GeriEğitim MEB’den engelliler için yeni sınav düzenlemesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

MEB’den engelliler için yeni sınav düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavları’nda (MTSKS) işitme engelli adayların sınav sorularından kaynaklı engellerini ortadan kaldırmak amacıyla soruların işaret diline çevrilmesi ve video çekimlerinin yapılması için çalışma başlattı.

MEB’den engelliler için yeni sınav düzenlemesi

MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursiyerleri Sınavları’nda (MTSKS) işitme engelli adayların sınav sorularından kaynaklı engellerini ortadan kaldırmak amacıyla soruların işaret diline çevrilmesi ve video çekimlerinin yapılması için çalışma başlatıldı.

MTSKS soruları işaret diline çeviriliyor

İşitme engelli adayların bazı cümleleri anlayabilmeleri, ancak jest ve mimiklerle bütünleştiği taktirde mümkün olabiliyor. Bu kapsamda, e-sınav uygulaması yazılımının  işitme engellileri tanımlayacak niteliğe kavuşturulması işlemleri tamamlandı. Yüzlerce sorunun ise, işaret diline çevrimi gerçekleştirilerek videolu çekimi yapıldı.

Ayrıca, MTSKS e-sınav uygulama kılavuzunun işaret diline çevrilmesi ile soruların işitme engellilerin anlayacağı ek ve köklere göre yeniden yazılması çalışmaları devam ederken,  e-sınavda işitme engeli tanımlanmış adaylara soruların işaret diliyle videolu anlatımlarının da gösterilebilmesi çalışmaları sürüyor. Yapılan çalışmayla, 2016’da açılması planlanan 17 ildeki e-sınav salonlarında işitme engelli adayların Ankara’ya gelmek zorunda kalmadan sınava alınabilmeleri sağlanacak.

Daha önce sadece Ankara’da işaret dili bilen gözetmeler eşliğinde sınava girebilen işitme engelli adaylar, böylece kendilerine en yakın ildeki e-sınav salonunda sınava girebilecek. Bu uygulamayla engellilerin bir engeli daha ortadan kaldırılmış olacak.

İşaret diline çevrilebilen ilk sanal sınav uygulamasının nisanda yapılması planlanıyor.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle