine uyum sağlıyor

Ali Rıza Altunel, Türkiye'de okul çağında 972 bin Suriyelinin bulunduğunu belirtti. Savaş mağduru misafirlerin eğitim öğretim hizmetinden yararlanması gerektiğini anlatan Altunel, "Eğitim çağındaki Suriyelilerin yaklaşık 600 bini okullaştırıldı. Baktığınız zaman Suriyeli çocukların okullaşma oranının yüksekliğini görüyoruz. Savaş öncesi ülkelerindeki seviyenin üzerinde bir rakama ulaşıldı. Okullarımıza kabul ettiğimiz öğrencilerin yüzde 50'sinden fazlası, Türk eğitim sistemine entegre olmuş vaziyette. Öğrencilerimiz sınıflarda Türk öğrencilerle beraber Türkçe ders görüyorlar. Türkiye'de okul çağında bulunan Suriyeli çocukların eğitim sistemine entegrasyonu hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerliyor" dedi.

Altunel, Türkiye'nin 2011 yılından bu yana Suriyelilere ciddi kaynak aktardığını hatırlatarak, her bir çocuğun aylık ortalama eğitim maliyeti yaklaşık 500 lira olarak hesaplandığında ortaya çıkan meblağın, birçok Avrupa ülkesinin bütün Suriyelilere ya da tüm mültecilere ayırdığı rakamdan fazla olduğuna dikkati çekti.

Suriyeli çocuklardan bazılarının zaman zaman iletişim kurmaktan çekindiğini anlatan Altunel, buna rağmen çocukların agresif yapılarının bulunmadığını belirtti. Ali Rıza Altunel, "Hepimiz öğrencilik yaptık, ufak tefek arkadaşlar arasında problemler olur. Bizdeki disiplin olaylarının onda biri bile Suriyeli çocukların olduğu okullarda yaşanmıyor. Özellikle Türkiye'yi karıştırmak isteyen belli çevrelerin en ufak bir problemi bile büyütme girişimi olduğunun farkındayız. Suriyeli kardeşlerimiz bu art niyetli oyunlara gelmiyorlar" diye konuştu.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle