GeriEğitim MEB'den ‘yapay zeka’ atağı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB'den ‘yapay zeka’ atağı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Bakanlığın her aşamasında yapay zekadan faydalanacağız. MEB’in ihtiyaç alanlarını, elimizdeki datayı yapay zekaya öğreterek sorgulayacağız. Yapay zekanın rasyonel çözümleri ve stratejilerine, yönlendirmelerine bakacağız. Stratejimiz, MEB'in yapay zeka çağına uygun yapılanması, çevik bir organizasyona ve personel yapısına sahip olması, yapay zeka çağındaki beceriler, ders içerikleri, ölçme, değerlendirme, rehberlik, yönlendirme, öğretim, etik, kamu, özel sektör ile sivil toplumla iş birlikleri, öngörü ve politika çalışmaları, ürün geliştirme gibi başlıkları içeriyor" dedi.

MEB'den ‘yapay zeka’ atağı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Yapay Zeka Stratejisi’nden eğitimin her aşamasında faydalanılacağını söyledi. Selçuk, "Stratejimiz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yapay zeka çağına uygun yapılanması, çevik bir organizasyona ve personel yapısına sahip olması, yapay zeka çağındaki beceriler, ders içerikleri, ölçme, değerlendirme, rehberlik, yönlendirme, öğretim, etik, kamu, özel sektör ile sivil toplumla iş birlikleri, öngörü ve politika çalışmaları, ürün geliştirme gibi başlıkları içeriyor" diye konuştu.

Selçuk, bakanlığın ‘Yapay Zeka Stratejisi’ konusunda yürüttüğü çalışmalarla ilgili, yapay zekanın, dünya teknoloji tartışmalarının merkezinde yer alan, her alanda etkileri bulunacağı öngörülen konulardan biri olduğunu belirtti. Yapay Zeka Stratejisi'nde son aşamaya gelindiğini ve bunun yakında kamuoyuyla paylaşılacağını anlatan Selçuk, "Konusunda uzman isimler tarafından hazırlanıyor. Elimizde önemli birikim oluştu. Taslak metni tartışmaya açacağız. Her türlü katkıya açığız. 2020-2040, önümüzdeki 20 yılı düşünüyoruz. Yapay zeka eğitiminde dünya lideri olacağız. Yapay zeka ile yapay zeka çağı için insan odaklı nesiller yetiştireceğiz. Bu konuda teknoloji şirketleriyle iş birliğine gidilecek ve süreç odaklı hareket edeceğiz. MEB olarak teknoparklarda ofisler açacağız, Ar-Ge yapacağız. Girişimcilik ve inovasyon ekosistemiyle bağlantımızı kuvvetlendirmemiz lazım. Onların mentorluğuna bazı zamanlarda ihtiyacımız olacak. Teknoparklardaki araştırma ofislerimizde öğretmenlerimiz çalışacak. MEB’in daha fazla dışarı açılma zamanı geldi" dedi.

‘’MEB’İN HER AŞAMASINDA YAPAY ZEKADAN FAYDALANACAĞIZ’
Teknoloji, girişimcilik ve inovasyon ekosistemiyle daha fazla alışverişte bulunulması gerektiğini belirten Bakan Selçuk, şöyle devam etti:
"Bugün doğan çocuklarımız, bugün okula başlayan çocuklarımızı 2040 sonrası dünyaya hazırlamamız şart. Çünkü kırılma, değişim, dönüşüm daha önce görülmemiş biçimde geliyor. 2023 Eğitim Vizyonu sadece bir tarih değil, bu 2023, 2053, 2071'e açılan kapı şeklinde okunmalı. Büyük veride kalmayacağız, büyük bilgi ve büyük bilgelik. Bizim amacımız bilgelik. Personel işlerinden rehberliğe kadar bakanlığın her aşamasında yapay zekadan faydalanacağız. Bakanlığın ihtiyaç alanlarını, elimizdeki datayı yapay zekaya öğreterek sorgulayacağız. Yapay zekanın rasyonel çözümleri ve stratejilerine, yönlendirmelerine bakacağız. Özellikle ses ve görüntü tanıma teknolojilerindeki hızlı gelişme, gerçeğe yakın ses, görüntü modellemesi, analitik ve öngörü konusundaki ilerlemeyle beraber yapay zekanın eğitim ve öğrenmenin geleceğindeki etkisinin son derece fazla olacağı düşünülüyor.

Yapay Zeka Stratejsi, dünyanın gitmek istediği, götürülmek istendiği yeri anlamak ve aynı yönde gitmek konusundaki sorgulamalarımızdan birisi. Yapay zeka kaynaklı fırsatlar ve avantajlar kadar tehdit oluşturabilecek ve zarar verebilecek boyutlarını da takip ediyoruz. Halen eğitim-öğretim faaliyetlerine devam eden öğrenciler kadar henüz doğmamış çocukların geleceği için de bu soruları soruyoruz, sorumluluk taşıyoruz.”

2023 Eğitim Vizyonu'nun en önemli çıkış noktalarından ve cevap aradığı sorulardan birisinin ‘dördüncü kırılma’ denilen dönemde, eğitim ve öğrenmenin geleceği olduğunu anlatan Selçuk, bunun çocukların geleceği anlamına geldiğini anlattı.

Bakan Selçuk, bugünün çocuklarının 2040'lı yıllarda istihdama katılacağını belirterek, 2023 Eğitim Vizyonu hazırlık sürecinde yapılan toplantı ve çalıştayların tamamında yapay zeka alanındaki gelişmelere kayıtsız kalınamayacağı sonucunun ortaya çıktığını söyledi.

DÜNYADA YAPAY ZEKAYI STRATEJİ HALİNE GETİREN ÜÇÜNCÜ BAKANLIK
Bakanlık görevi tevdi edildiği andan itibaren yeni teknolojiler alanında görevlendirdiği uzman bir ekibin bu konu üzerinde yoğunlaştığını anlatan Selçuk, şöyle konuştu:
"Yapay zeka ülkeler için yeni bir rekabet alanı haline geldi. Devletler ve stratejik kurumları teker teker stratejilerini açıklıyor. Biz her birisini takip ediyoruz. Sadece eğitimle ilgili değil genel stratejilerine de vakıfız. Bu konuda önemli bir birikimimiz var. 50'ye yakın ülkenin stratejilerini inceledik. MEB, dünyada hali hazırda Çin ve Avustralya haricinde yapay zekayı eğitim ve öğrenme başlığı altında strateji haline getirecek üçüncü bakanlık olacak. Diğer ülkelerde de bazı bakanlıkların çalışmaları olduğunu biliyoruz. Ülkemizin Yapay Zeka Stratejisi hazırlık aşamasında. Biz de eğitimle ilgili alanda tamamlayıcı ve detaylandırıcı olacağız. Gerek kamuda gerekse özel ve sivil toplum sektöründe ilk kurumsal strateji olma özelliğine sahip."

DERS İÇERİKLERİ, REHBERLİK, ÜRÜN GELİŞTİRME GİBİ BAŞLIKLAR VAR
Stratejinin içeriği hakkında da bilgi veren Selçuk, "Stratejimiz, MEB'in yapay zeka çağına uygun yapılanması, çevik bir organizasyona ve personel yapısına sahip olması, yapay zeka çağındaki beceriler, ders içerikleri, ölçme, değerlendirme, rehberlik, yönlendirme, öğretim, etik, kamu, özel sektör ile sivil toplumla iş birlikleri, öngörü ve politika çalışmaları, ürün geliştirme gibi başlıkları içeriyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Bugün artık gücün belirleyicisi, sahip olunan veri ve bunları işleme kabiliyeti. Verinin değere dönüşmesi ise ancak yerli ve milli bir anlayışla sahiplenilmesiyle mümkün. Yapay zeka, her alanda dünyanın geleceğine damga vuracak bir devrim. Böylesi bir değişim sürecine hazırlıksız yakalanmamalıyız. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, yapay zeka konusunda nereye varılırsa varılsın, insan her şeyin merkezinde olmaya devam edecek" dediğini hatırlatan Selçuk, "MEB olarak Yapay Zeka Stratejisi'nde insanlık yararına, insan odaklı, insanı merkeze alan bir bakış açısını benimsiyoruz. Yapay zekanın etik boyutuna, sorumluluk denen boyutuna, insanlık yararına olan boyutuna odaklanıyoruz" diye konuştu.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle